A mongol nagykövet ajándéka a Miskolci Nemzeti Színháznak
A különleges ajándék apropója, hogy indulásának kétszáz éves jubileumán ugyanazt a darabot mutatja be a színház, mint 1823. augusztus 24-én 17 órakor. Az ünnepi évad ennek megfelelően Kisfaludy Károly Tatárok Magyarországban című előadásával indul Szőcs Artur rendezésében – jelentette be a teátrum igazgatója. Béres Attila elmondta, hogy az előadás díszletében, jelmezében és zenéjében őrzi majd azt a hagyományt, melyet kétszáz évvel ezelőtti elődeink elsőként Miskolcon meghonosítottak.
S mivel a darabban szerephez jut egy kizárólag Mongóliában megtalálható hegedű is, Szőcs Artur javaslatára a mongol nagykövethez fordultak segítségért, hogy a színház kölcsönkaphasson egy ilyen hangszert. Baatarjav Sainnyambuu felajánlotta, hogy amiben csak lehet, támogatja az előadás létrejöttét, és egy, a tradicionális mongol zenei hangzáshoz elengedhetetlen, morin khuur nevű különleges hangszert is a színháznak ajándékoz.
A hangszert a nagykövet pénteken személyesen adta át a színház igazgatójának. Béres Attila megköszönte a kéthúrú népi hegedűt, majd megjegyezte, hogy „ezt az együttműködést nagyon sokan meg kellene, hogy hallják Európában”. A mongol nagykövet el volt ragadtatva a színháztól, de tetszett neki az igazgató és a rendező elkötelezettsége is. Köszönetét fejezte ki, hogy régi baráthoz illő szeretettel fogadták.
Baatarjav Sainnyambuu azt mondta: amikor megkeresték, azonnal kötelességének érezte, hogy segítse és támogassa a kezdeményezést. Kifejezte: büszkék a lófejű hegedűre, melynek alakja és anyagösszetétele változott egy kicsit az eltelt időszakban. Az állati eredetű anyagok helyett ma már modernebb anyagokat is használnak a készítéséhez a jobb hangzás elérése érdekében.
A morin khuurt a Tatárok Magyarországban című előadásban Lakatos Attila zenész szólaltatja majd meg, aki elmondta, a világon csak nagyon kevesen játszanak ilyen hegedűn, és eddig még ő sem találkozott ezzel a hangszerrel, ezért izgul egy kicsit, de az előadásig még van idő, hogy elsajátíthassa a lófejű hegedű kezelését.
Veres Pál, Miskolc polgármestere nem csupán a színház, hanem a város részéről is nagy megtiszteltetésnek nevezte, és köszönetét fejezte ki, hogy a nagykövet teljesítette a teátrum igazgatójának kérését és személyesen jött el Miskolcra, hogy átadja a hegedűt. A polgármester elmondta, hogy az idei év a kultúra éve a városban, majd felsorolta a jubileumokat: a Miskolci Nemzeti Színház idén ünnepli fennállásának kétszázadik, a Miskolci Szimfonikus Zenekar a hatvanadik, a „magyar Woodstock” az ötvenedik, a Miskolci Csodamalom Bábszínház a harmincadik, a Pannon-tenger Múzeum pedig a tizedik, a Miskolci Állatkert a negyvenedik évfordulóját.
A polgármester, visszatérve a színházhoz, megemlítette Latabár Endrét, a legnagyobb magyar színészdinasztia megalapítóját is, aki 150 éve hunyt el Miskolcon.
„Van tehát mit ünnepelnünk, mely ünnep egyik ékköve a nagykövet látogatása és ajándéka”- hangsúlyozta Veres Pál, majd gondolatait lezárva hozzátette: „büszkék vagyunk városunk kulturális értékeire, melyeket igyekszünk méltóképpen meg is őrizni.”
Az esemény végén Szőcs Artur rendező is megköszönte a hegedűt, és a nagykövet által felajánlott további segítség lehetőségével élve átnyújtott egy fekete mappát, amely az ulánbátori színházzal történő kapcsolatfelvétellel összefüggő elképzelések tervét, programjait tartalmazza.
A ceremóniát egy tradicionális mongol ételeket felkínáló állófogadás zárta, amelyen a fogadó felek átadták ajándékaikat a nagykövetnek.