Szeleczky Zita színművész életéről nyílt kiállítás
Kamarakiállítás nyílt „Egy küzdelmes élet – Szeleczky Zita emlékezete” címmel április 29-én, kedd délután a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár első emeletén, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Honismereti Egyesület kezdeményezésére. A tablók mellett érdekesség, hogy a színművész születésének 110. évfordulója kapcsán berendezett tárlaton, személyes emléktárgyak, fellépőruhák is láthatók a nekézsenyi Szeleczky Zita Emlékház jóvoltából. A tárlat a könyvtár nyitvatartási idejében május 16-ig látogatható.
A kiállítást Filip Gabriella kulturális újságíró nyitotta meg. A megnyitón a színművésztől is elhangzottak hangfelvételek. A tárlatot szeretnék vándorkiállításként útjára indítani, ezért várják azon intézmények jelentkezését, ahol szívesen fogadnák a tablókat.
Vármegyénk egyik gyönyörű településén, Nekézsenyben nőtt fel, az 1915. április 20-án született Szeleczky Zita ismert színművész, aki a Nemzeti Színház társulatának tagja volt. Ezenkívül több filmben – például Fekete gyémántok, Azúrexpressz, Szegény gazdagok, Gül Baba, Egy éjszaka Erdélyben – is szerepelt.
„Újra és újra lehet látni azokat a régi magyar filmeket, amelyekben Szeleczky Zita szerepel. Sőt a Magyar Televízió az évforduló tiszteletére, műsorra is tűzött több filmet tőle. Vasárnap például a „Gül Baba” című volt látható, amiben Jávor Pállal játszott együtt. Budapesten a Nemzeti Színház már az ünnep előtt megnyitotta a Szeleczky Zita 110 kiállítását. A Szeleczky Zita Alapítvány pedig támogatja a versmondást népszerűsítő művészeket a Szeleczky Zita-emlékgyűrűvel” – ismertette Filip Gabriella kulturális újságíró, aki az Észak-Magyarország volt újságírójaként személyesen is találkozott a művésznővel.
„Magyarországon mindössze nyolc évig játszhatott Szeleczky Zita, aztán politikai okokból 1944. végén kénytelen volt elmenekülni Ausztriába, majd Olaszországba ment tovább. Összesen 28 filmben szerepelt, de ezek közül több külföldön készült. Az „Egy éjszaka Erdélyben” című filmjével 1941-ben a Velencei Filmfesztiválon díjat is nyert. 1948-ban a népbíróság három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte háborús felbujtásért. Ezért kivándorolt Argentínába, ahol színházat is alapított és járta a magyar közösségeket irodalmi és vidám műsorával” - fejtette ki.
„Élete utolsó évében, a rendszerváltás után tért csak vissza Magyarországra a Nemzeti Színházba, ahol Gárdonyi Géza „Annuska” című darabja volt az utolsó. 1993-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét” – fűzte hozzá.
Elmondta, hogy Veczán Pál evangélikus esperes meghívására jött el Miskolcra 1997-ben a reformáció ünnepe alkalmából rendezett ünnepségre a Belvárosi evangélikus templomba.
„A közeli Bükki Hegyháton fekvő kistelepülés Nekézseny. Örömmel jöttünk ide, hogy együtt itt is megemlékezzünk a falunk temetőjében nyugvó, anyai ágon nekézsenyi kötődésű színművészről, Szeleczky Zitáról. Szavait választottuk falunk jelmondatának is: „Csak hit van és cselekvés” - idézte köszöntőjében Új-Tózsa Csabáné, Nekézseny polgármestere.
„Falunk híres szülötte csak negyvenöt évnyi távollét után léphetett ismét magyar földre és első útja a nekézsenyi temetőbe vezetett, ahol családja, szülei és testvérei is nyugszanak. Már negyed százada annak, hogy őt magát is elkísérhettük utolsó földi útjára. Azóta ezrek tisztelegtek síremlékénél, látogatták meg a faluban lévő emlékházát és nézték meg emléktábláját a családi kúria falán. Megünnepeltük születésének centenáriumát, nem feledkezünk meg évfordulóiról, "Üzennek a csillagok" címmel szavalóversenyeket rendezünk tiszteletére diákoknak. Nekézsenyi emlékezetét már egy általunk kiadott könyv is őrzi” – részletezte, hozzátéve, hogy a jelenlegi kiállításon a színművész életútján kívül Nekézseny is megismerhető, amit Szeleczky Zita rajongásig szeretett.
Az eseményen Bodnár Mónika a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Honismereti Egyesület elnöke konferált. Kulturális műsort adtak versmondó diákok: Borsi-Novák Ingrid, a miskolci Zrínyi Ilona Gimnázium drámatagozatos tanulója Wass Albert "Fohász a hazáért" című költeményből szavalt el részleteket, majd Bácsa Zsófia, az Üzenet a csillagokból szavalóverseny 5-6. osztályos korosztályának győztese, a dédestapolcsányi Lajos Árpád Általános Iskola diákja Jókai Mór "Országos összeveszés" című versét adta elő. Ezt követően dicsőítő énekeket énekelt Ottenberger Balázs református lelkipásztor vezetésével a Hosanna Zenekar, amelynek tagjaként Szabó Kitti, az Együtt Nekézsenyért Egyesület elnöke beszélt a hagyományőrző egyesület munkájáról a településen.