Ugrás a tartalomra

Idén is a Centrum előtt ünnepelte a hanukát a miskolci zsidó közösség

Tajthy Ákos
Utoljára módosítva
2024. december 29. vasárnap 23:20
Több éves hagyománynak megfelelve Budapest mellett több vidéki városban, így Miskolcon is fényt gyújtott az EMIH a köztereken felállított hanukiákon.

Városi hanuka gyertyagyújtó ünnepség – Horváth Csongor képgalériája

Hanuka alkalmából gyújtották meg a Centrum elé kihelyezett óriás hanukia gyertyáit vasárnap délután. Az eseményen előbb Köves Slomó, az Egyesület Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija, majd Matiscsák Éva, Miskolc alpolgármestere és Braun Ábrahám, a rabbi mondott ünnepi beszédet.

Köves Slomó elmondta, minden évben öröm számára hanukakor ellátogatni Miskolcra, meggyújtani a hanuka gyertyát, amit nem véletlenül a hideg, téli estéken szoktak gyújtani, olyankor, amikor már sötétedik kint.

Köves Slomó

– A sötétségnek van egy nagyon furcsa velejárója: félünk, szorongunk. Sötét van, nem tudjuk, mi van a sötétségben és elkezdünk félni. Jó, ha tudjuk, hogy nem olyan nehéz véget vetni ennek az állapotnak: elég egy kis lángot meggyújtani és az a kis fény pillanatok alatt elűzi a sötétséget és a félelem is elmúlik, hiszen meglátjuk egymás arcát, azt, hogy mi az, ami körülvesz bennünket, magabiztosabbá válunk. A hanuka története is ezt mutatja meg nekünk – mondta el a hitközség vezetője, aki ezt követően felidézte a Makkabeus szabadságharcosok a szír-görög megszállókkal szemben aratott győzelmének történetét.

Matiscsák Éva alpolgármester is csatlakozott ehhez a gondolathoz, mint mondta, a hanuka ünnepe a fény diadala a sötétség felett, ahogyan a közösség ereje is győzelmet arathat a megosztottság és az elégedetlenség felett. „Ez az este lehetőséget teremt arra is, hogy ne csak a zsidó közösség, hanem a városunk minden egyes lakója, zsidók és keresztények egymás mellett ünnepelhessenek” – húzta alá.

Matiscsák Éva

– Az összetartozás és a kölcsönös tisztelet ma is meghatározza városunk életét. Miskolc történelme gazdag és sokszínű, amelyet a zsidó közösség kultúrája, szellemisége, hozzájárulása is formált. Az önök hagyományai, munkássága és értékeik nélkül ez a város nem lenne az, ami. A gyertya meggyújtásakor érdemes arra gondolni: a fény nem csak a mécsesből árad. A szívekben gyújtott fény, a másik iránti megértés, tisztelet és szeretet az, ami igazán beragyogja az életünket. Nem lehet mindig megakadályozni, hogy a sötétség legyen körülöttünk, de mindennap tehetünk azért, hogy egy kis fény gyúljon bennünk és másokban is – zárta gondolatait Matiscsák Éva.

Végül Braun Ábrahám, az EMIH miskolci rabbija zárta a beszédek sorát. Mint mondta, a hanuka idején a zsidók győzelmét ünneplik, azt, hogy a hellénekkel vívott háborúban a kevés győzött a sok ellen, a gyenge az erős ellen, a jó a gonosz ellen. Kiemelte, ez a háború azonban mindig dúlt a történelem során és a mai napig sem ért véget, hiszen a világ számos pontján ma is harcok dúlnak.

Braun Ábrahám (jobbra)

– Az újságok és a hírek nem számolnak ugyan be róla, de a háború most is dúl egyesek szívében. Legyőztük a nécizmust és a kommunizmust. Bár ők mindent megtettek a zsidóság elnyomására, mégis egyre erősebbek vagyunk, biztonságban élünk és tisztelet övez bennünket. Ennek ellenére lehetnek olyan helyzetek, mikor elbizonytalanodunk.  Ilyenkor gondoljunk az őseinkre, legyünk büszkék arra, akik vagyunk, a küldetésünkre a világban, amit ha beteljesítünk, azzal mindenki számára békét és jólétet hozhatunk – jelentette ki.

A Hanukáról
Hanukát másként a Fény ünnepének is nevezik. A zsidóság ilyenkor, arra emlékezezik, hogy időszámításunk előtt 165-ben a Makkabeus szabadságharcosok, győzelmet aratva a szír-görög megszállók felett, visszafoglalták a jeruzsálemi szentélyt. A templomban ugyanakkor mindössze egy napra elegendő kóser olajat találtak, amivel lángot gyújthattak a szent gyertyatartóban, a menórában. Ám a hagyomány szerint ekkor csoda történt: az egy napra elegendő olaj, nyolc napon át égett. Ennek emlékére az ünnep első napjától kezdve minden este, eggyel több gyertyát gyújtanak meg a zsidó családok, és olyan helyre teszik a gyertyatartót, a hanukiát, ahol hirdethetik az isteni csodát.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!