Ugrás a tartalomra

Fogyasztói kérdés: az enyhe tél ellenére magasabbak a távhőszámlák

minap.hu
Utoljára módosítva
2020. március 06. péntek 15:14
A MIHŐ néhány fogyasztója jelezte, hogy a február hónapban tapasztalt enyhébb időjárás ellenére sem csökkentek a távhőhőszolgáltatási számlák fizetendő összegei. Móricz József, a MIHŐ stratégiai igazgatója adott részletes tájékoztatást a szolgáltatás elszámolásáról. 

A távhőszolgáltatóknak Magyarországon 2003 óta kötelező mérni és mérés alapján elszámolni a felhasznált hőmennyiséget. Így mindenki annyit fizet, amennyi hőmennyiséget felhasznál a fűtéshez és amennyi meleg vizet elfogyaszt. – A hőmennyiség mérése hőközpontokban történik. A hőközpontban megmért hőmennyiséget felosztjuk a lakóközösségek által meghatározott módon, amely történhet légtérfogat alapján vagy költségosztók alkalmazásával – tájékoztatta portálunkat Móricz József, a MIHŐ stratégiai igazgatója. 

– Abban az esetben számlázunk légtérfogat alapján havi elszámolással, ha a társasház-közösség nem kötött ettől eltérő megállapodást. Ekkor a fogyasztók által ténylegesen felhasznált és a hőközpontban leolvasott hőmennyiséget felosztjuk a lakások légköbméterének arányában, mely havonta kerül kiszámlázásra. A számla végösszege a havi időjárástól és a mért hőmennyiség felhasználásától függ. Néhány fogyasztónk a februárban kibocsátott számlánkat ítélte meg a vártnál magasabb összegűnek, azonban a február hónapban kézhez kapott számlánkban a január havi elszámolás szerepelt – indokolta Móricz József. Hozzátette: – Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérése alapján januárban a napi középhőmérséklet átlagosan -1,4 Celsius-fok volt, az előző év januárjában -1,3 Celsius-fokot mutatott, ami a kiszámlázott hőmennyiségben nem jelentős változás az előző évhez képest. 

Miskolcon a távhőszolgáltatás díjtételei 2014. október 1 -je óta nem változtak. A távhőszámlán szereplő fizetendő összeg a fűtési hőmennyiség és a használati meleg víz mennyiségének változásából adódhat. A MIHŐ Kft. számlázási rendszere önkormányzati rendeletben szabályozott oly módon, hogy a különféle számlázási módok közül a lakóközösségek szabadon választhatnak.

– Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a MIHŐ Kft. úgy állítja be a hőközpontokban a radiátorokban keringő víz hőmérsékletének szabályozását, ahogyan a közös képviselők kérik. Egy Celsius-fok szobahőmérséklet változással kb. 6 százalék energiamegtakarítás érhető el. A megtakarítási lehetőség kihasználásának egyik módja például az éjszakai fűtéscsökkentés is – hangsúlyozta Móricz József. 

A társaság mérései alapján azt tapasztalják, hogy a megszokott időjáráshoz képest hirtelen, nagyon eltérő változások fordulnak elő. A különböző városrészekben akár 5-10°C-kal is eltérnek a hőmérsékleti adatok. Ebből következik, hogy a számla végösszegében is megmutatkoznak az eltérések. A korábbi tapasztalatok szerint a teljes fűtési időszakok felhasználása között nem sok különbség van. 

Annak érdekében, hogy a téli hónapokban az időjárás alakulása miatt ne legyenek kiugróan magas távhőszámlák, a MIHŐ Kft. továbbra is javasolja az egyenletes díjfizetést, melyet díjfizetőink 70 %-a választott.
– Amennyiben fogyasztóink az egyenletes díjfizetést választották – a gáz- és áramszámlákhoz hasonlóan –, akkor 11 hónapon keresztül azonos összegű részszámlát kapnak. A 12. havi elszámoló számla tartalmazza a tényleges éves fogyasztást és az elszámolást. Amennyiben a díjfizető az év során többet fizetett, visszakapja a különbözetet. A díjfizetés tehát nem az aktuális fogyasztás, hanem időarányosan részszámla alapján történik.  A 12. havi elszámoló számla májusban érkezik a fogyasztókhoz. Ez az elszámolás azért jó a fogyasztónak, mert az év folyamán érkező azonos összegű számlákkal jobban tervezhető a családi költségvetés – fogalmazott a stratégiai vezető.

Hozzátette: – A költségosztós lakások esetében szintén előnyös az egyenletes díjfizetés, hiszen amíg korábban október-április között fizették ki a fűtés díját, az egyenletes díjfizetéssel lehetőségük van arra, hogy 12 hónap alatt fizessék ki ezt az összeget. Így számukra is könnyebbé vált a téli időszak rezsiköltségeinek kiegyenlítése. Azok a fogyasztók, akik költségosztás alapján fizetnek, a 12. havi elszámoló számlájukat július hónapban fogják kézhez kapni.

A távhőszolgáltatási számlák fizetendő összegét befolyásolja még – a fűtési hődíjon kívül – a havonta fizetendő alapdíj, illetve a fogyasztástól függő vízfelmelegítési díj, melyből adódóan módosulhat a távhőszolgáltatási számlák fizetendő összege. 

– A MIHŐ Kft. mindent megtesz annak érdekében, hogy a fogyasztóknak a lehető legalacsonyabb legyen a hőfelhasználása. Ennek érdekében fejlesztette rendszerét úgy, hogy a hőközpontokban a külső hőmérsékletnek megfelelően, a közös képviselők által közölt, felhasználói igényeknek megfelelően adja be a hőt a rendszerbe, melyet automatika szabályoz – zárta indoklását Móricz József. 
 

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!