Aranypánt-díj: 2023 hétköznapi roma hősét keresik, borsodi is van a jelöltek között
A díjat 2015-ben azért hozta létre a Roma Sajtóközpont, hogy megmutassa, a romák ugyanúgy helytállnak a hétköznapokban, ahogy bárki más: dolgoznak a gyárban, a földeken, itthon, külföldön, és a betanított munkától a tudományos kutatásig bármit elvégeznek, amire lehetőségük és szükség van. Hasonlóak a kínjaik és az örömeik, de a származásukhoz kapcsolódó előítéletek miatt általában sokkal több akadályt kell legyőzniük, mint a többségnek, és az érvényesülés útja gyakran a kisebbségi identitás feladásán, az asszimiláción át vezet.
Az idei jelöltek között van Gulyás Klára kulturális antropológus, egyetemi adjunktus is. Gyökerei egy borsodi kis faluból, Forróról erednek, de nagyszülei már Miskolcon taníttatták édesanyját. Apja szintén forrói származású, állami gondozottként azonban csak 18 éves korában ismerte meg a rokonságot és fedezte fel roma eredetét. Klárát családja mindig támogatta tanulmányai során – egy jó minőségű általános iskolába íratták be, ahol történetesen kevés volt a roma gyerek.
Nővére is egyetemet végzett, így teljesen evidens volt, hogy ő is továbbtanul. Első diplomáját szociálpedagógiából szerezte, majd 2008-ban részt vett az akkori Roma Nemzetiségi Önkormányzat egyik programjában, amelynek részeként olyan gyerekekkel találkozott, akik ténylegesen megélték a szegénységet.
A tanulást ezután sem hagyta abba, sőt, most következett a legfontosabb szak: a kulturális antropológia, ami döntően meghatározta látásmódját. Felemelő érzés számára, hogy akkori meghatározó tanárát, Kotics Józsefet ma már kutatótársának és barátjának tekintheti.
Kiváló egyetemi eredményei után nem volt kérdés számára, hogy doktori iskolában folytatja tanulmányait. Disszertációját a roma diplomások értelmiségi szerepeiről írta, amelyet summa cum laude minősítéssel védett meg 2021-ben, és szerezte meg ezáltal a doktori fokozatot.
Roma és nem roma barátaival Episztémé Egyesület néven civil szervezetet alapítottak. Célkitűzéseik is ehhez kapcsolódnak: fő feladatuknak tekintik a Kárpát-medencében élő etnikumok komplex kutatását, hangsúlyos célkitűzésként jelenik meg a roma kulturális reprezentáció megteremtése.
Egyik legfontosabb eredményük, hogy több évnyi küzdelem után sikerült Roma Holocaust Emlékművet állítaniuk Miskolcon.
A 2023-as, hatodik Aranypánt-díjat a Roma Sajtóközpont idén az 1 Magyarország Kezdeményezéssel együttműködve hirdeti meg. Az elismerést utoljára 2019-ben adták át, most - részben a Covid által okozott - hároméves szünet után tér vissza.
Szavazni április 8-án délután 3-ig lehet IDE kattintva, legfeljebb három ember megjelölésével.
A jelöltek:
Balogh Mária, gyerekház-vezető
Dósa László, hajléktalanszálló vezető
Gulyás Klára, kulturális antropológus, egyetemi adjunktus
Hegedűs József, pedagógus
Herédi Roland - Borbély
Horváth Vali szociálpolitikus, dúla, családgondozó
Kamarás Lakatos Katalin, történelemtanár
Kovács Richárd, rendőrfőhadnagy
Rostás Norbert, nyugdíjasház vezető, orvostanhallgató
Váradiné Farkas Mária, óvodavezető.