Ugrás a tartalomra

A gyermekek mentális egészségéről tanácskoztak az egyetemen

Bódogh Dávid
Utoljára módosítva
2025. március 28. péntek 13:58
Mentális egészség és reziliencia a gyermekvédelemben – egyebek közt erről és az érintett szakemberek szerepéről tartottak előadásokat pénteken a Miskolci Egyetemen.
Fotók: Mocsári László

A mai világban egyre több gyermek küzd szorongással, stresszel és érzelmi nehézségekkel, amelyek hosszú távon befolyásolják fejlődésüket. A mentális egészség korai megalapozása, az empátia és az érzelmi intelligencia fejlesztése kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott felnőttkorhoz, hiszen a gyermekek érzelmi jóléte meghatározza jövőbeli boldogságukat, emberi kapcsolataikat és teljesítményüket. Ahhoz, hogy hatékonyan támogathassuk a fiatalokat az érzelmi kihívások kezelésében, elengedhetetlen a gyermekvédelmi szakemberek megfelelő felkészítése és támogatása.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács a vármegyei bűnmegelőzési stratégia 2024-re és 2025-re vonatkozó intézkedési terv végrehajtása során, a szakmai egyeztetéseken felmerült igényekre reagálva, folytatja a „Bűnmegelőzési Szabadegyetem” programsorozatot. A rendezvényt a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács és a Miskolci Egyetem közösen szervezi, mely különböző témákban, összesen négy alkalommal várja az érdeklődőket. Az első esemény tavaly novemberben volt, a másodikra február 28-án került sor.

A probléma sokrétű

A „Bűnmegelőzési Szabadegyetem” programsorozat harmadik, a „Mentális egészség és reziliencia a gyermekvédelemben – szakemberek szerepe a gyermekek mentális egészségében” elnevezésű előadássorozat elején elhangzott köszöntőjében a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára hangsúlyozta: a közös szervezés annak is szól, hogy rávilágítsanak: csak „közösen, összekapaszkodva” tudnak elérni komoly eredményeket a területen dolgozó szakemberek. Majó Márk Gábor ezért is konstatálta örömmel a fokozott érdeklődést és a megjelentek felől mutatkozó motiváltságot.


A program újraindítása különösen hasznos, mivel az ilyen típusú kezdeményezések elősegítik a szakmai tudásmegosztást és a szakterületek közötti együttműködést. A programban az előadók kiváló szakmai háttérrel rendelkeznek, így az előadások minden bizonnyal újszerű és hasznos információkat nyújtanak a résztvevőknek – derült ki a pénteki, immár harmadik alkalmon, melynek célja ezúttal sem volt kevesebb, mint hogy átfogó képet adjon a mentális egészség fejlesztésének lehetőségeiről, különös tekintettel a gyermekvédelmi szakemberek szerepére. Az eseményen szakemberek osztották meg tapasztalataikat és legújabb kutatási eredményeiket.

A gyermekpszichiátriai ellátás helyéről és szerepéről, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyében esedékes feladatairól beszélt Pesti Zsuzsanna igazságügyi pszichiáter, gyermek és ifjúsági pszichiáter, egyben a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház Pszichiátriai Centrumának centrumvezető főorvosa, aki elmondta: a gyermek és ifjúságpszichiátriai osztályukat igyekeznek úgy kialakítani és működtetni, hogy az minél kevésbé emlékeztesse az ott kezelteket arra, hogy kórházban vannak. A szakember kitért arra is, mennyire fontos volna, hogy az úgynevezett neurodiverzitással, például autizmussal élő bűnelkövetőkhöz az igazságszolgáltatás is megfelelően viszonyuljon.


Az előadássorozat során a résztvevők megismerkedhettek az empátia és az érzelmi intelligencia fejlesztésének korszerű módszereivel, valamint olyan gyakorlati stratégiákkal, amelyek elősegítik a gyermekek mentális ellenálló képességének erősítését. A konferencia főbb témakörei mentén körüljárta az empátia és érzelmi intelligencia a gyermekek és fiatalok körében történő fejlesztését, a gyermekvédelmi szakemberek szerepét a mentális egészség támogatásában, a rezilienciát és megküzdési stratégiákat – mindemellett konkrét esettanulmányokat és gyakorlati módszereket is bemutattak.

A megoldás sem egyszerű

Csemáné Váradi Erika egyetemi docens a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának, valamint Alternatív Konfliktuskezelési és Vitarendezési Interdiszciplináris Kutatóközpontjának (AKIK) képviseletében online bejelentkezése során ismertette azt a tavalyi felmérést, mely szerint az Európai Unión belül nálunk használják a legtöbbet a kiskorúak az infokommunikációs eszközöket. Eszerint hazánkban a másfél éves korcsoport mintegy egyötöde aktívan használja az okostelefonokat és a tableteket – a képi és színvilágok alapján lépegetve saját maguk választják ki megtekintett tartalmaikat. 

A gyermekek jövője tehát a szakemberek kezében (is) van. A gyermekvédelmi szakemberek megfelelő képzése és támogatása kulcsfontosságú ahhoz, hogy hatékony segítséget nyújthassanak a gyermekek számára a nehézségek leküzdésében. Egy támogató, empatikus és érzelmileg intelligens környezet megteremtésével biztosíthatjuk a mentálisan kiegyensúlyozott és sikeres élet alapjait – szögezték le a meghívott szakemberek.

A meghirdetett előadók között volt még Farkas Csenge óvoda-és iskola-szakpszichológus, Horváth Cserne, a Miskolci Zrínyi Ilona Gimnázium igazgatóhelyettese, valamint a Miskolci Egyetem BTK Gyógypedagógiai Intézetének egyetemi docense, Erdei Róbert is.

A rendezvény a Miskolci Egyetem Alternatív Konfliktuskezelési és Vitarendezési Interdiszciplináris Kutatóközpontja (AKIK) és a Magyar Tudományos Akadémia Alternatív Konfliktuskezelési és Vitarendezési Munkabizottsága szakmai támogatásával valósult meg.

 
 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!