„Nem mindenki Esőember” – Miskolcon idén is felhívták a figyelmet az autizmusra
2007-ben az Egyesült Nemzetek Szervezete április 2-át jelölte ki az autizmus világnapjának. Mindennek célja, hogy felhívja a figyelmet, hogy az emberek egy százaléka autizmussal élő – továbbá, hogy széles körű információt nyújtson az autizmusról mint állapotról és fogyatékosságról, mely egészen eltérő fejlődéshez vezet.
A napjainkban használt hivatalos kifejezés: autizmus spektrumzavar. A kifejezésben a spektrum szó arra utal, hogy az autizmusnak számtalan megjelenési formája van, és nem mindenki olyan – mint arra a szerdai miskolci eseményen is felhívták a figyelmet –, mint a Dustin Hoffman által az 1988-as Esőemberben megformált Raymond Babbit.
A rendezvényt megnyitó alpolgármester hangsúlyozta: fontos, hogy a város és a városlakók is tegyenek azért, hogy az autizmussal élők számára minél befogadóbb környezetet teremtsünk. Matiscsák Éva az önkormányzat nevében egyúttal köszönetét fejezte ki a területen dolgozó szakemberek irányába.
A Miskolci Éltes Mátyás Óvoda, Általános Iskola és EGYMI Tüskevár Tagóvoda és Tagiskolájának tagintézmény igazgatónője ezt követően arról beszélt az egybegyűlteknek, hogy az oktatás-nevelésben milyen speciális szükségleteik vannak az autizmussal élőknek, pláne úgy, hogy számuk évről évre városunkban is egyre csak gyarapszik.
Emődi Beáta elmondta, rengeteg vizuális eszközt használnak a gyerekek fejlesztésében – hozzátette: az érzelmileg biztonságos, "bejósolható" és érthető környezeten túl a kreativitásra és az empátiára is folyamatosan építeniük kell a szakembereknek és a kicsik szüleinek.
A rendezvényen részt vett a Miskolci Autista Alapítvány, a Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesülete és a helyi partnerszervezetek is. Beszédet mondott és verset szavalt két szimbiózisos autista fiatal is, akik a rendellenességükkel kapcsolatos tévhiteket igyekeztek szertefoszlatni, és átadni a hármas jelszót:
„megérteni, elfogadni és segíteni”.
– Zoltán és Andris lelkesen gyakoroltak, izgatottan várták az eseményt, kiemelten fontos volt számukra, hogy már hetekkel korábban tudták, hogy itt szerepelni fognak – árulta el stábunknak a Szimbiózis Alapítvány elnöke, hozzátéve, az autizmussal élőket akár egy-egy kidurranó lufi is ki tudja zökkenteni, holott – az általános vélekedéssel szemben – nagyon sokan közülük egyébként kifejezetten szeretik mások közelségét.
Jakubinyi László szerint az autisták között fellelhető sokféleség arra int minket, hogy belássuk: mindnyájan képesek valamilyen értékteremtő tevékenységre. A szakember végezetül igyekezett egy makacsul beivódott, közkeletű tévhitet is felszámolni azzal, hogy nyomatékosította: az autizmusnak genetikai okai vannak, így legkevésbé sem vezethető vissza szociális vagy épp neveltetésbeli tényezőkre.
Az autizmust szimbolizáló színnel még találkozhatunk szerdán a belvárosban, az esti órákban ugyanis kék fénybe burkolózik az Avasi kilátó.