Készülni kell a klímaváltozásra
A városvezető elmondása szerint a világ legélhetőbb városait általában a jól működő városi szolgáltatások, az alacsony megélhetési kockázatok és a jó közbiztonság jellemzi, legyen bárhol az a város, általában ez a három szempont a legfontosabb első körben az embereknek. Mindezek mellett viszont van három további közös pont, ha élhető városokat nézünk: a mérsékelt klíma, a sok víz és a sok zöldfelület ezekben a városokban – teszi hozzá.
– Az első három ismérvről beszéltünk már eddig (lásd korábbi lapszámainkban – a szerk.), világos álláspontunkat foglalja össze programunk, a változó klímával és az erre adott miskolci válaszokkal azonban külön foglalkoznunk kell, mert a probléma nem csak, hogy itt van a városkapuban, de már itt van az utcáinkon, bejön az ablakon és beteríti a mindennapjainkat – hangsúlyozza.
Forró nyarak
„Az idei év egy hosszú forró nyár volt még a Bükk városában is. Naponta dőltek sorban a melegrekordok, emberemlékezet óta nem volt ilyen meleg Miskolcon sem. Talán az idei nyár volt az, amikor mindannyian észrevettük, hogy mennyire meleg a főutca betonja, annyira meleg a napsütötte oldal, hogy inkább bárhol máshol megyünk, ahol árnyék van. Most vált sokak számára szembeötlővé, hogy az üveggel fedett beállók mit sem érnek a nap ellen, a Szinva terasz buszmegállója helyett a túloldalon az árnyékban várták a miskolciak a járatot. Ami késett. Most értékelődtek fel a főutca hűsebb, fás, beugrós részei” – hangsúlyozza Tóth-Szántai József.
A polgármester aláhúzta, (jelenleg még) a mérsékelt övi klímához tartozunk, „vízre és zöldfelületre van szükségünk, ha válaszolni akarunk a hőmérséklet emelkedésére. Épp ezt a kettőt a legkönnyebb megteremteni a Bükk városában. Hozzuk be a Bükköt a városba, hozzuk be a természetet, a hűvöst, a zöldet és a vizet.
Árnyék, víz kell
A klímaelőrejelzések szerint Miskolc (hasonlóan a többi magyar városhoz) egyre melegebb és melegebb lesz. Szó szerint égető szükségünk van vízre, zöldre és árnyékra a belvárosban. A városvezető szerint éppen ezért indítanak kísérleti programot, „hogy a Forint egy szakaszán árnyékolókat, zöldfelületeket és minél több vizet találjanak a miskolciak minden létező formában. A kísérlet indokolja a minden létező formát, ki kell választanunk melyik a leghatékonyabb, és melyik tetszik legjobban az itt élőknek, nekünk, miskolciaknak. Hasonló kísérletet javaslunk az üres tűzfalakra is, a Bükk városában ne csupasz tűzfalak legyenek körülöttünk, hanem függőleges zöldfelületek"-húzza alá Tóth-Szántai József.