Ugrás a tartalomra

A világ száz legjobb művészeti felsőoktatási intézménye között a Zeneakadémia

mti.hu
Utoljára módosítva
2019. március 04. hétfő 13:23
A világ száz legjobb felsőoktatási intézménye között van előadó-művészeti képzési kategóriában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem a brit Quacquarelli Symonds (QS) 2019-es rangsora szerint – közölte az intézmény hétfőn.
Forrás: zeneakademia.hu

A február végén közzétett rangsorban a közép- és kelet-európai régió művészeti egyetemei közül a Zeneakadémia mellett mindössze két iskola szerepel az első százban, az Észt Zene- és Színiakadémia, valamint a moszkvai Bolsoj Balettintézet. A QS az 51. helytől a 100. helyezésig hagyományosa már csak csoportos sorrendet közöl, ebben a szekcióban kapott helyett a Zeneakadémia is.

A QS nemzetközi szakterületi rangsorok készítői öt szempontot vesznek figyelembe. Az első az adott intézmény hírneve és tekintélye a tudományos szférában, amelyet nyolcvanezer területi szakember megkérdezésével értékeltek, az összesített pontszám negyven százaléka ezen múlott. A közlemény szerint a Zeneakadémia zenetudományi kutatásai nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedőnek számítanak, amelyek egyik fokmérője, hogy a Zeneakadémia kutató munkatársai rendszeresen tesznek eleget külföldi meghívásoknak.

A második szempont az intézményhez köthető tudományos munkák idézési gyakorisága volt, ehhez a rangsor készítői 13 millió tudományos dolgozat 66 millió hivatkozását nézték át. Az oktató-hallgató arány jelentette a harmadik szempontot, ebben a Zeneakadémia az egyéni képzés sajátosságai miatt kiemelkedően jól teljesít, hiszen egyetlen hallgatóval a legtöbbször két vagy még több tanár foglalkozik az órákon.

A rangsor készítői emellett figyelembe vették a kikerült hallgatókat foglalkoztató munkáltatók véleményét is. A Zeneakadémia diplomásai közismerten kelendőek a zenei „munkaerőpiacon”, a világ legnagyobb koncerttermeiben is kapnak lehetőséget, nemzetközi jelenlétük jelentős. A közlemény példaként említi, hogy a Bécsi Filharmonikusok cselló szólamának mindhárom magyar vezetője a Zeneakadémián tanult.

A rangsorolás utolsó szempontja az egyetemek nemzetközi nyitottságát, a külföldi hallgatók és oktatók arányát vizsgálta. A Zeneakadémia külföldi hallgatóinak aránya az egyetem évtizedekre visszanyúló nemzetközi kapcsolatainak is köszönhetően meghaladja a húsz százalékot, ez a szám Magyarországon csak a Semmelweis Egyetem esetében magasabb – olvasható a közleményben.

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!