A jogász válaszol: Hagyatéki tartozások
Miskolci olvasónk levelében leírta, hogy édesanyja nemrég hunyt el. Ő mint egyetlen gyermek az örököse. A hagyaték tárgya egy kis lakás, amelyet azonban jelzálogjog terhel, amely egy bank javára van bejegyezve. A tartozás magasabb, mint a lakás értéke. Mit tegyen, kérdi.
Az örökhagyó halálának pillanatában a hagyatéka, azaz valamennyi jog, és kötelezettség teljes egészében, a törvény erejénél fogva, átszáll az örökösre. Vagyis a jogok mellett átszállnak az örökhagyó tartozásai is.
A törvény meghatározza, hogy milyen költségek terhelhetik a hagyatékot, vagyis melyek a hagyatéki tartozások. Ezek a következők: az örökhagyó illő eltemetésének költségei, a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek. Továbbá hagyatéki tartozás a hagyatéki eljárás költsége, vagyis a közjegyzői díj. Ide tartoznak még az örökhagyó tartozásai, tehát az olvasónk esetében a banki teher.
Az örökös a hagyatéki tartozásokért elsősorban a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel. Ha például az örökös egy ingatlant örökölt, amelyen tartozás van, akkor a tartozást az ingatlanból lehet behajtani. Ha az ingatlan értéke kisebb, mint az azt terhelő tartozás, akkor viszont az örökös már nem felel a saját vagyonával.
Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, akkor egyéb vagyonával is felelhet. Az örökös ebben az esetben is csak a hagyaték értékével felel, vagyis nem kell többet kifizetnie a tartozásra, mint amilyen értékben ő maga örökölt.
Az örökösnek joga van az öröklés visszautasítására, amely akkor célszerű, ha a tartozás több, mint a megöröklendő vagyon. A hagyatékot ugyanis csak egészében lehet visszautasítani – egyes speciális eseteket kivéve.
Az öröklésről való lemondás végleges, megmásíthatatlan döntés, így célszerű alaposan megfontolni, nincs-e más mód a tartozás rendezésére. Ebben a kérdésben is célszerű szakember, ügyvéd segítségét igénybe venni, hogy a bonyolult jogi folyamatokban segítségünkre legyen.