Az alpolgármester szerint, bár a nyári szezonról nincsenek adatok, de az év első öt hónapjának tendenciái optimizmusra adnak okot. „A szektor szolgáltatóival, piaci szereplőivel folyamatosan kommunikálunk és visszajelzéseik alapján úgy tűnik, a helyi turizmus annyira erős, hogy az országos átlagnál kevésbé üti meg az a válság, ami sajnos jellemzi most a hazai turisztikai ágazatot”.
Orosz Eszter elmondta: a január és május közötti időszak adatai alapján úgy tűnik, hogy visszatérnek Miskolcra a külföldi turisták, akiknek a koronavírus-világjárvány miatt az elmúlt években megfogyatkozott a száma. „ A piac sem nagyon változott 2019-hez, az utolsó békeévhez képest: elsősorban Németországból, Lengyelországból és Szlovákiából érkeznek külföldi turisták Miskolcra. A lengyeleknek nagyon kedvelt célpontja a Barlangfürdő, a szlovákok esetében pedig azt vettük észre, hogy sokkal többen érkeznek akár egy-egy hétvégére, Miskolcra. Bár országosan csökken a belföldi vendégforgalom, Miskolcon a tendencia eddig másképpen alakult.
Miskolc az idegenforgalmi adóbevételek alapján a megyei jogú városok között harmadik helyen szerep a turisztikai rangsorban, illetve arról is, hogy a szektor talpra állását jelezheti az a tény is, hogy 2022-ben minden helyi attrakciónak nőtt a látogatottsága, csökkenést egyedül a kisvasút mutat, de ez a közelmúltban lezárult felújítás miatt érthető is. Abban Szopkó Tibor és Orosz Eszter is egyetértett, hogy a mostani válságos időszakot követően Miskolc legfontosabb célja az, hogy növelje az itt töltött vendégéjszakák számát, a 2019-es adatok szerint ugyanis egy átlagos vendég 2,1 éjszakát töltött Miskolcon.
- A Covid időszaka ezt picit meghosszabbította, aminek biztosan oka volt, hogy korlátozva voltak a külföldi utazások. A jelenlegi gazdasági helyzet viszont teljesen átalakította a turisták szokásait: rövidebb utazások, utolsó pillanatos döntések jellemzik őket. A turistáknak kedvezményeket kínáló Miskolc Pass kártya iránti kereslet is hatalmasat nőtt, hiszen 2023 első öt hónapjában többet értékesítettünk, mint a teljes 2019-es esztendőben – sorolta Orosz Eszter s ugrásszerűen növekedett a garantált városnézéseken résztvevők létszáma is.
Szopkó Tibor hozzátette, a szektor szakemberei egy elhúzódó nehéz időszakra számítanak, mivel az infláció, az energiaárak és a jelenlegi háborús helyzet miatt csökkent az emberek diszkrecionális jövedelme, vagyis az az összeg, ami a kötelezően kifizetendő kiadások (például alapélelmiszer, rezsi) után megmarad, és amely szabadon, bármire elkölthető. „Ennek ellenére a MIDMAR-al együtt egy konkrét stratégiát dolgoztunk ki, hogyan tudjuk növelni a városba érkező turisták és a vendégéjszakák számát is. Törekvéseinket segítik a jelenleg zajló fejlesztések is (itt az alpolgármester például az Avasi kilátót, az Avas-tetőt, a miskolctapolcai parkfelújítást és az Ellipsum élményfürdő garanciális munkáit említette – a szerző). Ezek ugyan jelenleg átmeneti nehézséget okoznak, de hiszünk benne, hogy hosszútávon éppen, hogy erősíteni fogják a helyi turizmust”.
A Kilátó műsora: