Tíz kicsi bűnügy: a nagy krimilista
Agatha Christie a 20. század legnagyobb hatású írónője. Krimijeit mai napig sorozatok és nagyköltségvetésű hollywoodi produkciók dolgozzák fel. Művei nem csak az antikváriumok meg régiségvásárok legserényebben lesett nagyvadjai, hanem a könyvesboltokban is széles polc kell a sokadik újranyomásaiknak. Szereplői még mindig a krimi történelem legnagyobb alakjai között szerepelnek, akikhez talán csak Sherlock Holmes fogható.
A brit The Guardian 2009-ben összeállította egy listát a legjobb Agatha Christie bűnügyeket sorolva. Az ő listájuk a következőképp áll össze:
1. Az Ackroyd gyilkosság
2. Ház a világ végén
3. Gyilkosság az Orient Expresszen
4. Az ABC-gyilkosságok
5. Tíz kicsi néger
6. Öt kismalac
7. A ferde ház
8. Gyilkosság meghirdetve
9. Örök éj
10. Függöny – Poirot utolsó eset
Bár angol nyelvterületen játszódik a regények jó része, Magyarországon szintén hihetetlen rajongótábora van Agatha Christie munkásságának: köztük én is. Az én szubjektív listám:
1. Gyilkosság az Orient Expresszen
2. Halál a Níluson
3. Gyilkosság meghirdetve
4. TÍz kicsi néger
5. Öt kismalac
6. Poirot Karácsonya
7. A kristálytükör meghasad
8. A titokzatos Kék Vonat
9. A titokzatos stylesi eset
10. A titokzatos Négyes
Szerkesztőségünkben is tarolt a téma. Össze is gyűjtöttük a MiNap Top 3 kedvenc krimijét az írónő művei közül, rövid indoklással.
Méreg&késszúrás
Hatvani Olivér ügyvezető kedvence a Tizenhárman vacsorára.
- Egészen különleges krimi, hozzá foghatóról nem tudok. No és az Orient Expressz, ahol az egyik bűnjel a zsebkendőn lévő H betű, mely valójában N, ugyanis cirill. A harmadik helyen holtverseny van: ott áll az összes többi regény, mert mind megérdemlik a dobogót.
Zsadányi Karolina titkárság vezető nagy rajongó, így kiforrt véleménye van a témában.
- Az abszolút favorit a Tíz kicsi néger: a remekül felépített történetben gyönyörűen visszatükröződik az emberi pszichológia. Megmutatja, végig vezeti az olvasót a józanésztől egészen az őrületig. Elgondolkodtat.
A második az A kutya se látta: tipikus Poirot-nak való megoldandó feladat. Belevonva az olvasót is a rejtélyfejtésbe. A gond csak az, hogy nem az lesz a gyilkos, akiről az olvasó feltételezné.
A harmadik cím az Örök éj: egy babonáktól, szerelmi szálaktól hemzsegő könyv, ami Miss Marplenek is fejtörést okoz eleinte. A könyv csattanója betekintést enged egy pszichopata elméjébe. Ok és okozat gyönyörű pszichológiai levezetése.
ABC sorrendben
Tajthy Ákos újságíró szintén fan, gyerekkora óta olvassa a krimi királynőjének regényeit.
- Nekem Agatha Christie krimijei meghatározó olvasmánynak számítottak már egészen kamaszkoromtól, és a mánia mai napig tart. Az első regény azt követően került a kezembe, hogy egy epizódot láttam a David Suchet-féle Poirot történetekből a néhai M-Sat nevű kábelcsatornán. A Bertam Szállóval kezdtem, aztán jött a Nyaraló gyilkosok. Hiába volt Miss Marple az első, a kis tojásfejű belga detektív történetei lettek az abszolút kedvencek. A második elolvasott kötet után eldöntöttem (ez volt „Az Ackroyd-gyilkosság”), hogy a teljes sorozatot megszerzem, és mára nem is állok ebben olyan rosszul. Éppen ezért nekem nagyon nehéz csak három kedvencet megjelölni, de azért megpróbálom.
A harmadik lenne a Az ABC-gyilkosságok, és talán azért, mert mai napig emlékszem, mennyire izgultam az olvasása közben, és szinte szólni szerettem volna Poirotnak, mikor Alexander Bonaparte Cust feladja magát, hogy nem ő a gyilkos. Szerencsére nélkülem is rájött. A második a Gyilkosság a diákszállóban: itt egyrészt nagyon szerettem, hogy Miss Lemon is nagyobb szerepet kapott: ugye az ő testvére vezette a diákszállót, ahol furcsa dolgok történnek, eltűnt a lakóktól néhány különös tárgy például. Másrészt a könyv olvasása közben a sok egyforma hátizsákról eszembe jutottak azok a bugyuta, de nagyon kedvelt táska-összecserélős vígjátékjelenetek. Csak ugye itt a táskáknak teljesen más szerepe volt. Az első pedig a Gyilkosság az Orient Expressen. A krimi sztorija olyannyira rabul ejtett, hogy a karácsonyra megkapott kötetet meg szenteste után egy nappal,25-én el is olvastam. Az Isztambulból induló vonat sokszínű társasága, a gyilkosság, ahol mindenki gyanús, a hóakadály miatt elakadt vonat, a senki által nem várt csavar a történetben….zseniális. Egy időben minden egyes vonatúton, ezt olvastam újra és újra, és ha rám sötétedett közben még az úton, néha megriadtam, ha rámnyitottak, különösen, ha fülkés kocsiban utaztam. És végül a +1: A tíz kicsi néger: mert szerintem az egyik legjobb Agatha Christie-krimi, és még a Family Guynak is készült egy különkiadása, ami a történetet dolgozta fel.
Répássy Olívia újságíró inkább a képernyőről ismeri Agatha Christie történeteit.
Agatha Christie-től talán csak egy könyvet olvastam és az is nagyon régen volt. Ezután tettem egy megállapítást: nem tetszett, mert úgy éreztem, olyan végeredményt hoz ki a megoldásban, amire rá sem jöhettem volna, mert nem voltam birtokában fontos tényanyagoknak. Filmen azonban szórakoztatónak tartom. A tíz kicsi indián egyértelműen tökély. Hercule Poirot megformálását sok szereposztásban láttam már, de nekem a legkedvesebb, leghitelesebb, legszerethetőbb David Suchet. A húgom viszont falta a könyveit, egyiket vettem neki a másik után, úgyhogy egyéb kötődésem is van Agatha Christie-hez.