Faültetéssel mutattak példát
Fél milliárd forintos keretösszeggel hirdette meg a programot az Agrárminisztérium. A 10 ezer fő alatti lakosszámú települések pályázhattak, együttesen 12 ezer sorfát igényelhettek térítésmentesen. A minisztérium ezzel is ösztönözni szeretné a helyi lakosokat a faültetésre, biztatják őket, hogy minél aktívabban vegyenek részt ebben – mondta el a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár. Feldman Zsolt úgy fogalmazott: élhető, emberi léptékű, kényelmes és egészséges környezetet szeretnénk magunknak teremteni, és ehhez mindannyian hozzájárulhatunk.
Hozzátette: a környezet védelme érdekében országként és kis közösségekként is tudunk tenni. – Elmehetünk például bevásárolni biciklivel, vagy ha kevesebb műanyagzacskót használunk, szelektíven gyűjtjük a szemetet, tudatosabban vásárolunk És ültethetünk fát – sorolta az államtitkár, aki megemlítette, hogy az állam nagyprojekteket, programokat indított a fűtéskorszerűsítéstől kezdve a vízgazdálkodásig, az erdőtelepítésig. És ide sorolhatjuk az ország-, valamint településfásítási programot is.
A programba – amelynek célja elsősorban a közterületek, valamint az óvoda- és iskolaudvarok, oktatási és önkormányzati intézmények területének fásítása – önkormányzatok, a településen működő állami, önkormányzati és egyházi intézmények, valamint a civil szervezetek jelentkezhettek.
A 12 ezer fát, valamint azok szállítását a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. biztosítja a beérkezés sorrendjében, a készlet erejéig. A fák kiszállítását ősszel és tavasszal végzik, az ültetéseket a helyi közösségek szervezik és bonyolítják le. Településenként minimum 10, maximum 30 fa igényelhető, így legalább 400, legfeljebb 1200 település zöldítéséhez járulunk hozzá a programmal.
Demeter Zoltán, a térség országgyűlési képviselője a helyi közösségek részvételére hívta fel a figyelmet. Örömét fejezte ki amiatt, hogy Sajóvámos élhető település, sok beruházást tudtak itt megvalósítani.
– Felelősségünk van abban, hogy a környezetünkért tegyünk, hogy odafigyeljünk rá és egymásra. Az élet akkor lesz teljes és egész, ha ez megvalósul – hangsúlyozta.
Váradi Lajos, Sajóvámos polgármestere pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ha fát ültetünk, azt részben magunkért tesszük – de főleg: az utánunk következő generációkért.
– Bízunk abban, hogy ők is ilyen felelősséggel fogják majd követni példánkat – hangoztatta.