A jogász válaszol: Átjárási szolgalom
A Polgári törvénykönyv kimondja, hogy telki szolgalom alapján, valamely ingatlan mindenkori birtokosa más ingatlanát meghatározott terjedelemben használhatja. Telki szolgalmat lehet alapítani átjárás, vízellátás és vízelvezetés, pince létesítése, vezetékoszlopok elhelyezése, épület megtámasztása céljára vagy a jogosult számára előnyös más hasonló célra. Külön is kimondja a jogszabály, hogy ha valamely föld nincs összekötve megfelelő közúttal, a szomszédok kötelesek tűrni, hogy a jogosult földjeiken átjárjon.
A telki szolgalom mértékét elsősorban a felek megállapodása, ennek hiányában bírósági ítélet határozza meg. A telki szolgalom ingatlan-nyilvántartási bejegyezése a felek által kötött, ügyvéd által ellenjegyzett szerződésben lehetséges. Ezen kívül, szükséges egy szakmérnök által készített vázrajz, mely az átjárás nyomvonalát rögzíti.
Az ingatlan-nyilvántartásba a megfelelő szerződés, és műszaki munkarészek alapján jegyzik be a szolgalmi jogot, mindkét ingatlan tulajdoni lapjára. Ennek során a jogosult telke az uralkodó telek, a kötelezett teleke pedig a szolgáló telek lesz.
Ha a felek nem tudnak megállapodni a szolgalmi jog szerződéssel történő alapítása tárgyában, akkor bíróságtól kérhető a szolgalmi jog alapítása. Az erre irányuló per bonyolult jogi munka, melyben célszerű ügyvéd közreműködést igénybe venni.