Az elmúlt évek leghosszabb influenzajárványán lehetünk túl
Az utóbbi nyolc év legerőteljesebb influenzajárványát éltük meg idén ebben a szezonban, ami mostanra enyhülő félben van, de az időjárásváltozással még visszatérhet. Az influenzavírus nyirkos, ködös, szélcsendes, hideg időben terjed a legjobban. A betegség ellen immunerősítéssel és a higiéniai szabályok betartásával vértezhetjük fel magunkat.
A lakosság harmada elkapta
Heti rendszerességgel vizsgálja a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a szennyvízben található influenza A vírus örökítőanyagát. Több nagyvárosban, köztük Miskolcon is múlt héten a kimutatási határ fölött volt, de országosan csökkenés tapasztalható. Ebből lehet következtetni arra, hogy a közeljövőben várhatóan megáll az influenzafertőzések számának emelkedése.
– A járvány decemberben indult és valószínűleg márciusban fog véget érni. Múlt héten tetőzött és két egymást követő héten azonos mértékben tombolt. Egy hét alatt 330 ezren fordultak orvoshoz légzőszervi tünetekkel, amelyeknek több mint a fele biztos, hogy influenza. Ráadásul nem is mindenki megy orvoshoz. Ez azt jelenti, hogy egy hét alatt a lakosság 3 százaléka volt fertőzött, ami egy átlagos influenzaszezon tíz hete alatt a lakosság egy harmadát jelenti – mondta Rusvai Miklós víruskutató.
– Mindezt a szennyvízbe található influenzavírus örökítőanyagának mennyiségéből tudják megállapítani. Ugyanis amikor egy ember influenzafertőzött, akkor nemcsak az orrváladékában jelenik meg a vírus, hanem a székletében és a vizeletében is. Emiatt lehetséges a szennyvízből kimutatni a növekedés és csökkenés alapján, hogy milyen a járvány dinamikája – magyarázta.
Elfelejtettünk védekezni
Hozzátette, hogy az influenzajárvány elhúzódása és erőssége idén feltételezhetően annak tudható be, hogy már nincsenek érvényben a koronavírus pandémia idején bevezetett óvintézkedések. Továbbá az influenza elleni oltást is kevesen vették fel ősszel. A különböző vírusok pedig igyekeznek bepótolni a veszteséget. Így szamárköhögésből, az óriássejtes vírusból és a metapneumo vírusfertőzésből is extrém magas esetszámot tapasztaltak idén.
– Az influenzával szemben nemcsak vakcina segítségével, hanem spontán is kialakulhat időszakos védettség, miután megfertőződtünk. Általában három évig ugyanaz a vírus nem okoz megbetegedést újra, de más okozhat nagyon hasonlót. Ezért van az is, hogy az influenzajárványok körülbelül 5-7 évente követik egymást, legutóbb 2015-ben volt, előtte pedig 2009-ben. Részben emiatt történnek a mutációk is, de sokkal gyakoribb, hogy állatvírusból embervírus-verzió alakul ki. A madárinfluenza esetében például lehet ilyen veszély – számolt be a virológus.
Gyógymód nincs, megelőzés van
Tájékoztatott arról, hogy több felsőlégúti vírusfertőzést a tünetek alapján nem lehet megkülönböztetni egymástól, csak tesztekkel. A leggyakoribb ezek közül: az influenza, a második az óriássejtes, vagy RS-vírus és a harmadik a metapneumo vírus. Megelőzni ezeket immunerősítéssel: vitaminok fogyasztásával, rendszeresen sportolással, valamint gyakori kézmosással, szellőztetőssel, tömegrendezvények kerülésével és akár maszkviseléssel lehet.
– Semmilyen vírusfertőzést nem lehet gyógyítani, hanem az immunrendszer az, ami leküzdi. Ezért fontos ilyenkor az ágynyugalom, az otthon melege, a folyadék és a vitamindús könnyű étrend. Az oltást a veszélyeztetett csoportba tartozóknak: időseknek, krónikus betegséggel küzdőknek, dohányosoknak, 14 év alattiaknak érdemes felvenni. Ők azok, akik ellenkező esetben kórházba kerülhetnek. A halálesetekért általában a másodlagos vírusfertőzések, tehát a szövődményes kórképek felelősek – részletezte a szakember.