Három napra a matematika fővárosa lett az Egyetemváros
Városunkban, az egyetemen rendezték meg a nagy múltú Zrínyi Ilona Matematikaverseny, három napig tartó országos döntőjét április 17-19. között csütörtöktől szombatig, a Matematikában Tehetséges Gyermekekért (MATEGYE) Alapítvány szervezésében. A neves, 1990 óta megtartott tanulmányi versenyen a 2-12. évfolyamos diákok mérhették össze tudásukat. A rendezvényen 771 tanuló, hatvan kísérő pedagógus és kétszáz-háromszáz szülő vett részt, akik egyúttal Miskolcból is kaptak egy ízelítőt.
50 milliárdos fejlesztés
„A Miskolci Egyetemet működtető Universitas Miskolcinensis Alapítvány nevében elmondhatom, hogy azon dolgozunk, hogy ez az egyetem épüljön, szépüljön. Jelenleg nyolc karral, csodálatos campussal rendelkezünk és 12 ezer hallgató jár hozzánk. Az orvosképzésen kívül az összes tudományterület megtalálható nálunk. Bízunk benne, hogy a versenyzők közül is sokan fognak hozzánk jelentkezni, amikor továbbtanulnak” – fogalmazott köszöntőjében Veres Pál, az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kurátora.
„Az elmúlt években közel 50 milliárd forintnyi fejlesztést sikerült itt megvalósítani. Felépült egy fantasztikus könyvtár, tudástár és levéltár az egyetem főépületénél. Tavaly megújult sportpályáink adtak helyet az Európai Egyetemi Játékoknak, ami az olimpia után a legnépesebb, mintegy 6500 főt megmozgató multisport rendezvény. Az intézmény teljes infrastrukturális hálózatát modernizálták, beleértve a számítástechnikai és informatikai rendszert. Továbbá folyamatban van a kollégiumok és a menza megújulása is” – sorolta.
Selmeci hagyományok
Horváth Zita rektor üdvözletét átadva kiemelte, hogy a Miskolci Egyetem jogutódja a Selmecbányai Akadémiának. Ez Európa első műszaki felsőoktatási intézménye volt 1735-től, ahol hagyományosan bányász és kohász képzés folyt. A történelem viharai miatt az akadémiának el kellett hagynia Selmecbányát és Sopronban, illetve Miskolcon talált új hazára.
Felidézte, hogy 1949 szeptemberében, a jelenlegi Földes Ferenc Gimnázium épületében kezdődött el az oktatás, mert akkor épült az Egyetemváros. Aztán 1953-ban költözött ki az egyetemre. A közel háromszáz éves selmeci hagyományokat - amelyek az európai kulturális örökség részét képezik - máig ápolja a Miskolci Egyetem, ami fontos, az egyetem falain túlmutató közösségformáló erő.
A Bükk városa
„Miskolc nagyon sok negatív bélyeget hordoz még mindig. Pedig ez már nem az Acélváros és nem szürke proletár város. Sokszínű, kulturális, érdekes gasztroturizmussal és négy különálló turisztikai desztinációval – történelmi Avas, Diósgyőri vár, Miskolctapolca Barlangfürdő és Ellipsum Élményfürdő, valamint a tapolcai őspark, Lillafüredi Függőkert és Palotaszálló, valamint a Bükk-hegység - büszkélkedő polgárváros, a Bükk városa. Mindenkit várunk ide vissza” – hangsúlyozta, mint Miskolc volt polgármestere, tolmácsolva Tóth-Szántai József jelenlegi polgármester üdvözletét.
A Földes, mint segítő
„Külön öröm volt számomra, amikor megkerestek, hogy itt Miskolcon szeretnék megrendezni a Zrínyi Ilona Matematikaverseny döntőjét. Nagy büszkeség számomra, hogy a Földes Ferenc Gimnázium, mint segítő is részt vehet a nagyszerű versenyen” – osztotta meg, mint a Földes Ferenc Gimnázium volt igazgatója, ahol speciális matematika tagozaton matematikát is tanított és, ahol 23 évig volt intézményvezető. Köszöntőjében Fazekas Róbert jelenlegi gimnáziumi igazgató üdvözletét is átadta.
„A magyar pedagógustársadalom nevében is rendkívül büszke vagyok arra, hogy egy ilyen nagy múlttal rendelkező verseny részese lehetek. A nemzet jövője a pedagógusok és a tehetséges fiatalok kezében van” – mondott köszönetet a szervezőknek a Nemzeti Pedagógus Kar igazgatójaként.
A Földes Ferenc Gimnázium növendékei kulturális műsorral is emelték a megnyitó fényét. Szabó András népdalokat énekelt, Mikó Petra pedig József Attila A Dunánál című versét szavalta el. Az ünnepség zárásaként bemutattak egy videót „Tanulni kell” címmel, amit a Herman Ottó Gimnázium diákjai és tanárai készítettek Beck Zoltán, a 30Y együttes frontembere és Grecsó Krisztián dalszerző, költő dalára.
A megnyitó ünnepség előtt a Varga Tamás Matematikaverseny országos döntőjének résztvevőit is díjazták. Az 1987-ben alapított versenyt 2011 óta szintén a MATEGYE Alapítvány szervezi. A csaknem kétezer induló közül a fináléban alig ötvenen részesültek elismerésben kiemelkedő teljesítményükért.