A balti országok csatlakoztak az uniós kontinentális villamosenergia-rendszerhez
Az orosz és fehérorosz elektromos áramtól való függetlenedés előkészítése során fokozatosan bontották le a három balti országot korábban Oroszországgal és Fehéroroszországgal összekötő távvezetékeket, közben kiépítették az uniós hálózathoz kapcsolódó csatlakozásokat, köztük a Balti-tengerben lefektetett víz alatti kábeleket - adta hírül az MTI az Európai Bizottság közlése alapján.
Szombaton lekapcsolták a még megmaradt távvezetékeket is. A balti villamosenergia-rendszer a LitPol Link nevű lengyel-litván csatlakozáson keresztül állt át az európai elektromos hálózatra (CESA). Az átállás 1,6 milliárd euróba került, amit zömében az EU finanszírozott - számolnak be.
A brüsszeli közlemény szerint a három balti ország villamosenergia-hálózata sikeresen integrálódott az EU belső energiapiacába azáltal, hogy első körben Lengyelországon keresztül csatlakoztak az európai uniós hálózathoz. A balti országok energiarendszereinek szinkronizálása nemcsak az egész unió ellátásbiztonságához járul hozzá, hanem a megújuló energia integrálását is támogatja, ami - mint írták - lehetővé teszi olcsóbb energia biztosítását.
Az Európai Bizottság arról tájékoztatott, hogy a három balti állam volt az utolsó az EU-tagállamok között, amelyeknek villamosenergia-hálózatai teljes mértékben az orosz és a fehérorosz rendszeren belül működtek. Ebben a villamosenergia-frekvenciát Oroszország központilag szabályozta, "így kiszolgáltatottá téve őket Oroszországnak" - fogalmaztak.
A balti országok mostantól teljes ellenőrzést szereztek saját elektromos hálózataik felett, és erősítik a Balti-tenger keleti régiójának és az EU egészének energiabiztonságát - tették hozzá.
Az uniós végrehajtó testület egy másik közleményben Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét idézte, aki Vilniusban vasárnap, a balti országok elektromos hálózatainak uniós csatlakozása kapcsán tartott rendezvényen azt mondta: Észtország, Lettország, Litvánia és az Európai Unió "ma történelmet írt".
- Az Oroszországgal és Fehéroroszországgal összekötő villamosvezetékek lebontása a szabadságot jelenti, a fenyegetésektől, a zsarolástól való megszabadulást - jelentette ki.
Közölte, a balti országok már korábban figyelmeztetettek, hogy az Oroszországtól vásárolt olcsó gáznak "rejtett ára" van, mégpedig a függőség ára. Most egy új korszak kezdődik - húzta alá.