Az összművészeti alkotópark átadásának másnapján profi alkotók érkeztek a pengefalakhoz, a részletekről a szervező, DJ Cece beszélt lapunknak.
- Én magam is már 1997. óta festek, hosszú ideje benne vagyok a hip-hop kultúrában, DJ-ként is fel szoktam lépni. A mostani graffity-jam előzménye, hogy az egyik barátommal korábban eljöttem ide, a pengefalakhoz, élőztem egyet a Facebookon, hogy lássa mindenki az új miskolci alkotóparkot. A videóban felvetettem, hogy lehetne ide programot szervezni. Több ezren látták az élőt, sokan meg is osztották, és felkeltette az önkormányzat munkatársainak figyelmét is. Megkerestek, támogatásukról biztosítottak - elevenítette fel.
A graffity-találkozóra közel tucatnyian jöttek el a meghívására, főleg Miskolcról. Délelőtt 11-től dolgoztak a falaknál, volt, aki még este 6 órakor is finomítgatta az alkotását. Külön kérte őket a szervező, hogy ne használjanak ki minden falat, a korábbi alkotásokat is hagyják meg. A fiúk ezt tiszteletben tartották.
Témamegkötés nem volt egyébként, szabad kezet kapott minden művész, mindenki a saját stílusában festhetett.
- Őszintén szólva, a graffity nem arról szól, hogy megmondják az alkotóknak, mit készítsenek el. Ők a saját pénzükből, a saját ötleteik alapján dolgoznak - szögezte le DJ Cece, aki meghívta az eseményre DJ-kollégáját, Grattot is, hogy ne csak a szemnek, de a fülnek is kellemes legyen az itt eltöltött nap.
Az összművészeti alkotóparkot pénteken adták át, egy országosan is egyedülálló ötletből a város legújabb közösségi tere jött létre Miskolcon, mintegy háromezer négyzetméteren - írta lapunk korábban.
Mint azt az átadó alkalmával Szopkó Tibor alpolgármester is kiemelte, egy pezsgő élettel megtöltött közterületet álmodtak meg az Y-híd lábánál. Az alkotóparkban nagy szabadságot kapnak az alternatív vagy profi alkotók, de a téren is jól látható helyen kitáblázott szabályokat mindenkinek be kell tartania.
A város főépítésze korábban szintén rámutatott: ha nincs funkció, ha itt nem történt volna semmi, akkor ez a rész óhatatlanul penetrált területté válhatott volna; elszlömösödik, mint sok hasonló hely szokott a nagyvárosi környezetben szerte a világon.
- Igyekeztünk, hogy az ott lakóknak, a Kont utcaiaknak, akik sokat szenvedtek a beruházástól, úgy alakíthassuk a közvetlen lakókörnyezetét, ami tovább tompítja a híd felől érkező káros hatásokat - tette hozzá Szunyogh László.
A főépítész Révai Márton ötletére terveztette meg a falfelületek olyan hálózatát, amelyek révén egy „összművészeti alkotópark”, egy közösségi tér épült ki a híd és a lakóterület közötti sávban, a NIF Zrt. által megbízott kivitelező jóvoltából. Itt is van zöldfelület, de a fennmaradó részt térkővel burkolták le, emellett aszimmetrikus pengefalakat húztak fel különböző nagyságú alkotófelületekkel, valamint padokat helyeztek ki.
- Nagyon tetszett a terv, hiszen jótékony hatással van a hangszigetelésre is. Egy esztétikus, inspiratív, ugyanakkor modern és fiatalos környezet jött létre, ami lehetőséget ad arra, hogy akár szervezett keretek között jöjjenek ide diákok alkotni. Művészek, művészcsoportok szabadtéri, időszakos kiállításokat is tarthatnak akár - tette hozzá.
Az ötletgazda Révai Márton azt mondta, mivel busszal könnyen megközelíthető a terület, és közel van a Tiszai pályaudvar, így a fiatalok és idősebbek számára egyaránt könnyen elérhető a park, de a közelben kialakítottak már egy parkolót is.