Tojásfákat állítottak a gyerekek a Szent István téren
A húsvét az egyik legnagyobb keresztény ünnep, amely tavasszal a természet megújulásával, az élet és a termékenység szimbólumaival kapcsolódik össze. Egyes hagyományok, mint például a húsvéti tojásfa állítása, már évszázadok óta szerves részét képezik a tavaszi ünneplésnek. Ez a szokás nemcsak a vallásos jelentősége miatt fontos, hanem azért is, mert elkészítése, feldíszítése közösségi és családi élményt ad. A tojásfa színes, festett vagy rajzolt hímestojásokkal történő feldíszítése igazi ünnepi hangulatot varázsol otthon a házban és a téren a városban is.
A miskolci önkormányzat és a Miskolci Kulturális Központ kezdeményezésére két óvoda és egy általános iskola óvodásai illetve iskolásai készítették el a színes tojásokat, amelyeket szerdán akasztottak ki a Városház téren álló fákra és bokrokra. Soósné Prókai Nikolett, a Fazekas Utcai Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatóhelyettese a nagy munkálkodás közben elmondta, két osztállyal érkeztek a térre, hogy feldíszítsék a kis húsvéti fácskákat, de nem csak ezek a gyerekek vettek részt a munkában, a szép hímestojásokat iskolai foglalkozás keretében mások festették.
- Minket az önkormányzati képviselőnk, Szécsényi Marianna keresett meg és invitált, hogy részt vegyünk ebben a programban. Közös húsvéti foglalkozás keretében készítettük el a hímestojásokat az iskolában és most az elkészült műveket helyezzük ki éppen a téren, ebben a gyönyörű időben. Már megszokott módon minden évben betervezzük a gyerekeknek ezeket a foglalkozásokat, minden osztály külön-külön készít tojásokat, amelyekkel aztán a folyosókat és az aulát díszítjük végig. Idén úgy gondoltuk, hogy szívesen részt veszünk a város feldíszítésében is, ebben a formában, ahogyan az önkormányzat és a kulturális központ kitalálta – közölte az igazgatóhelyettes.
Hollósy András alpolgármester megtiszteltetésnek tartja, hogy az önkormányzat ezen a módon is hozzájárulhat a játékos közösségépítéshez, egyben a város húsvét előtti feldíszítéséhez.
- Ezeket a fákat mi ajánlottuk fel a gyerekeknek, a közösségeknek, az óvodáknak, iskoláknak azért, hogy közösségépítő jelleggel, játékos formában így közösen is ráhangolódhassunk a húsvéti ünnepekre. A húsvét persze a legkisebbeknek még esetleg csak a nyuszi várását jelenti, de a nagyobbaknak és a felnőtteknek már a feltámadás ünnepét jelzi – fogalmazott az alpolgármester.
Hozzátette, megtiszteltetés az önkormányzat számára, hogy hozzájárulhattak ehhez a játékos közösségépítéshez így húsvét előtt. Örömmel látta, hogy milyen sok gyermek vett részt a kezdeményezésben.
Az elkészült tojásfákat a gyerekek körbeállták, majd tavaszköszöntő dalokkal ünnepeltek. A Miskolci Kulturális Központ által szervezett eseményen két óvoda és egy általános iskola tanulói vettek részt. A Fazekas Utcai Általános Iskola mellett a Dózsa György Úti és a Százszorszép Tagóvoda csatlakozott a díszítéshez. Az eseményt a város önkormányzata támogatta.
A húsvéti tojásfa eredete
A húsvéti tojásfa hagyománya a keresztény húsvéti ünnepekhez kapcsolódik, ám gyökerei még régebbre nyúlnak vissza. A tojás, mint szimbólum, már a pogány időkben is fontos szerepet játszott. A tavaszi megújulás, a termékenység és az élet szimbólumaként tisztelték, hiszen a tojás az új élet kezdetét jelképezte. A kereszténység elterjedésével a tojás Jézus feltámadásával és a húsvét vallási jelentőségével is összefonódott.
A húsvéti tojásfaállítás szokása elsősorban közép- és kelet-európai területeken vált elterjedtté, különösen Magyarországon, Csehországban és Németországban. A tojásfát először a vidéki házak udvarán állították fel, hogy az ünnepi időszakban díszítse a környezetet, és kifejezze a tavasz eljövetelét. Az ágakat hagyományosan fenyőfából vagy más tavaszi növényekből vágták, és ezekre akasztották fel a díszített tojásokat. A tojások színes festése és díszítése különleges családi élményt jelentett, és a közösségi összejöveteleken is szerepe volt – írja az unnepeink.hu