Koronavírus-járvány – az adatok stagnálnak, így óvatosnak kell lenni
A kormányzati portálon azt írták: 385 755-re nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytaké 13 636-ra emelkedett, a gyógyultak száma 293 542. Az aktív fertőzöttek száma 78 577-re csökkent. Kórházban 3771 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 299-en vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 20 794-en vannak, a mintavételek száma 3 357 672-re nőtt.
Azt írták: eddig 330 745 embert oltottak be, közülük 124 423-an már a második oltást is megkapták. Az e heti oltási terv alapján a háziorvosok többsége már oltja a védőoltásra regisztrált legidősebbeket és a 60 év alatti krónikus betegeket. Emellett négy budapesti kórházi oltóponton pénteken elkezdik oltani azokat az idősebbeket is, akiknek nincs krónikus betegségük.
Kiemelték, hogy a védekezésnek köszönhetően sikerült megfékezni a járványt, de az adatok stagnálnak, így óvatosnak kell lenni. Európa több országában már a harmadik hullám tart, a brit vírusmutáns gyorsan terjed, több embert fertőz, és növeli a betegek számát. A kormány ezért március 1-jéig meghosszabbította a védelmi intézkedéseket, és azon dolgozik, hogy minél több vakcina elérhető legyen, minél több embert oltsanak be, és megkezdődhessen a korlátozások feloldása. A kormány szerint erre csak fokozatosan és felelősen van lehetőség, de hamarosan az emberek véleményét is kikérik egy online nemzeti konzultáción - jelezték.
A közlemény szerint a nyugati vakcinákból eddig 19,7 millió adagot kötött le a kormány, több tízmilliárd forint értékben, különböző gyártóknál. De mivel a brüsszeli beszerzésből kevés oltóanyag érkezik, és lassan, Magyarország mindent megtesz azért, hogy legyen elég vakcina a tömeges oltás megkezdéséhez - írták. A nyugati vakcinákon túl 2,5 millió ember oltásához elég kínai Sinopharm-oltóanyag érkezik a következő négy hónapban. Oroszországból pedig egymillió ember oltására elég Szputnyik vakcina várható három hónap alatt. Az első, 20 ezer ember oltására elég szállítmány múlt kedden meg is érkezett.
Az oldal térképe szerint eddig Budapesten (71 728) és Pest megyében (48 247) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén (21 687), Hajdú-Bihar (21 682) és Győr-Moson-Sopron megye (21 431). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (8566).