Ugrás a tartalomra

Harmincöten mondtak hetven verset

Bájer Máté
Utoljára módosítva
2022. április 08. péntek 18:18
Költészet napi szavalóversenyt tartottak a Művészetek Házában: három korcsoport nevezői álltak színpadra.
Fotók: Mocsári László

Az esemény súlyát nem csak az növelte, hogy április 11. már csak egy hajtásnyira van tőlünk a naptárban: 2022 Petőfi emlékév. Nemzeti költőnk és kiemelkedő jelentőségű utcanévadónk az 1822. december 31-éről 1823. január 1-jére virradó éjszakán született.

A Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft. szervezte szavalóversenyen összesen 35-en indultak, három korcsoportban. Külön versenyeztek a 8-12 évesek, a 13-18 évesek és a 25 pluszos korosztály. Két verssel készültek az előadók. Az egyiket a korcsoportonként megadott művekből választhatták – ez minden kategóriában egy Petőfi Sándor és egy Nemes Nagy Ágnes költemény volt. A második versre viszont nem volt semmiféle megkötés.

A zsűri tagjai voltak:
Borkuti László közművelődési és turisztikai tanácsnok
Fedor Vilmos polgármesteri megbízott, író, zenész
Majorné Bencze Tünde, a Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft. (MKK) ügyvezetője
Szirbik Bernadett, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze

- A legkisebbeknél elsősorban azt néztük, hogy mennyire értik meg a gyerekek a verseket, valamint arr is figyeltünk, hogy miképp hangsúlyoznak, mennyire szépen, érthetően tudják elmondani az adott verset – mesélt a zsűri munkájáról Majorné Bencze Tünde. - Megjegyezném, ez igazából páros verseny, hiszen a felkészítő tanároknak is komoly szerepük volt a végeredményben. Szerencsére nagyon sok szép szavazatot hallottunk, akadt pár diák, akit kifejezetten tehetségesnek értékeltünk.

A zsűri tagjai (balról): Borkuti László, Fedor Vilmos Majorné Bencze Tünde Szirbik Bernadett

A középiskolásoknál is hasonló volt a szempontrendszer, némi különbséggel tarkítva.

- Itt nem is a versek értelmezését figyeltük, hanem azt, mennyire sikerül átélniük, mennyire tudják magukévá tenni az adott mű gondolatait, ezáltal adva hitelt az elhangzott szavaknak.

Az idősebb korosztályban 4 jelentkező volt, hozzájuk később ért el az információ, hogy lesz ilyen verseny, így nekik kevesebb volt az idejük felkészülni. Ennek ellenére – az MKK ügyvezetője szerint –szép szavalatokat hallhattak ettől a korcsoporttól is.

- A szabadon választható verseket széles körből merítették a jelentkezők, mondhatni az utolsó 3 évszázad költeményeiből kerültek ki azok a művek, amiket a második fordulóban szavaltak – mondta Majorné Bencze Tünde.

A zsűri tagjai közül a színpadon Fedor Vilmos polgármesteri megbízott értékelte a versenyzők teljesítményét. Ő is kiemelte, hogy változatos volt a felhozatal a szabadon választható művek terén. Hozzátette azonban azt is, hogy jó lenne a jövőben egy olyan kiírás, ami a miskolci költők munkáira helyezi a hangsúlyt.

- Szabó Lőrincz kötődését a városhoz talán mindenki ismeri, ahogy József Attila emlékét is elevenen őrizzük. Azonban olyan kiemelkedő alkotókat is említhetnék Miskolc vonatkozásában, mint Zelk Zoltán, aki itt töltötte a gyermekkorát. Emellett a mai költők szintén megkerülhetetlenek, például Fecske Csaba vagy Csorba Piroska. Egyszóval – úgy hiszem – megérdemli a kiemelt figyelmet ezen a téren is a város, ahol olyan művek születtek, mint mondjuk az Óda – véli Fedor Vilmos.

Az eredmények végül a következőképp alakultak korcsoportok szerinti felosztásban:

8-12 évesek

I. Bacsó Márton
II. Pataki Jázmin
III. Képes Miklós Dominik és Kövér-Piller Maja
Különdíjasok:
Fábián Ezster
Szrébeli Panna​
​​​​​​

13-18 évesek

I. Hován Emma
II. Rontó Zoltán József
III. Stomp Bence Áron

25+

I. Molnár Lászlóné
II. Rajdos Jolán
III. Janurcsák Isvánné és Érsek Albinné
 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!