Fakivágás – a helytől függ a hogyan
Városszerte megkezdődött az év folyamán elpusztult fák kivágása. Ahogyan arról beszámoltunk, a múlt héten a Népkertben dolgoztak, a fákat a következő időszakban pótolják. A téma kapcsán lapunk arra volt kíváncsi, milyen eljárások előzik meg azt, hogy egy adott fát ki lehessen vágni. Czifrusz Natália, Miskolc főkertésze a Miskolci Naplónak elmondta, alapvetően más a szabályozás a köz- és magánterületeken lévő fák esetén.
- Még a közterület esetén is kétféle szabály van, a kipusztult, elszáradt fákat, melyekből a korábban említett okok miatt most rendkívül sok van, külön kell kezelni a többi közterületi fától, hiszen ezek közvetlen balesetveszélyt jelenthetnek. Emiatt itt az önkormányzatnak nincsen mérlegelési jogköre, csak be kell jelentenie, hogy a balesetveszély megelőzése érdekében történik a fakivágás, amit a közszolgáltató automatikusan elvégez – mondta el a főkertész, aki hozzátette, az ilyen növények összeírása egész évben folyamatosan zajlik, éppen úgy, mint a kivágásuk.
Abban az esetben, ha nem száraz fáról van szó, hanem egy élő fát szeretne valaki kivágatni valami okból, annak egy engedélyeztetési eljáráson kell keresztülmennie – folytatja Czifrusz Natália –, erre létezik egy formanyomtatvány, azt kell kitölteni. „Innentől kezdve ismét kettéválik a dolog, mert kérdéses az is, hogy az ingatlan, ahol a fa található, az közterületnek minősül vagy nem. Amennyiben annak, úgy a jegyzői hatáskörbe tartozóan az építési és környezetvédelmi osztály egy szakértői vélemény alapján adhat ki támogató vagy elutasító határozatot. Viszont ha a területnek mondjuk az önkormányzat a tulajdonosa, de az nem közterület, úgy a tulajdonosi hozzájárulással közvetlenül a helyhatóság dönthet, vágható-e a fa vagy sem” – teszi hozzá.
Megint más a szituáció a magántulajdonok esetén, ahol a jelenlegi szabályozás szerint teljes egészében a tulajdonos döntése az, hogy kivág-e egy fát, vagy nem. „Nincs szüksége szakértői véleményre sem, függetlenül attól, hogy a fa egészséges-e vagy növényegészségügyi problémával küzd”.
Sokszor hallani olyan esetekről is, amikor két egymás melletti telek tulajdonosa vitázik össze egy-egy fa, esetleg fasor miatt. A főkertész elmondása szerint ilyenkor nem tud segíteni az önkormányzat, az ingatlantulajdonosoknak kell megegyezniük.
- Abban az esetben, ha nem tudnak megegyezni a fakivágásról a jószomszédi viszony keretében, úgy az, akinek valami sérelme keletkezett, bíróság előtt kezdeményezheti a birtokvédelmi eljárást. Ez egy hosszadalmas, bírósági útra terelt polgári peres út, aminek a végén a bíróság dönt az ügyben – tette hozzá Czifrusz Natália.
A főkertész óvva inti a lakosságot attól is, hogy maga kezdjen egy elpusztult fa kivágásába. „Alapvetően erre nem jogosult senki, még akkor sem, ha a kérdéses fa mondjuk az ingatlanja előtt van. Azt megteheti, hogy kéri, ő vághassa ki a beteg vagy már kiszáradt növényt, ebben az esetben viszont a költség és mindenféle felelősségi kör is az ingatlantulajdonosra hárul” – tette hozzá.
Tajthy Ákos