Ugrás a tartalomra

Háromhetes olaszországi gyakorlatukról meséltek az Andrássy diákjai

Bacsó István
Utoljára módosítva
2025. április 01. kedd 19:52
Sikeres háromhetes szakmai gyakorlaton vettek részt a Miskolci SZC Andrássy Gyula Gépipari Technikum diákjai az Erasmus+ program keretében, kedden kísérő oktatóikkal együtt beszéltek tapasztalataikról, élményeikről.
Olaszországi szakmai gyakorlatukról meséltek az Andrássy diákjai. Fotó: Mocsári László

Ruszkai István Attila a Miskolci SZC Andrássy Gyula Gépipari Technikum igazgatója elmondta, hogy nagy örömmel vettek részt a tanulóik az Erasmus+ programban és egyértelműen nagyon hasznos volt számukra az a három hét, amelyet az olaszországi Bresciaban tölthettek különböző vállalkozásoknál. 

- Abban a szerencsében részesültem, hogy én is meglátogathattam a csapatot, és igaz, hogy csak néhány napot töltöttünk együtt, de így eltudom mondani, mert a saját szememmel láttam és tapasztaltam, hogy nagyon ügyesek voltak a gyerekek. Például teljesen önállóan mentek be minden nap a munkahelyükre, nem is kis távolságra, és ott becsülettel elvégezték a munkájukat. Ezt a visszajelzést kaptuk az olasz foglalkoztatóktól is. Külön is megköszönöm a szervezőknek, Gallai Judit kolléganőnknek és a többi résztvevő kollégának is, akik segítették a fiatalokat a program során – mondta az igazgató, átadva a szót a megszólított Gallai Judit oktatónak, aki Erasmus koordinátorként és angoltanárként kísérte el a tanulókat Bresciaba. 

A tanárnőtől megtudtuk, hogy az iskola tizenkét diákja, gépésztechnikusok, gépgyártástechnológiai technikusok és mechatronikai technikusok jutottak el Olaszországba az Erasmus+ program által, egy három hétig tartó szakmai gyakorlatra. Ez azt jelenti, hogy több Brescia városában lévő kis- és közepes vállalkozásnál folytak bele a napi munkába, ahol nem csak nézték, ahogyan ott dolgoznak, hanem maguk is tevékenyen részt vettek a munkában. 

Gallai Judit megosztotta, hogy rengeteg élménnyel volt tele ez a 23 nap, és nem utolsó sorban szakmai és egyéb kulturális tapasztalatokkal. 

- Ez a külföldi gyakorlat nem csak azt jelenti, hogy kaptak a fiatalok egy Erasmusos bizonyítványt, ami nagyon jól néz majd ki később az önéletrajzban – volt, aki már másodszor vett részt a programban -, hanem azt is, hogy rengeteg szakmai tapasztalatot gyűjtöttek, gyakorolták a nyelvet, és tényleg ők beszéltek a helyiekkel. Három évvel ezelőtt még sokat kellett fordítanom, most már szinte nem kellett semmit. Ezt a fejlődést igazolják azok az angol nyelvi felmérők is, amelyeket előtte, illetve hazaérkezés után is kitöltöttek, és ezekben is jobbak lettek az eredmények – mondta dicsérőleg a kísérőtanár. 

Hozzátette arra is büszke, hogy az egész út és a kinti napok során egyetlen egy konfliktus nem volt, sem a diákoknál egymás között, sem diákok és pedagógusok, sem pedig pedagógusok és pedagógusuk között, ahogyan a vendégfogadókkal sem. Utóbbiaknak pedig voltak rossz tapasztalataik más külföldről érkezett csoportokkal korábban. Gallai Judit szerint tényleg erről a konstruktív együttműködésről kellene, hogy szóljon ez az egész.

A beszámolón a tanulók is felszólaltak, egyikük, Farkas Dávid, a 11. B osztály tanulója, aki gépgyártástechnológiai technikusnak tanul, a kint eltöltött időről elmondta, hogy számára rendkívül nagy és hasznos élmény volt, komoly szakmai tapasztalatot szerzett. 

- A csoportunk tagjai több vállalkozásnál dolgoztak, mi néhányan egy kisebb cégnél voltunk elhelyezve, ahol nagyon barátságosak és segítőkészek voltak velünk, és ahogy megismertek és látták hogyan dolgozunk, fokozatosan egyre több munkát mertek ránk bízni. Ezt meg is háláltuk jó munkával. Az olasz munkaadók megköszönték, hogy ilyen szépen és kulturáltan tudtunk együtt dolgozni. Az idegen nyelvvel volt kisebb problémánk – az angol volt a közös nyelv -, viszont ezt is sikerült áthidalnunk – közölte Dávid.

 

 

 

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!