Minden, amit a választásról tudni kell
Mit kell vinni a szavazásra?
A szavazáson csak az vehet részt, aki egy fényképes igazolvánnyal: személyivel, útlevéllel vagy jogosítvánnyal és mellette a lakcímkártyájával igazolja magát. A választói névjegyzékbe való felvételről szóló értesítőt nem kötelező magunkkal vinni, de az utóbbi időben lakcímet váltóknak ajánlott.
Fontos, hogy az iratok érvényesek legyenek. Ha nem érvényesek az irataink, a járási hivatalnál vagy a kormányablakban kell újat csináltatni.
Mindenki csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát, ennek helyéről korábban valamennyi választópolgárt tájékoztattak. Lakóhelyüktől eltérő helyen, átjelentkezéssel csak az a 97 617 választópolgár voksolhat, aki ezt szerda délutánig kérte.
A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe.
A szavazóköri névjegyzék aláírása után megkapja a szavazólapot a pártlistákkal és egy borítékot. Ellenőrizze le, hogy a szavazólapon van-e pecsét. Ha nincs pecsét, szólni kell a bizottságnak. A pártlisták nevéhez körök tartoznak. Ezekben a körökben kell megjelölni a választott pártot a hozzá tartozó körbe tett X-szel.
Mi történik, ha még 19 órakor sorban áll?
A törvény szerint a szavazás vasárnap 19 órakor fejeződik be, aki eddig az időpontig beállt egy szavazóhelyiségnél a sorba, az leadhatja a voksát, aki azonban azután érkezik, hogy a bizottság egyik tagja beállt a várakozó sor végére, már lemarad az idei szavazásról.
Rendkívüli nyitvatartás a kormányablakokban és okmányirodákban a hétvégén
Tekintettel az európai parlamenti (EP-) választásra, rendkívüli nyitvatartás van a hétvégén a kormányablakokban, okmányirodákban, hogy a lejárt személyi okmányok helyett újakat igényelhessenek a választópolgárok.
A nyitva tartó kormányablakok és okmányirodák listája ITT érhető el. Az érintett kormányablakok és okmányirodák szombaton 8-14 óra között, vasárnap 6-19 óra között lesznek nyitva a személyazonosító okmányok cseréjéhez, illetve kiállításához.
Az első szavazó jelenlétében zárják le az urnát
A szavazás megkezdése előtt valamennyi urnát az első választó jelenlétében zárja le a szavazatszámláló bizottság a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választáson, az összes szavazókörben.
A szavazatszámláló bizottság előbb ellenőrzi a szavazás céljából megjelenő első választópolgár személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját, valamint azt, hogy szerepel-e a névjegyzéken. Az első szavazó nem lehet a szavazatszámláló bizottság tagja vagy a jegyzőkönyvvezető.
Vasárnap délig lehet mozgóurnát kérni
Mozgóurna iránti kérelmet a szavazóköri névjegyzékben szereplő, mozgásában egészségi állapota, fogyatékossága vagy fogva tartása miatt gátolt választópolgár nyújthat be. A kérelmet még be lehet nyújtani online, ügyfélkapus azonosítással vasárnap délig. Emellett el lehet juttatni a szavazatszámláló bizottsághoz írásbeli meghatalmazással rendelkező meghatalmazottal, valamint kézbesítővel, például futárral vagy hozzátartozóval.
A szavazás napján a mozgóurnát a szavazatszámláló bizottság két tagja viszi ki a szavazókör területén belül úgy, hogy az urna a szavazókör este 7 órai zárására visszaérkezzen.
A hétvégén is hívható a Választási Információs Szolgálat
A választási információs szolgálat segít az érdeklődőknek eligazodni a választással kapcsolatos jogi, igazgatási, informatikai, pénzügyi, valamint adatszolgáltatással kapcsolatos kérdésekben. Tájékoztatják a hozzájuk forduló választópolgárokat, jelölőszervezeteket az EP-választásra vonatkozó jogszabályokról, a választójog gyakorlásához szükséges információkat adnak. Tájékoztatást adnak továbbá a választási eljárásban közreműködő szervekről és a jogorvoslati lehetőségekről.
A helyi VISZ-ek címét és egyéb elérhetőségeit közzéteszik az NVI honlapján (https://www.valasztas.hu/valasztasi-irodak-elerhetosegei_ep2019).