Ugrás a tartalomra

A jogász válaszol: A követelések elévülési ideje

dr. Strassburger Gyula ügyvéd
Utoljára módosítva
2024. június 09. vasárnap 08:09
Több olvasónk kérte, hogy foglalkozzunk ismét az elévülés jogintézményével, mert számos esetben hasznos az ismerete annak, milyen típusú követelés mikor évül el.

Az elévülés jogintézményének indoka, hogy ha a jogosult a jogait viszonylag hosszú időn keresztül nem érvényesíti, úgy a bíróság nem nyújt segítséget az igény érvényesítéséhez. Az idő múlása a követelés bizonyítékainak elenyészéséhez vezethet, ami megnehezíti a valóságnak megfelelő bizonyítást. Fontos tudni, hogy az elévüléssel maga a tartozás nem szűnik meg, tehát követelhető, viszont bírósági úton már nem kikényszeríthető. Ha azonban a kötelezett önkéntesen teljesíti az elévült követelést, utólag nem követelheti vissza a kifizetett összeget akkor sem, ha később kiderül, hogy az már elévült a teljesítéskor. Lényeges, hogy törvénybe ütközik a szerződéses kapcsolatok körében az elévülés kizárása.

Az elévülés általános határideje főszabály szerint 5 év. Ez alól azonban számos kivétel van, így minden esetben egyedileg kell megvizsgálni, hogy az adott követelés elévült-e, avagy sem. A polgári jog fő szabálya érvényes az általános kártérítési igényekre, azonban veszélyes üzemi felelősségből eredő károkozás esetén már csak három év az elévülési idő. A biztosítási jogviszony esetében a biztosítók szabályzataikban gyakran élnek azzal a lehetőséggel, hogy a Polgári törvénykönyv alapján a felek írásban eltérhetnek a jogszabályban rögzített elévülési időtől. Van olyan is, hogy csupán egy év áll rendelkezésre a károsultnak arra, hogy a kárigényét a biztosítóval szemben érvényesítse. Minden ügyben a konkrét biztosítási szerződést kell megvizsgálni. A munka törvénykönyve általános jelleggel kimondja, hogy a munkajogi igények 3 év alatt évülnek el. Így elmondhatjuk, hogy a munkajog területén főszabály szerint rövidebb az elévülési idő, mint a polgári jogban.

Az elektronikus hírközlési szolgáltatásokra vonatkozó egyedi előfizetői szerződésekből eredő polgári jogi igények a hatályos jogszabályi rendelkezések szerint egy év alatt, a készülékvásárlásból eredő polgári jogi igények pedig 5 év alatt évülnek el. Az áram- és földgáz közműszolgáltatásoknál az elévülés 3 év. A hulladékdíjnál nincs külön nevesített elévülés, így az általános 5 év érvényes. Ugyanez igaz a víz- és csatornadíjakra is. A parkolási díjak érvényesítésére vonatkozó igény elévülési ideje 1 év.

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!