Ugrás a tartalomra

7 tipp, hogy ne legyen monoton a mindennapos edzés

minap.hu
Utoljára módosítva
2023. július 27. csütörtök 11:11
Amikor valaki heti szinten öt vagy akár több alkalommal edz, egy idő után elkerülhetetlen, hogy egy kissé belefásuljon a dologba. Ugyanazok a helyszínek és időpontok, ugyanazok az arcok, ugyanaz a fehérjeturmix, L-karnitin-ital vagy BCAA… nem is csoda, ha egy idő után az ember egy kissé ráun az sportolásra. Nem szabad azonban hagyni, hogy a monotonitás érzése elhatalmasodjon rajtunk, az ugyanis könnyen oda vezethet, hogy egyre kevesebbet mozgunk, ami pedig több szempontból sem előnyös. (Támogatott tartalom)

A követketkezőkben nyolc olyan gyakorlati ötletet mutatunk be, amelyek segíthetnek elkerülni a sportolás terén érzett kiégést, sőt: új energialöketet adhatnak a folytatáshoz!

Próbáljunk ki egy új mozgásformát!
Lehet, hogy tökéletesen bevált számunkra a futópad és a különböző kondigépek kombinációja, ami a testünk formálását illeti. De ahhoz, hogy motiváltak és érdeklődők maradjunk, mind a testünk, mind az agyunk számára meg kell törnünk az edzéseink monotonitását. Ehhez az egyik legjobb módszer, ha új mozgásformákat vezetünk meg a megszokottak helyett vagy mellé.

Elmehetünk például egy érdekesnek tűnő csoportos edzésre vagy kipróbálhatjuk a legújabb sportőrületeket, például a speedfitneszt. De az is jó ötlet, ha szezonálisan váltogatjuk az edzésformákat: nyáron járjunk el úszni vagy kerékpározzuk körbe hazáink tavait, télre pedig tervezzünk be több aktív, síelős utazást!

Dobjuk fel az edzést, ahogy korábban sosem!
Azok, akik komolyabban edzenek, egy ponton biztosan elkezdenek kísérletezni a különböző táplálékkiegészítőkkel. Vannak, akik számára a súlyvesztés kapja a legnagyobb hangsúlyt, ők előszeretettel fordulnak az L-karnitint tartalmazó termékekhez. Mások inkább az izomépítésre helyezik a hangsúlyt, így nagy mennyiségben fogyasztanak fehérjéket. Nem érdemes azonban megragadni egy-egy terméknél, hiszen a paletta annyira színes!

Próbáljuk ki például a BCAA-t, ha sokat edzünk – ez ugyanis csökkenti az izmok kimerültségét, így gyakoribb edzéseket tesz lehetővé. De tesztelhetjük a kreatint is, ami csökkenti az izmok sérüléseit, sőt a különböző vitaminok hatásaiba is beleáshatjuk magunkat, hiszen ezek is hatásosak lehetnek a fitneszcélok elérésében. 

Készítsünk egy ütős lejátszási listát!
Ne becsüljük le a zene erejét – akkor sem, ha testmozgásról van szó! Érdemes készíteni egy felpörgető lejátszási listát, ami nemcsak meghozza a kedvünket a mozgáshoz, de egészen az edzés végéig fenn is tartja azt. Különösen jó ötlet ez olyankor, amikor edzőteremben sportolunk, ahol újra és újra ugyanazt a listát hallgatjuk végig, míg már a könyökünkön jönnek ki a dallamok. 

Váltsunk helyszínt!
Megeshet persze, hogy makacsul ragaszkodunk a kedvenc termünkhöz, mert közel van, mert árulják a kedvenc fehérjeturmixunkat vagy mert kedvesek az ott dolgozók. Az is lehet, hogy nem vagyunk hajlandóak új futóútvonalat keresni, mert a régi annyira jól bevált. De a megszokott helyszínektől ne várjuk azt, hogy mindig mutatnak valami újat! Ha érezzük, hogy már elkezdtük megunni a bejáratott helyeket, mielőbb érdemes valamilyen új, izgalmas alternatívát keresni, mielőtt a motivációnk bánja!

Tűzzünk ki új célokat!
Mi történik, ha a célunknak megfelelően fél év alatt sikerült elérnünk arra az edzettségi szintre, hogy lefussuk a félmaratont? Mi a következő lépés? Itt jön képbe a kitűzött célok fontossága: mindig igyekezzünk újabb és újabb kitűzésekkel motiválni saját magunkat. Mindegy, hogy egy hosszabb táv lefutásáról, egy nehezebb súly felemeléséről vagy egy kör gyorsabb leúszásáról van szó – fejezzük ki, hogy mi a pontos cél, és kezdjünk el azért dolgozni!

Keressünk egy edzőtársat!
Általában igaz, hogy nehezebben unuk meg valamit, ha abban akad egy társunk. Futás vagy gyorsgyaloglás közben bármelyik barátunkkal vagy rokonunkkal megbeszélhetjük az aktualitásokat, egy edzőtermi edzésnél pedig különösen jól jöhet, ha van valaki, akivel együtt dolgozhatunk. Ha senkit nem tudunk erre rávenni, akkor lehet, hogy egy személyi edző felbérlése lesz a megoldás. Bármelyik utat is válasszunk, az biztos, hogy kiváló ösztönző lesz!

Alakítsunk ki egy jutalmazási rendszert!
Itt természetesen nem arra gondolunk, hogy sportolás után jutalmazzuk meg magunkat egy fagylaltkehellyel vagy egy zsíros hamburgerrel. Sokkal inkább arra, hogy keressük meg a módját, hogy a fittségen és az általános egészségen kívül mást is „kapjunk” a rendszeres edzéstől. Ebből kiindulva számos dologgal kedveskedhetünk magunknak akkor, amikor elérünk egy kitűzött célt. Például: ha különösen jól megy az edzés, utána vegyünk egy relaxáló, kellemes habfürdőt! Ha pedig hosszú hónapok után sikerült lefutni a kitűzött távot, szavazzunk meg magunknak egy új futónadrágot! Ez persze csak néhány példa az ezer közül.

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!