Többmilliárdos támogatás a civileknek
Hétmilliárd forintnál is több forrásra, jellemzően kultúra, oktatás, sport és hobbitevékenység támogatására pályázhatnak a következő esztendőben a civilszervezetek – hangzott el kedden a CIVIL INFO – NEA 2025 című országos tájékoztató rendezvényen, melyet a vármegyeháza dísztermében tartottak meg. Az eseménnyel egybekötve szervezték meg a IV. Forrás és Innováció Civil Konferenciát is, ahová a vármegye civil szervezeteinek képviselőit várták.
Bánné Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzat közgyűlésének elnöke megnyitójában méltatta a térségben működő civilszervezetek munkáját. „Vármegyénk élen jár az országban, ha a civil közösségek számát és az önszerveződés mértékét nézzük. Ugyanakkor a díszterem is kiváló helyszín, hiszen itt olyan szempárok figyelnek bennünket, hogyha ránéznek itt mellettem a képekre, mint például Deák Ferencé, Szemere Bertalané, vagy Rákóczi Ferencé, akik maguk is elkötelezettek voltak a közösségek és az önszerveződés mellett” – hangsúlyozta az elnök, aki hozzátette: személy szerint számára, de a vármegye számára is fontos, hogy az itt élő emberek részt vegyenek az őket érintő döntésekben.
– Minden egészséges és szabad társadalomnak az egyik építőköve a civil társadalom, és minden társadalom állapotát egyfajta látleletként mutatja meg az, hogy milyen állapotban vannak a civil szervezetek a területen - ezt már a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal főispánja jelentette ki köszöntőjében. Alakszai Zoltán hozzátette, a vármegyében rendkívül erős közösséget, pontosabban rendkívül erős közösségek összességét alkotják a civilek.
Örömét fejezte ki, hogy a kormányhivatal számos kérdés megoldásába partnerként tudta bevonni a vármegyei civiltársadalmat. Példaként hozta az orosz-ukrán háború kitörése után a határaink mentén kialakult helyzetet. „Ezt a humanitárius válsághelyzetet a civilszervezetek nélkül, az ezekben dolgozó segítőkész emberek munkája nélkül, az emberek segítése iránti elkötelezettségük nélkül biztosan nem tudtuk volna hatékonyan kezelni” – hangsúlyozta a főispán.
A beszédek után az előadások sorát a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárságának helyettes államtitkára kezdte. Szalay-Bobrovniczky Vince, civil területet érintő aktualitásokról, pályázati lehetőségekről, pályázható forrásokról beszélt.
Amint mondta, november 12-én megjelentek a Miniszterelnökség által biztosított forrásból a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) 2025. évi pályázati kiírásai, melyekre december 12-ig lehet benyújtani az igényeket. Kiemelte, a kis és közepes nagyságú civilszervezetek számára összesen hétmilliárd forintot tartanak fenn. A NEA pályázatára az egész országból lehet jelentkezni az Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben, jellemzően a kultúra, oktatás, sport és hobbitevékenységek támogatására.