Kakukktojás a húsvéti asztalon
A húsvéti tojásokat a nyuszi hozza, ezt tudjuk. Ahogy azt is, hogy emlős lévén a húsvéti nyúl kosarába „importáru” kerül.
Nem kacsa például, hogy a kacsatojás jó élettani hatásokkal bír. Mivel a mérete nagyobb a tyúk által adottól, a fehérje is több benne: egy kacsatojásban átlagosan 9 gramm található – Kotkodáéknál ez a szám 6 gramm. A kacsatojás omega 3-zsírsavban is gazdagabb, elkészítési lehetőségei pedig ugyanolyan sokrétűek.
Bár nem túl könnyű a szupermarketekben hozzájutni, egyre több a struccfarm a környékünkön is, így nem lehetetlen vállalás strucctojással várni a húsvétot. Nem véletlen a többes szám hiánya, hiszen a legnagyobb testű madárfaj tojása több mint 20 tyúktojásnak felel meg, ha konyhai szemmel nézzük. Ennek megfelelően nem egy könnyed vacsorára való omlett jön ki belőle, de ha le akarjuk nyűgözni a vendégeket, akkor nincs is jobb választás. Pluszban a festett héj sem mutat akárhogy – csak legyen tüdeje az embernek kifújni a tartalmát.
Ha pedig azt a tojást keressük, amiről a legtöbb ódát zengik az egészségtudatos fogyasztók, akkor érdemes megismerkednünk a fürjtojással. Ennek a mini egészségbombának a tömege körülbelül 10 gramm, energiatartalma pedig 15 kalória. A tyúkénál a fürjtojásnak – méretarányosan számolva – jóval nagyobb a vitaminértéke, sőt, a fent említettek közül a legalacsonyabb a koleszterin szintje. Nem csak nyersen kapható: számos izgalmas kombót találunk a pácolt és ízesített formától a savanyítottig.