Ugrás a tartalomra

Így kezdődik a bírósági eljárás

minap.hu
Utoljára módosítva
2024. december 09. hétfő 12:46
Bár az nem újdonság, hogy a bírósági eljárás az előkészítő üléssel veszi kezdetét, amelynek többféle feladata is ismert, azonban alapvetően az előkészítő üléstől függ a bírósági eljárás folytatásának módja, és ezt a tényt sokan vagy nem ismerik, vagy nem feltétlenül gondolják végig kiemelt jelentőségét. (Támogatott tartalom.)

A vádlott nyilatkozatának szerepe

Az ügyészség vádemelését követően a bíróság küldi meg a vádiratot a terhelt és védőügyvédje részére. Dr. Tóth Attila Tas védőügyvéd hangsúlyozza a védelmet ellátó jogász szerepének fontosságát, ami már az előkészítő ülésen is megnyilvánul. Mivel az előkészítő ülés hatással van az eljárás kimenetelére, így rendkívül nagy felkészültséget és teljes ügyismeretet igényel a védőügyvéd részéről. 

Az előkészítő ülésen a vádlottnak nyilatkoznia kell büntetőjogi felelősségéről, így egyértelműen látszik, hogy a nyilatkozata alapjaiban fogja meghatározni a folytatást: beismeri-e a terhére rótt bűncselekményt, vagy tagadja azt.

Bár a büntetőeljárás során bármikor nyilatkozhat a vádlott a bűnösségével összefüggésben, mégis ha ezt már az előkészítő eljárás során megteszi, annak van egy olyan kedvező aspektusa, ami a büntetőeljárás folyamán a későbbiekben már nem áll rendelkezésére. 

Az ügyészség ugyanis a vádiratával együtt rendszerint tesz egy ún. mértékes indítványt. Ez azt jelenti, hogy ha a vádlott beismerő nyilatkozatot tesz, akkor a mértékes indítvány értelmében a bíróság nem szabhat ki súlyosabb büntetést, csak enyhébbet. 

A mértékes indítvány megtétele nem kötelező az ügyészség részéről, ez csupán egy lehetőség, azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy legtöbbször élnek ezzel a lehetőséggel. 

Nehéz döntés

A beismerő vallomásról dönteni nem könnyű feladat. Többek között ebben is segítséget nyújthat a védőügyvéd. Ő az, aki ismeri a teljes iratanyagot és a bírósági gyakorlatot is, tehát tud következtetni, hogy a rendelkezésre álló információ alapján várhatóan milyen következtetésre fog jutni a bíróság. 

Egy másik szempont, ami a vallomástételt befolyásolhatja, a mértékes indítvány. Annak eldöntésében szintén a védőügyvéd tud segíteni, hogy valóban kedvező-e a mértékes indítvány által javasolt büntetési tétel. Ehhez ismerni kell a bíróságok büntetéskiszabási gyakorlatát. 

Ha a vádlott úgy dönt, hogy beismerő vallomást tesz, annak van egy olyan következménye, hogy az eljárás további szakaszaiban már csak korlátozott fellebbezési lehetőségei lesznek. 

Ha a vádlott nem ismeri el a bűnösségét

Amennyiben a vádlott nyilatkozatában nem ismeri el a bűnösséget, úgy az előkészítő ülésen a védőügyvéd előterjesztheti a bizonyítási indítványait, és kifejtheti a váddal kapcsolatos álláspontját. 

Lehetőség nyílik arra is ilyenkor, hogy egyes bizonyítékok kirekesztését indítványozza. Ezt abban az esetben szokta alkalmazni a védelem, ha a rendőrség törvénytelen úton jut hozzá egy bizonyítékhoz. 

Láthatjuk tehát, hogy az előkészítő ülés milyen fontos részét képezi a büntetőeljárásnak, és hogy mekkora szerep hárul az eljárás már ezen szakaszában a védőügyvédre. 
 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!