Ugrás a tartalomra

Kegyelettel is eltemethetjük kedvenceinket

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2024. január 15. hétfő 12:55
Ha nincs lehetőségünk saját kertünkben végső nyugalomra helyezni elpusztult kedvenceinket, az állat hamvasztását is kérhetjük.
Fotók: Juhász Ákos

Év végén most is sok kutyus és cica szaladt világgá. Ilyenkor számos veszély leselkedik a kisállatokra, például elütheti őket egy autó, vagy más állat támadhat rájuk. A legvégzetesebb eset az, hogy a gazdinak el kell temetnie őket. Akinek kertes háza van, az általában helyben meg tudja oldani ezt a problémát. Utánajártuk, hogy milyen egyéb lehetőségek adódnak még.

Az állatorvos segít

- Amikor elpusztul egy kutya, akkor meg kell nézni az oltási könyvében az eb adatai között, hogy melyik állatorvos chipelte. Ő az, aki fel tudja vezetni a központi adatbázisba, hogy elhullott – ismertette dr. Puskás Gábor, a Miskolci Állatkórház alapító kamarai specialista állatorvosa. – A jogszabály engedi, hogy a gazdi a saját kertjében eltemesse a kedvencét. Továbbá léteznek kisállathamvasztással foglalkozó vállalkozások is, de ez akár 60-70 ezer forintos költséggel is járhat. A környéken Szirmabesenyőn és Kistokajban működik ilyen krematórium. A harmadik lehetőség az, hogy a tetemet elszállítja a gazdi a szikszói állatifehérje-feldolgozóba. Ezt szokták a legritkább esetben választani, mert ez a legköltségesebb megoldás, több mint százezer forintba kerül. A Csanyikban létesült egy kisállattemető, amit szintén használnak az emberek, de ez nem legálisan működik, mert a temetőlétesítés rendkívül szigorú közegészségügyi szabályokhoz van kötve.

Eltemethető a kertben

A kedvencek eltemetésénél ma már gyakran érzelmi szempontok is érvényesülnek.
- Teljes mértékben tudok azonosulni azzal, amikor az ember eltemetné a jószágát ott, ahol él. Nekem az összes kutyám otthon van eltemetve, pont oda, ahol szívesen feküdtek – osztotta meg kollégánkkal Kisfalvi Nyina, a Miskolci Állatsegítő Alapítvány (MÁSA) elnöke. - Ennek az érzelmi kötődés miatt van jelentősége. Lenne igény egy legálisan működő kisállattemetőre Miskolcon is, hogy a gazdik az apró sírhelyeknél tudják ápolni kedvencük emlékét. Azonban sajnos nagyon sokba kerül fenntartani, ezért nem rentábilis létesíteni ilyesmit. Aki a mobil kisállathamvasztást választja, az családi hatáskörben dönthet arról, hogy mit csinál a hamvakkal, akár haza is viheti azokat. Mi a menhelyünkön összegyűjtjük az elhullott állatokat, és Mezőkövesdre visszük ártalmatlanításra az ottani fehérjefeldolgozóba.

Hamvasztás kérhető

Ma már szinte minden nagyobb településen található kisállathamvasztó.
- Állatotthonunk területén működik kisállathamvasztó, ahol egyedi hamvasztást végzünk. Ebben általában ott lehet lenni, amíg a hamvasztás történik. A hamvakat pedig a gazdi által választott urnában átadjuk – tájékoztatott Schneider Kinga, a Noé Állatotthon Alapítvány PR-munkatársa. - Egyébként nem csak a kisállattemető, de a hamvasztó esetében is szigorúak az előírások. Ott környezetvédelmi szempontból a károsanyag-kibocsátást szabályozzák, és folyamatos a karbantartási kötelezettség is. Emellett a helyileg illetékes gyepmester kötelezettsége a tetemek ártalmatlanítása, így őt is meg lehet keresni ezzel kapcsolatban.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!