Újabb tizenötezer háztartás termelhet áramot
Hétfőn reggel megnyílik a pályázat előregisztrációs felülete az interneten, a szakemberek pedig jelentős rohamra számítanak, hiszen a most rendelkezésre álló keret igencsak véges, mindössze tizenötezer ezer beruházás valósítható meg belőle. Ráadásul beérkezési sorrendben fogadják be a pályázatokat, tehát a regisztrálók szó szerint egymással is vetekedve juthatnak a támogatáshoz, amely a teljes költség kétharmadát fedezi, vissza nem térítendő formában.
Kétmilliós önerő
A lehetőséggel bizonyosan sokan próbálnak élni, egyrészt azért, mert jelenleg nincs információ a folytatásról, egy következő pályázati kiírásról, másrészt a megközelítőleg hétmilliós fejlesztéshez szükséges alig több mint kétmilliós önerő nem riasztóan nagy akadály annak, aki otthoni napelemes energiatermelésben gondolkodik. A projektenként kapható maximum ötmilliós támogatás mellett ez akkor is megéri, ha a pályázónak nincsenek kifejezetten nagyfogyasztó berendezései, mint a klímaberendezések, fagyasztók. Ha pedig vannak, akkor nem kérdés.
Kóródi Tamás, a PV Napenergia ügyvezetője felhívta a figyelmet arra, hogy ez az elmúlt évek harmadik nagy, lakosságnak szóló napelemes pályázata, ami az előző pályázatoktól vagy hitelkonstrukcióktól jelentősen eltér. A leginkább kiemelendő, hogy megjelenik az otthoni energiatárolás lehetősége. Véleménye szerint a következő évek a hatékony energiafelhasználásról fognak szólni, aminek az egyik fontos lényegi eleme az energiatárolás és a lakosság tudatos energiafelhasználása. A pályázat ebben biztosít nagy hozzáadott értéket, hiszen minimum hét és fél, maximum tíz kWh energiatároló beépítését támogatja. Az ügyvezető szerint egy új korszak kezdődik ezzel.
Az akkumulátoros tárolási lehetőség nem véletlenül került bele az aktuális pályázatba, mint ismert, a kormány a tavalyi évben uniós előírás szerint megszüntette az úgynevezett éves szaldóelszámolást az áramot termelő, háztartási méretű kiserőművel (HMKE) rendelkezők és az áramszolgáltatók között, és bevezette a havi bruttó elszámolást. A változás lényege, hogy a továbbiakban már nem az adott év végén összesítik a hálózatba betáplált, otthon fel nem használt áram és a hálózatból vételezett áram mennyiségét, és ezeket egymásból kivonva számolnak el a napelemesek a szolgáltatóval, hanem havonta. A fogyasztók számára kedvezőbb volt az éves szaldóelszámolás, aminek oka maga a természet. Egy napelemes rendszer ugyanis értelemszerűen nem egyenletesen termel az év minden napján vagy napszakában. A rendszer nappal termel, és a nappali termelés mennyisége akár négyszáz százalékkal is magasabb lehet nyáron, mint télen. Tehát az év során a napelemek által termelt energia nagy része nyáron termelődik napközben.
A napelem-tulajdonosok azonban nemcsak nappal és nyáron fogyasztanak áramot, hanem folyamatosan, este, éjszaka és télen is. A nyári napi termelést pedig nem fogyasztják el mindet azonnal. Amit nem fogyasztanak el, azt a rendszer betáplálja a hálózatba, az áramszolgáltató máshol hasznosítja ezt az áramot, amit pedig olyankor fogyasztunk, amikor nem termel a rendszerünk, például éjszaka, azt a hálózatból vesszük az áramszolgáltatótól.
Változás az elszámolásban
Az éves szaldós elszámolás azt jelentette, hogy az áramszolgáltató évente megnézte, mennyit termelt a napelemes rendszerünk, valamint mennyit fogyasztottunk az adott évben, és a kettő különbözetét vagy nekünk kellett rendeznünk az áramszolgáltató felé – amennyiben többet fogyasztottunk, mint termeltünk –, vagy az áramszolgáltató fizetett nekünk, ha többet termeltünk, mint amennyit fogyasztottunk. Ez egy rendkívül kedvező elszámolás volt, mivel a rendszer nyáron jóval többet termel, mint télen, viszont ez a nagy különbség az éves elszámolás miatt kiegyenlítődött. Ez az elszámolás azonban megszűnt. És felváltotta a havi bruttó elszámolás, amely már nem tudja kompenzálni a nyári-téli energiatermelési ingadozásokat. További jelentős negatívum, hogy a bruttó elszámolás során az áramszolgáltató 2024. januártól más áron – jóval alacsonyabban – vásárolja meg az általunk a hálózatba betáplált energiát, mint amennyiért mi vásároljuk vissza az áramot tőle.
Ennek ellensúlyozására került bele a jelenlegi napelem pályázatba az akkumulátoros tároló. Segítségével az aktuális áramtúltermelés egy részét, amíg az akku teljesen fel nem töltődik, nem kell a szolgáltató hálózatába feltölteni, és olcsón eladni neki, hanem elhasználhatjuk később. Ez ugyan részmegoldás, mégis jelentős segítség a napelemeseknek.
Megbízható működés
Kóródi Tamástól megtudtuk, hogy hét millió forint egy prémiumminőségű, átlagosan hat kWp teljesítményű napelem öt kW-os inverterrel és tíz kWh energiatárolóval ellátott napelemes rendszer telepítésére elég, amelyben szükség esetén részárnyék hatást csökkentő optimalizálók is megtalálhatóak. Ez körülbelül egy évben hatezer-hatszáz kWh villamos energia előállítását teszi lehetővé. A pályázat minimum tíz év gyártói és tíz év kivitelezői garanciát ír elő. A panelek jellemzően huszonöt-harminc évig nyolcvan százalék feletti energiatermelésre képesek. Az inverterek esetén átlagosan tíz évente egy meghibásodással érdemes kalkulálni. A PV Napenergia tízéves tapasztalatai azt mutatják, hogy a napelemes rendszereknél és az energiatárolónál – a használat során kellő körültekintéssel – hosszú évekig megbízható működést lehet elérni. Rendszeresen átvizsgált és ellenőrzött rendszereknél pedig előrejelezhetőek az esetlegesen felmerülő költségek a garanciaidőn túl is.
A pályázat beadásához ügyfélkapus hozzáférésre van szükség, és nem utolsósorban számos kitöltött dokumentumra, igazolásokra is, amelyeket be kell szereznünk hozzá. Aki pályázni szeretne, a pontos feltételekről a Napenergia Plusz Program honlapján tájékozódhat.