Vajon a féltékenység egészséges, és ha igen, meddig?
Holott egészséges mértékben mindenhol jelen van, és jelen is kell lennie. Ez többek között a fennmaradásunkat is biztosította az evolúció során. Persze ma már nem pusztán a fajfenntartási szándék vezérel minket, de attól még az érzés megmaradt, és sokszor valós veszélyre hívhatja fel a figyelmet.
Van, amikor viszont már sok belőle!
Sajnos sokszor előfordul, hogy egy-egy pár női vagy férfi tagja olyan mértékben szembesül a zöld szemű szörnnyel, ami már számára is megterhelő. Ilyenkor jöhet jól egy segítő beszélgetés, illetve a családállítás Orosz Balázs – párterápia, egyéni konzultáció, családállítás, coaching területén jártas mentálhigiénés szakembernél.
Persze jogosan merül fel a kérdés, hogy honnan számítva nem normális, honnan túlzás ez az érzés. Minden esetben egyéni mérlegelés kérdése, azonban nagy általánosságban igaz az, hogy ha túl sokszor, túl rendszeresen érezzük, és ha már számunkra is kimerítő ez az érzés, és a napjainkat is rendre meghatározza, akkor mindenképp tanácsos kezdeni vele valamit.
Ássunk mélyre!
Ahhoz, hogy jobban megértsük az érzéseink és a cselekedeteink mozgatórugóit, sokszor egészen mélyre le kell ásnunk. Mert akad ugyan elég sok olyan eset, amikor a korábbi rossz tapasztalatok (árulások, becsapások, megcsalások, elhagyások) miatt érez a szóban forgó személy a normálisnál több féltékenységet, viszont a legtöbb ilyen esetben a problémák ennél jóval mélyebben gyökereznek.
A családi sémák, a szülők által biztosított minták rengeteget nyomnak a latban, ahogy a kialakult kötődési minták is nagyban meghatározzák, mennyire tudunk bízni a másikban, mennyire tudjuk elhinni magunkról, hogy szerethetőek vagyunk, és hogy nem kiérdemelni kell valaki szeretetét. Ennek feltárása hosszú és komoly folyamat, de mindenképp megéri foglalkozni vele!
Az önbecsülés is fontos tényező!
Jellemzően azok esetében fordul elő sokkal többször az indokolatlan féltékenység, akiknél önértékelési, önbecsülési zavarok állnak fenn. Ők azok ugyanis, akik teljes mértékben elhiszik, hogy párjuk és annak ismerősei, kollégái, barátai mind jobbak, okosabbak náluk. Az ilyen egyén meg lesz arról győződve, hogy erre a párja is rá fog jönni, és a felismerést szakítás követi majd.
Ahhoz azonban, hogy ezt rendbe tudjuk tenni, ahhoz a legtöbb esetben családterápiára és egyéni konzultációra is szükség van. Ezek pedig elengedhetetlenek ahhoz, hogy az érzésen felül tudjunk kerekedni, és magabiztosan tekintsünk a jövőbe. A boldog párkapcsolatot alapozhatja meg egy-egy ilyen önismereti szembenézés.