Az ékszerek felbecslésénél fontos, hogy milyen anyagból készültek, milyen súlyú darabról van szó, és vannak még egyéb, jól körülírható szempontok. Egy avasi pince esetében már nem mindig ilyen egyértelműek az árképzést befolyásoló tényezők. Amíg nagyjából tíz éve egymillió forintért kacsalábon forgó borházat lehetett kapni jó, hűvös pincével, most ezért az összegért szó szerint egy lyukat kapunk, amit belevájtak a hegyoldalba. Az emelkedésben pedig nem csupán az infláció és az űrbe kilőtt általános ingatlanárak játszanak szerepet.
Az is meglepő, hogy a nagy online ingatlanhirdető oldalakon böngészve alig találni eladó avasi pincéket – pedig jó látható módon sok borháznak nincs gazdája, legfeljebb tulaja. Jelenleg mindössze egy hirdetés elérhető: egy 37 négyzetméteres, két helyiségből álló „mezőgazdasági ingatlant” árulnak a Kisavason.
Az erkélyes, egyszobás, konyha-étkezős borházat fatároló helyiséggel, felújítandó homlokzattal és egy 25 négyzetméteres pincével 4,19 millió forintra tartják.
Jacsó Pál és Magyar László hegygazdákkal arról beszélgettünk, hogy miképp alakultak az utóbbi években az ingatlanárak a történelmi Avason.
- Hogy milyen árakon kelnek el a pincék, mi is csak szájhagyomány útján értesülünk, hiszen a valós összegeket csak a szerződő felek ismerik – vezette fel a témát Jacsó Pál. – Lenne vásárló, de nehéz az árképzés. A meghiúsult adásvételek többsége mögött az áll, hogy nagyon távol vannak a vevők és az eladók elképzelései. Ami rendben van pince, annak meglesz előbb-utóbb a gazdája. A felújítandóak esetében más a helyzet. A tulajok közül szerintem sokan kivárnak, nem akarnak most eladni, ezért felsrófolják az árakat még a romos pincék esetében is. Talán arra számítanak, hogy jobban kinyílnak a pénztárcák, ha befejeződik a teljes fejlesztése a történelmi Avasnak.
Sok esetben a hegygazdák abban látják a probléma forrását, hogy a tulajdonosok elhanyagolják a pincéket, de megválni legfeljebb csillagászati áron akarnak tőlük.
Magyar László szerint a vásárlási kedvvel nincsen baj.
- Készült egy statisztika tavaly a tizedik Avasi Borangoláshoz kapcsolódóan. A rendezvény tíz éve alatt nagyjából száz pince cserélt gazdát. Az utóbbi öt esztendőben felgyorsult a folyamat, ez részben szerintem a sok sikeres boros programnak köszönhető. Pár százezerért már nem lehet rendes pincét venni, legfeljebb pincelukat egy kis telekkel.
A hegygazdák szerint az sem mindegy, melyik részen van a kiszemelt pince.
- A Rácz soron, ahol például a Polgármester Pince is van, a tulajok összefogtak, bevezették a vizet. Ott már majdnem mindegyik ingatlan gazdára is talált, a legtöbbet pedig azóta szépen felújították – meséli Magyar László, aki szerint az olyan, kevésbé keresett részeken, mint a Nagyavas, a közművesítés hiánya miatt nincs annyi érdeklődő.
- Ha ott is elindulna a közművesítés, és megoldódna a szemét kérdése, akkor lenne érdekes igazán, hogy milyen árakon adnák az olyan pincéket, amiket már alig tartanak a támfalak – véli Jacsó Pál, aki szerint néhány komfortpont kialakítása már nagy előrelépés lenne.
Április 12-én egyébként a rendészet átfogó bejárást tartott a Nagyavason, ennek eredményéről a következő fogadóórájukon számolnak be a hegygazdák.