Ugrás a tartalomra

Idén utoljára ült össze a miskolci grémium

Tajthy Ákos
Utoljára módosítva
2024. december 12. csütörtök 11:09
Munkatervszerinti ülést tartott csütörtökön Miskolc közgyűlése. A városatyák összesen 13 napirendet tárgyaltak, ebből egyet zárt ülésen, hat pedig sürgőssel kerül a képviselők elé.

Az ülés elején Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere bejelentette, a testület 26 tagjából megjelent 24, így az ülés határozatképes. Ezt követően tájékoztatta a grémiumot, hogy elhunyt Jóna István Gyula, a Szinvavölgyi Alapfokú Művészeti Iskola alapítója.

Díjazásról is beszámolt: Mészöly Annát, a Miskolci Nemzeti Színház színművészét választották az év legjobb színészének, Veréb Györgyöt, a DVTK legendás kapusát pedig születésnapja alkalmából köszöntötte, majd felvették napirendre a sürgősségi napirendeket.

1. Javaslat a 2025. évi átmeneti gazdálkodásról szóló önkormányzati rendelet megalkotására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester

A napirendet Szilágyi Kornél főosztályvezető ismertette, mint mondta, az előterjesztés lehetőséget teremt átmeneti gazdálkodásra a közgyűlésnek a költségvetés elfogadásáig. A vonatkozó bizottságok egyhangúlag támogatták az előterjesztést. Vita nem volt.

2. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Településszerkezeti Tervének és Építési Szabályzatának módosítására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester

Az előterjesztést Szunyogh László, Miskolc főépítésze ismertette. Két módosítást tartalmaz az előterjesztés: egyik a sportrepülőtérrel, másik a déli városrészben építendő áruházzal kapcsolatos. A bizottságok támogatták, vita nem volt.

3. Javaslat a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark Hálózathoz való csatlakozásra. Előterjesztő: Matiscsák Éva alpolgármester

Az előterjesztést Nagy Dezső csoportvezető ismertette. A nemzeti park kereste meg a csatlakozással a várost. A Bükki Nemzeti Park nemzetközi hálózathoz való csatlakozását erősítené meg a közgyűlési döntés. A vonatkozó bizottságok egyhangúlag támogatták a napirendet.

Molnár Péter, KDNP frakcióvezető: Az előterjesztés jól illik abba a programba, amit Tóth-Szántai József polgármester ismertetett korábban, hogy Miskolc a Bükk városa. "Frakciószövetségünk szerint éppen ezért kiemelten fontos, hogy a Bükki Nemzeti Parkkal jó kapcsolatot ápoljon. Örülnek neki, hogy a nemzeti park a Geoparkhoz már korábban csatlakozott, ez az együttműködés kölcsönösen gyümölcsöző lesz mindkét félnek. A Bükk érték minden miskolci számára, kérjük a közgyűlést, támogassák ezt a csatlakozást."

Berencsy Sándor Máté (Fidesz) önkormányzati képviselő: A geopark cím növeli a város nemzetközi ismertségét, növelheti a turizmust.

Mocsári László képgalériája

4. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2025-2029. évi Stratégiai Ellenőrzési Tervének, valamint a 2024. évi és a 2025. évi Ellenőrzési Tervével kapcsolatos döntések elfogadására. Előterjesztő: Dr. Nevelős Szabolcs aljegyző

A napirendet Serfőző Mónika Tünde osztályvezető ismertette. Technikai jellegű előterjesztésről van szó, azért vált szükségessé a módosítás, mert a korábbi stratégia év végén lejár, és további változások is vannak a belső ellenőrzési osztályon. A véleményező bizottságok az előterjesztést támogatták. Vita nem volt.

5. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere és az alpolgármesterek illetményének és költségtérítésének megállapítására. Előterjesztő: Dr. Nevelős Szabolcs aljegyző

6. Javaslat Varga Andrea Klára és Badány Lajos alpolgármesteri tisztségének megszűnése vonatkozásában végkielégítés megállapítására. Előterjesztő: Dr. Nevelős Szabolcs aljegyző

Szintén Nevelős Szabolcs ismertette a napirendet. A vonatkozó jogszabályok szerint két évet meghaladó időtartam után a polgármestereknek és az alpolgármestereknek is végkielégítést kell kifizetni. Ez Varga Andrea és Badány Lajos esetében annak idején nem történt meg, mivel a korábbi grémium nem szavazta meg. A jogszabályoknak meg kell felelni, a közgyűlésnek nincs mérlegelési jogköre, mindkettejüknek háromhavi végkielégítést kell fizetni, késedelmi kamatokkal együtt (3,5 millió forint/ fő).

Bajusz Gábor (Fidesz) önkormányzati képviselő: "Frakciószövetségünk támogatni fogja ezt az előterjesztést. Először is köszönöm Tóth-Szántai József szavait a korábbi napirenddel kapcsolatban, felelős városvezetőnek így kell eljárnia. Itt is felelős döntést kell hozni, ugyanis a korábbi alpolgármesterek beperelték a várost, és perköltséggel járna, ha nem támogatnánk a napirendet. Ez a felelős döntés, ezért kell így eljárnunk."

Szopkó Tibor (Momentum) önkormányzati képviselő: "Ténybeli tévedést szeretnék helyretenni: nem minden alpolgármester perelte be a várost, például én sem."

Mezei Attila (DK) önkormányzati képviselő: "Erről az előterjesztésről azért kell dönteni, mert a Fidesz-KDNP korábban nem szavazta meg."

Tóth-Szántai József: "Az előző városvezetésnek többsége volt a közgyűlésben, tehát elviekben a Fidesz-KDNP-re nem lett volna szükség a döntéshez."

Bajusz Gábor: ráerősít a városvezető szavaira. "A korábbi városvezetésben nem volt egyetértés, ezért nem szavazhatták meg."

Molnár Péter: "Még az előző testületnek kellett volna döntenie erről, az új testület megalakulása előtt. Melyben a Veres Pált elvileg támogató képviselőknek, pártoknak kellett volna megszavaznia ezt az előterjesztést. Veres Pál és Szopkó Tibor esetén ez megtörtént. Az előző testületnek kellett volna döntenie Badány Lajos és Varga Andrea esetén is. Ezt nem tették meg, így a jelenlegi városvezetésnek kell megoldania a fennálló anomáliát."

7. Javaslat a Közgyűlés 2025. I. félévi munkatervének megállapítására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester

Bodnár Tibor osztályvezető ismertette a napirendet. Az első félév minden hónapjára terveznek közgyűlést, melyről egyeztettek az önkormányzati osztályokkal, intézményekkel, tagvállalatokkal. A bizottságok egyhangúlag támogatták az előterjesztést. Vita nem volt.

8. Javaslat az Önkormányzat elismeréseinek alapításáról és adományozásuk szabályairól szóló önkormányzati rendelet megalkotására és a Kuratórium nem állandó tagjainak megválasztására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester

Kovács Zsuzsanna osztályvezető ismertette a napirendet. A korábbi, 2004-es rendeletet vizsgálták felül, mely során kiderült, hogy a korábbi rendelet szerkezeti tagolása nem felel meg a hatályos jogszabályoknak, ezeket javították, egységesítették az elismerések nevét. Felülvizsgálták a kiadható díjak és címek számát is: díszpolgár egy, Pro Urbe díjas kettő, nívódíjas maximum három díjazott lehet. A vonatkozó bizottság támogatta az előterjesztést.

Szarka Dénes (Jobbik) önkormányzati képviselő: "Egyetértenek azzal, hogy pedagógiai díjat továbbra is három személy kaphassa meg." 

Molnár Péter: "Jogilag rendezni kellett ezeket a dolgokat, erre most volt mód és idő. A változások után emelkedni fog a városi címek nívója. Polgármester módosításával pedig azért értünk egyet, mert Miskolc iskolaváros, rengeteg oktató, pedagógus dolgozik, így jó, ha továbbra is három oktatót díjazhatunk." 

Pakusza Zoltán (Mi Hazánk) önkormányzati képviselő: támogatni fogják az előterjesztést és a módosítót is. 

9. Javaslat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Miskolci Nemzeti Színház Nonprofit Kft. között megkötendő közszolgáltatási szerződés jóváhagyására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester

A napirendet Szabó Máté, a színház művészeti vezetője ismertette. Felsorolta a színház eredményeit, mint mondta, a debreceni színház nézőszámát ötvenezerrel lépték túl úgy, hogy a támogatása a miskolci teátrumnak kevesebb, mégis több munkatársat foglalkoztat. A napirendről vita nem volt. 

10. Javaslat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Miskolci Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft. között megkötendő közszolgáltatási szerződés jóváhagyására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester

A napirendet Szászné Pónuzs Krisztina a szimfonikusok ügyvezetője ismertette. Most aktuális a döntés a közszolgáltatási szerződéséről, mert a korábbi lejárt. Vita nem volt.

11. Javaslat a helyi személyszállítási közszolgáltatás Felsőzsolca közigazgatási területére történő kiterjesztésének elfogadására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester

Az előterjesztést Kiss Péter osztályvezető ismertette. Felsőzsolca autóbuszos kiszolgálásáról szól a javaslat, a 7-es számú autóbusszal. A korábbi szerződés lejárt, ezért szükséges újból döntést hozni, ami a következő egy évre fog szólni. Ha a grémium támogatja a döntést, továbbra is igénybe vehetik a 7-es buszt a Felsőzsolcaiak.

12. Javaslat az MVK Zrt-vel fennálló Közszolg-i Szerz. foglalt Közszolg-i Követelmény és Közszolg-i Ellentételezés 2024.évi tervezett mért., valamint az MVK Zrt. 2023.évi közszolg-i tev. készült éves Közszolg-i Jel. és a 2023.évi Éves Pénzügyi Ell. össz. elf. Előterjesztő: Tóth-Szántai József

Az előterjesztést Gadnai-Bodnár Éva vezérigazgató ismertette. Mint mondta, az MVK 12 milliárd bevétellel és ennyi kiadással számol, mely az önkormányzati támogatás nélkül nem lenne lehetséges. "Egy rendkívül nehéz gazdasági helyzetben lévő céget vettem át, rendkívül értékes kollégákkal. Mikor elvállaltam ennek a vállalatnak a vezetését, három elvárást fogalmaztam meg magammal szemben: a szolgáltatások színvonala megfelelő legyen, munkavállalói elégedettséget javítsam. Ezekért mindent meg fogok tenni, de ehhez fontos a harmadik elvárás magammal szemben: gazdaságilag stabilizálni szükséges a céget. Ehhez az önök támogatására is szükség van, ezért kérem, támogassák az előterjesztést."

Tóth-Szántai József: az MVK számíthat az önkormányzat támogatására. A polgármester méltatta Szilágyi István korábbi igazgató munkáját. Hozzátette, az MVK megduplázta a maga előtt görgetett hiányt, miközben tragikus a közlekedés színvonala. "Ami tény: Badány Lajos alpolgármester feljelentést tett az általa felügyelt MVK ellen. Itt tartunk most."

Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: Szintén méltatta Szilágyi István munkáját, de felhívta a figyelmet, hogy az ő regnálása óta sok minden megváltozott az MVK-nál. Ők folyamatosan az MVK stabilizálásáért küzdöttek, az MVK-t úgy vették át, hogy az önkormányzatnak adóssága volt a cég felé. Elmondta, Tóth-Szántai József polgármester kampányában fontos téma volt a közösségi közlekedés, azt ígérték, hogy növelik a járatszámokat, ez az előterjesztés azonban ezt nem tartalmazza. Ellenzékben a Fidesz-KDNP korábban folyamatosan a 2019-es menetrend visszaállítását szorgalmazta: mikor várható ez?

Szarka Dénes: Örülnek neki, hogy az általuk létrehozott Közlekedésszervező Osztály megmaradt, és az általuk kialakított vonalhálózat marad érvényben. Méltatta a 2024 őszén bevezetett menetrendet.

Tóth-Szántai József: "A járatseriff rendszer fontos eleme a közösségi közlekedés megreformálásában, 99 százalékban pozitív tapasztalatok érkeztek."

Molnár Péter: Köszönetet mondott Gadnai-Bodnár Évának, támogatják a munkáját. Köszönetet mondott az MVK minden munkatársának is, akik az elmúlt években is tudásuk legjavát adva szolgálták a város közösségi közlekedését. Szintén méltatta Szilágyi István vezérigazgatói időszakát, mint mondta, ekkor működött talán legjobban az MVK. Az önkormányzatnak valóban volt adóssága az MVK felé 2019-ig, ám ezt az előző városvezetés megduplázta, ez óriási probléma. Semmi nem változott a Fidesz-KDNP-nél a Közlekedésszervező Osztállyal kapcsolatban, korábban sem támogatták a létrehozását, most sem látják értelmét, a valódi szakemberek az MVK-nál vannak, akik mindig meg tudták oldani a vonalhálózat és menetrendtervezést.

Bajusz Gábor: "Itt egy cserbenhagyásos gázolás történt, egy luxusbusz elgázolta az MVK-t. Az utasai már elhagyták a helyszínt, egyikük fel is jelentette a várost." Szarka Dénesnek üzenve elmondta: nem érti, miért kérik számon rajtuk az új menetrendet, mikor egyelőre még csak stabilizálni szeretnék a cég működését. Látta a számokat, ráhatása volt a működésre, mégsem tett semmit. Egy éves bérleti díjért meg tudták volna venni a bérelt buszokat. Kéri, legyen türelemmel, az MVK mostani helyzete az előző városvezetés sara: segítsék inkább a munkát.

Pakusza Zoltán: Az előző városvezetésnek öt éve lett volna rendbe rakni az MVK-t.

Simon Gábor: Tárgyszerűen kérdeztem arra rá, hogy mikor fog bekövetkezni az, amit ígértek és amit kértek öt éven át?

Szopkó Tibor: A közösségi közlekedés mint ágazat 2015 óta problémákkal küzd. Miskolc közössége mindennél több pénzt költ a város közösségi közlekedésére. A téma megérdemelné azt, hogy ne sürgősségi előterjesztésként tárgyalják, hogy a képviselők fel tudjanak készülni, de ennek ellenére ő mindennel segíteni fogja a cég stabilizálását.

Bajusz Gábor: "Az előző városvezetés tagjai hárítják a felelősséget. Ezt tették az elmúlt öt éven városvezetőként, és ezt teszik most is." Ők most stabilizálják a céget, átszervezéssel, józan gondolkodással, így kellett volna csinálni korábban is.

Simon Gábor: A közösségi közlekedés támogatása minden önkormányzat lehetőségeit meghaladja. Szükség van az állami támogatás visszatérésére is, ennek érdekében jó lenne lépéseket tenni.

Szarka Dénes: A buszok bérlése egyike volt azoknak a szakmai vitáknak, melyeket a Közlekedésszervező Osztály és az MVK lefolytatott. A Közlekedésszervező Osztályban szakemberek dolgoznak, akikre szükség van. Az MVK költsége valóban évről évre nő, csak az nem mindegy, a megrendelő milyen módon tudja felügyelni ezt. A járatkísérők megjelenése üdvözlendő, jó tüneti kezelés, de sokaknál felmerült, milyen jogkörökkel rendelkeznek ők, kik a megbízójuk, erre jó lenne válaszokat adni a miskolciaknak.

Tóth-Szántai József: A járatserifek törvényszerűen működnek, amennyiben meghaladja az intézkedés a hatáskörüket, rendőrt hívnak. A járatserifek sikeresek, néhány hete azért torlódott össze három busz a lyukói 16-os járaton, mert annyian akartak jegyet venni a buszon, hogy a sofőrök nem győzték.

Deák-Bárdos Mihály: "Az elmúlt időszakban a korábbi városvezetés mindig azt kérdezte: hol a pénz, amit nem fizettek ki az MVK-nak." Most ő is ezt kérdezi.

Hollósy András, Miskolc alpolgármestere: "Az elmúlt öt évben sokszor mondtuk el, milyen hiátusokkal küzd az MVK és azt is, hogy felelőtlenül gazdálkodnak."

Tóth-Szántai József: "Miskolc jövője a közösségi közlekedés, ez nem kérdés. Nemcsak Miskolc indul el ebben az irányban, ez így van Európa szerte. A város jövője nem a több parkolóhely, hanem a működő, szerethető közösségi közlekedés. Kiszámítható menetrend kell, ezen dolgozunk."

Zárt ülés következik.

A grémium szinte az összes előterjesztést megszavazta, kivéve a polgármesterek és alpolgármesterek fizetésemeléséről szólót – Tóth Szántai József kérésére hárman igennel, hárman nemmel, egy képviselő pedig tartózkodott, és 18-an pedig nem szavaztak. Nevelős Szabolcs aljegyző törvényességi észrevételt tett, mert törvény írja elő az emelést.

Korábban írtuk:
Az ülésen döntés születhet a hivatal jövő évi átmeneti gazdálkodásról, arról csatlakozzon-e a város a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark Hálózathoz, de megalkothatják az önkormányzat elismeréseinek alapításáról és adományozásuk szabályairól szóló önkormányzati rendeletet és az arról döntő kuratórium nem állandó tagjait is megválaszthatják. Jóváhagyhatja a grémium a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Miskolci Nemzeti Színház Nonprofit Kft. valamint a fenti minisztérium és a Miskolci Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft. között megkötendő közszolgáltatási szerződéseket is.

Várhatóan döntenek a képviselők a közgyűlés jövő évi első féléves munkarendjéről, de egy-egy napirendi pont szól a polgármester és az alpolgármesterek illetményének és költségtérítésének megállapításáról, valamint az önkormányzati képviselők, bizottsági elnökök, bizottsági tagok és tanácsnokok tiszteletdíjáról, természetbeni juttatásáról és költségtérítéséről szóló önkormányzati rendelet megalkotásáról is.

Végére érdekességként: amennyiben a képviselők megszavazzák, megkaphatja végkielégítését a város két korábbi alpolgármestere, Badány Lajos és Varga Andrea. Emlékezetes, a korábbi összetételű testület az utolsó ülésein többször is megpróbált dönteni ez ügyben, de akkor ezt többen szavazták le, mint amennyien támogatták.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!