Felütötte a fejét a parvo a MÁSA-nál
A Miskolcon és Borsod-Abaúj-Zemplénben csaknem negyedszázada segítséget nyújtó Miskolci Állatsegítő Alapítványnál (MÁSA) hiába rendelkeznek rendkívül sok tapasztalattal, sajnos a hozzájuk beérkező állatok fertőzöttségét nem mindig tudják azonnal megállapítani. Így történhetett, hogy parvovírus ütötte fel a fejét berkeikben az elmúlt napokban.
A 6-10 napos lappangási idővel bíró parvo azért is számít kimondottan kegyetlen ellenfelüknek, mert habár létezik vakcina ellene, a bevitt kutyák gyakran nincsenek beoltva, vagyis simán behurcolhatják magukkal, és a tünetek jelentkezéséig akár tovább is adhatják a vírust azoknak a beérkező kutyáknak, akikkel a protokoll szerint a megfigyelő karantén-helyiségben helyezik el őket.
A betegségben egy kiskutya már elpusztult. A vírust egy kutyacsalád vitte be a menhelyre, ők szigorúan elkülönítve vannak jelenleg is. A fokozott fertőzésveszély miatt pedig a szokásosnál többet fertőtlenítenek a menhelyen, és csak egy gondozó megy be a karanténsorra, külön öltözetben – tudtuk meg a MÁSA telephelyének vezetőjétől.
Horváth Rita a Miskolc Televíziónak elmondta: a menhely egyik kollégája minden helyre új eldobható ruhában és cipővédőben megy be, hogy véletlenül se vigye át a fertőzést egyik kennelből a másikba. Hozzátéve, a menhelyre beérkező valamennyi kiskutya megkapja a védőoltást, de ha már felütötte a fejét a betegség, azt csak kezelni lehet.
Specifikus ellenszere tehát nincsen – avatott be minket ottjártunkkor Mihalov-Kovács Eszter állatorvos –, így a kutyában lezajló folyamatokat saját immunválaszával próbálják támogatni, például infúzióval, elektrolit pótlással, bélflóra pótlóval, antibiotikummal, illetve speciális szérummal.
Mint azt a szakembertől megtudtuk: a múltszázadban Ausztráliából behurcolt vírus elsősorban a gyomor-bél traktust támadja meg, hányással, hasmenéssel, lázzal és étvágytalansággal jár – de a szívizom károsodását is okozhatja. Időben történő kezelés nélkül igencsak magas eséllyel lehet végzetes az ebekre.