Mit jelent a nők életében a változókor?
A változókor számos lelki és testi tünettel jár együtt, és hát legyünk őszinték – a többség számára eléggé megterhelőek ezek az évek. De vajon meg lehet úszni valahogy ezeket a kellemetlenségeket, hogy simán csak “túl legyünk” a menopauzán? Cikkünkben ezzel a témával foglalkozunk.
Nem betegség, hanem az élet része
A legtöbb ember sajnos már alapvetően rosszul áll hozzá a változókorhoz, hiszen úgy tekinti, mint egy betegséget, amiből fel kell gyógyulni, túl lenni rajta. Ez végeredményben nem is csak a nőkre igaz, hiszen sok férfi is úgy gondol ilyenkor a feleségére, hogy “van egy ilyen problémája, amiből helyre kell jönnie”.
A változókor azonban egyáltalán nem tekinthető betegségnek, vagy egészségügyi problémának, hanem az élet természetes része, pont úgy, mint az öregedés folyamata. Hisz azt sem tekintjük rendellenesnek, amikor egy kislány először kamasszá, majd felnőtt nővé válik, akkor a klimaxról miért vélekedünk így?
Persze érthető, hogy sokaknak okoznak kellemetlenséget a vele járó tünetek, de azzal már önmagában sokat segíthetünk magunkon, ha helyén kezeljük a dolgot. Ha úgy gondolunk erre az időszakra, mint az élet természetes velejárója, amin nem “túl lenni” kell, hiszen ez egy élethosszig tartó hormonális változás, amin kivétel nélkül minden nő átesik. Persze ez még nem jelenti azt, hogy ne lehetne kezelni a vele járó panaszokat.
A menopauza szakaszai
A változókor nem zajlik le egyik napról a másikra, hanem egy hosszadalmas, évekig tartó, lassú folyamat, amit három fő szakaszra lehet osztani. Ezek a következők:
Perimenopauza: A klimaxot megelőző időszak, ami sokszor már évekkel a markáns tünetek megjelenése előtt kezdetét veszi. A hormonszintek egyensúlya eltolódik, emiatt a menzesz rendszertelen lesz, valamint megjelenhetnek az olyan jelek, mint a hőhullámok, a súlygyarapodás, a gyakori hangulatváltozás – igaz, most még közel sem olyan erősen.
Menopauza: Amikor egy hölgynek már 12 hónapja nincs menstruációja, akkor egyértelműen változókorban van. Az ösztrogéntermelés folyamatosan csökken, és ha egy bizonyos szint alá csökken, akkor megszakad a havi ciklus, és nem történik többé sem peteérés, sem vérzés.
Posztmenopauza: Miután a nagyobb változások lezajlottak, a hormonok szintje stabilizálódik, a tünetek enyhülnek, végül pedig teljesen meg is szűnnek.
Hogyan kezelhetőek a klimaxos panaszok?
A legjobb a természetes megoldások alkalmazása, hiszen ezek nem okoznak olyan veszélyes szövődményeket, mint például a mesterséges hormonkészítmények. A fitoösztrogének segítségével csökkenthetőek a kellemetlen tünetek.
Ezek növényi hatóanyagok, így az étrendünkbe is be tudjuk építeni a fogyasztásukat, de választhatjuk a Myrobalan Feminess nevű tibeti kapszuláját is.