Egy focicsapatnyi miskolci és vármegyei diák a Szakma Sztár válogatott mezőnyében
Több mint ötven szakmában közel kétszáz diák méri össze tudását a kétnapos XVIII. Szakma Sztár Fesztiválon Budapesten. Vármegyénket tizenegy fiatal képviseli a megmérettetésen, a döntősök Borsod-Abaúj-Zemplén hét képzőintézményéből kerültek ki. A verseny idei mottója: „Tanulj szakmát, és legyél te a szakmád sztárja!”
A fesztivál egy versenysorozat döntője, amelynek előválogatóit a területi kamarák bonyolították le. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) januárban rendezte az előválogatókat, és ezeken minden eddiginél több, összesen hétszáz végzős középiskolás diák vett részt vármegyénk huszonnyolc szakképzőiskolájából.
– Ez is a magas aktivitást mutatja – értékelte a fenti számokat a (BOKIK) elnöke hétfőn.
Bihall Tamás is részt vesz természetesen a fővárosi döntőn, telefonon értük utol. Érdeklődésünkre hangsúlyozta: „ez egy válogatott mezőny” a szakmák ünnepén. A verseny hétfőn indult, eredményt kedd délután hirdetnek majd.
– Nagyon komoly kihívás a fiatalok számára, de nagyon bízom abban, hogy lesznek sikereink, érmes versenyzőink. Aki ide eljut, az már nyertes, és egyfajta példakép is, mert aki vállalja a felkészülést, a szereplést, azt nyugodtan lehet a szakmája előtt példaképként bemutatni a többi gyereknek – hangoztatta.
Idén is Orbán Viktor miniszterelnök nyitotta meg a Szakma Sztár Fesztivált, több és több standot is meglátogatott. Az MTI tudósítása szerint egyebek mellett arról szólt köszöntőjében, hogy a jövőben csak olyan ország lehet sikeres, amely megbecsüli a tehetséges, szakmájukat magas szinten művelő embereket, Magyarország pedig ilyen ország, a „gyors változások és fenyegető veszélyek” miatt azonban a magyaroknak nem csak egyenként, de „nemzetként is” helyt kell állniuk. Az Ukrajna európai uniós tagságáról zajló véleménynyilvánító szavazás fontosságát hangsúlyozva hallgatóságához szólva kijelentette: „ez az ügy eldönti, hogy milyen lesz az önök következő 20 éve”.
A BOKIK elnöke rámutatott arra is, hogy a vármegyénkben a szakmát választó fiatalok aránya magasabb, mint az országos átlag.
– Ez egy jó bázis. Miközben arról sem feledkezhetünk meg, hogy egyre több szakiskola működik együtt szorosan a Miskolci Egyetemmel. Jól állunk tehát, jó iskoláink vannak, és viszonylag magas az ezekben tanuló gyerekek száma is. Persze mindig jelen van egyfajta hiány a gazdaság részéről – tette hozzá.
A BOKIK – a korábbi évek hagyományainak megfelelően – idén mintegy ötszáz általános iskolás tanulót is utaztat a versenyre a vármegye különböző településeiről. Az iskolásoknak így alkalmuk nyílik megismerni a verseny hangulatát, és megtekinthetnek egy élményalapú kiállítást is a különböző szakmák bemutatkozásával.
A Szakma Sztár Fesztivállal a szervezők célja idén sem változott: szeretnék még magasabb szintre emelni a szakképzés és a szakmaválasztás népszerűsítését, emellett támogatni kívánják a pályaválasztás előtt álló fiatalokat, iránymutatást adni a felnövekvő generáció számára, valamint hozzájárulni a szakképzésben kiemelkedően tehetséges diákok szakmai fejlődéséhez.
Ők döntőznek Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéből:
Juhász Gréta – turisztikai technikus turisztikai szervező szakmairány – Szerencsi SZC Sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Gimnázium
Batta Zsolt – szerszám- és készülékgyártó – Szerencsi SZC Sátoraljaújhelyi Trefort Ágoston Szakképző Iskola
Félegyházi Bence – szoftverfejlesztő és -tesztelő – Szent István Katolikus Technikum és Gimnázium
Kovács Zsolt – Martin Szoftverfejlesztő és -tesztelő – Miskolci SZC Kandó Kálmán Informatikai Technikum
Snellenperger Sándor – távközlési technikus – Miskolci SZC Kandó Kálmán Informatikai Technikum
Szabó Tamás Tibor – távközlési technikus – Miskolci SZC Kandó Kálmán Informatikai Technikum
Hódos Balázs – távközlési technikus – Miskolci SZC Kandó Kálmán Informatikai Technikum
Medve Alexandra – fodrász – Miskolci SZC Szemere Bertalan Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Kiss Nerina – fodrász – Miskolci SZC Szemere Bertalan Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Pusztai Ádám – CNC-programozó – Miskolci SZC Andrássy Gyula Gépipari Technikum
Szarka Dávid – ipari informatikai technikus – Miskolci SZC Bláthy Ottó Villamosipari Technikum.