Ugrás a tartalomra

Regula Ede büntetőperét jelenítették meg a perszimulációs versenyen

minap.hu
Utoljára módosítva
2019. március 01. péntek 20:30
Kétszer annyian jelentkeztek a Miskolci Törvényszék játékos megmérettetésére, mint az előző években. A negyedik perszimulációs versenyt pénteken tartották az intézmény Dózsa György utcai épületében.
perszimulacio_190301_vcs_01.JPG
Fotó: Végh Csaba

Idén hat csapat nevezett be a „Nyitott bíróság” program perszimulációs versenyére, három miskolci és két vidéki iskola hat csapata. Az első megmérettetésen, 2013-ban Édes Anna büntetőperét játszották el a középiskolások, 2017-ben és 2018-ban pedig három-három társulás indult el, idén, vagyis negyedik alkalommal már a duplájára nőtt ez a szám, hat csapat jelentkezett.

perszimulacio_190301_vcs_06.JPG

A diákok Regula Ede edelényi asztaloslegény perét jelenítették meg, aki 1911-ben valóban három gyilkosságot követett el egy rablás során. A fiatalember ugyanis szerelmes lett, de nem volt vagyona megházasodni, ezért kirabolta a kocsmárost. Közben azonban a házban lakó három személy felébredt, akiket baltával megölt. A hírhedt ügy a XX. század elején még a nemzetközi sajtó figyelmét is felkeltette.

perszimulacio_190301_vcs_04.JPG

Tóth Imre, a Miskolci Törvényszék Polgári-Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának vezetője köszöntő beszédében elmondta, 2010 óta nagyon fontos, hogy a bíróságok tartsák a kapcsolatot azokkal az emberekkel is, akik nem jogász családba születtek. – Az az általános tapasztalat, hogy az emberek idegenkednek a törvényhozástól, félelemmel tölti el őket, ha be kell menniük a bíróság épületébe. 2010-ben ezt a szemléletet szerette volna megváltoztatni az Országos Bíróság akkori elnöke, ezért hirdette meg a „Nyitott bíróság” programot. A hozzá kapcsolódó perszimulációs verseny célja, hogy a történelem és a jogi pálya iránt egyaránt érdeklődő diákok betekintést nyerjenek az igazságszolgáltatás munkájába, az igazságszolgáltatás szervezetét és működését megismerjék, alapvető jogi ismereteiket bővítsék, gyakorlati ismereteket szerezzenek. Ez tehát nemcsak pályaorientáció, hanem erősíti a bíróság iránti bizalmat is – összegzett Tóth Imre.

perszimulacio_190301_vcs_17.JPG

A játékos tárgyaláson a büntetőeljárás szereplői közül a vádlott, az ügyész, a védő, a tanúk, valamint az igazságügyi szakértők szerepét a középiskolás diákok alakították, míg a bírói tevékenységet a Miskolci Törvényszék hivatásos bírái látták el.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!