Ugrás a tartalomra

Simon Gábor: akik négy éve megóvni, most bontani akarják az ITC-t

Bájer Máté
Utoljára módosítva
2021. augusztus 18. szerda 16:51
Az önkormányzati képviselő szerint kétszínű politikát folytatnak, akik lebontanák a székházat. Az ITC megmentésére indított petícióját már több mint 1000 miskolci írta alá.
itc
Fotók: Beregi László

Néhány nappal ezelőtt Csöbör Katalin országgyűlési képviselő és Alakszai Zoltán, a megyei kormányhivatal vezetője közös sajtótájékoztatón jelentették be az ITC-székház lebontásának szándékát. Miskolc korábbi jegyzője augusztus 11-én – amikor a Magyar Közlönyben is megjelent a döntés – posztolt is a témában hivatalos Facebook profilján, ahol azt írta: „lebontjuk a volt szocialista pártházat, a helyén közösségi park létesül. Lenin pedig végleg elköltözik Miskolcról.” Mindezzel olyan rugdalózót húztak a miskolci közbeszédre, ami jó ideig nem engedi, hogy más témák kerüljenek annak középpontjába, hiába közeledik például Demeter Ervin – nemrégiben az országos médiában is tovább bonyolódó – álomlátásának évfordulója: rengeteg ember beszél a székház bontásáról, osztja meg véleményét különböző csoportokban, figyeli a fejleményeket. Természetesen a városvezetés is reagált. Szerda reggel Simon Gábor önkormányzati képviselő és országgyűlési előválasztási képviselőjelölt tartott újabb sajtótájékoztatót a témában. Elmondta, az a politika, amit a kormányzópárt folytat az ITC kapcsán, szerinte aljas és kétszínű.

- Tisztában vagyok vele, hogy ezek súlyos szavak, de meg tudom indokolni, miért illenek pontosan az ITC-székház lebontásának ügyére. 2016-ban született egy törvény, amit a „települések jellegzetes és értékes arculatának megóvása” érdekében alkottak. E szerint minden helyi önkormányzatnak meg kell határoznia azokat a területeket, amiket védelem alá kívánnak helyezni.

A tulajdonosnak kellene felújítani

Simon Gábor a 2017. december 21-én tartott rendkívüli közgyűlés tartalmi összefoglalóját idézte:

„A törvény célja az építési beruházások mellett, a települések sajátos településképének védelme és alakítása társadalmi bevonás és konszenzus által. A településkép védelme a település vagy településrész jellegzetes, értékes, illetve hagyományt őrző építészeti arculatának és szerkezetének – az építészeti, táji érték és az örökségvédelem figyelembevételével történő – megőrzését vagy kialakítását jelenti.”

- Ez a javaslat, ami azóta rendelet lett, a településkép védelméről szól – összegzett a képviselő. - Külön kiemelik benne, hogy a helyi önkormányzatnak kellett meghatároznia, hogy melyik épületeket részesítik egyedi védelemben. Ehhez széleskörű partnerségi és társadalmi egyeztetést kellett a törvény szerint lefolytatni, amit – az előterjesztés tanulsága szerint – az előző városvezetés meg is tett.

Az iratok alapján az akkori önkormányzat kikérte az ügyben a Magyar Építészkamara, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a kulturális örökség védelméért felelős miniszternek és az illetékes nemzeti park igazgatóságának, valamint az állami főépítész hatáskörében eljáró megyei kormányhivatalnak a véleményét is. A rendeletet – benne a megóvandó épületek listájával – elfogadta a közgyűlés. Az említett listán pedig a 85. számú tétel az-az ITC-székház volt, amit most, bő három évvel később szeretnének lebontani.

Petíció indult

A törvény szerint azokat az épületeket, amelyeket helyi védelemben részesítettek nem lehet lebontani, állagukat meg kell őrizni, sőt, szükség esetén fel kell újítani azokat a tulajdonosnak.  
2017-ben egyébként a hivatalos dokumentumokban még ITC-székházként hivatkoztak az épületre, amit mára már – a Magyar Közlönyben is – csak „volt MSZMP székházként” emlegetnek, és aminek lebontásával „végleg elköltöztetnék Lenint” Miskolcról. Az ITC valóban 12 évig funkcionált pártházként, az utóbbi 30 évben azonban teljesen más feladatot látott el, és vált emlékezetessé a város lakói számára: több szalagavató, bemutató és városi esemény mellett a Fidesz-KDNP is tartott rendezvényeket benne, például választást követő eredményvárót. Simon Gábor szerint sokan tekintenek ikonikus, megóvandó épületként az ITC-re, őket kívánja a képviselő egységbe vonni.
 
- Múlt héten petíciót indítottam az épület megmentése érdekében. A miskolciak álláspontját a kérdésben jól mutatja, hogy néhány órán belül több százan jelezték csatlakozási szándékukat. E hét elejére már több min ezren írták alá névvel és lakcímmel a petíciót, és még többen jelezték felém, hogy kiállnak az épület megmentése mellett.   
 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!