Ingatlan bérbeadása a haszonélvező által
A Polgári törvénykönyv szabályozza a haszonélvezet jogintézményét. E szerint, a haszonélvező széleskörű jogosultságokkal rendelkezik a haszonélvezet tárgyát illetően. Jogosult a dolog birtoklására, használatára, hasznosítására. A haszonélvező köteles viselni a dologgal kapcsolatos terheket, valamint őt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek. A rendkívüli javításokkal és helyreállításokkal kapcsolatos terheket azonban a tulajdonosnak kell viselnie.
A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él, tehát a haszonélvező a dolog hasznosításakor mintegy elsőbbséget élvez a tulajdonossal szemben.
Miután a törvény úgy fogalmaz, hogy a haszonélvező jogosult a dolog hasznosítására, ezért, a levélírónknak, a bérbeadás jogában áll. Hiszen haszonélvezeti jogát gyakorolva, az ingatlant birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti.
A haszonélvező, a haszonélvezeti jogát nem ruházhatja át, de annak gyakorlását – például egy bérlő részére – átengedheti.
Fontos azonban a következőkre is figyelemmel lenni: Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos – azonos feltételek mellett – a dolog használatára nem tart igényt. A tulajdonosnak ezt a nyilatkozatát mindenképpen érdemes okiratban rögzíteni.
Ezen nyilatkozaton túl, magát a bérleti szerződést is célszerű ügyvéd által szerkesztett okiratba foglalni, mert ez megkönnyíti az esetleges jogvita rendezését.