Páratlan virágritkaságot találtak a Bükkben
Annak rendje és módja szerint januárban a Sokszínű vidék is megírta, hogy előbújtak az idei első leánykökörcsinek a Bükkben. Ezúttal egy újabb virágzást fotóztak, egy ritkán látható természeti csodát örökítettek meg az erdőben.
A színhiányos leánykökörcsint Kaposvári László fényképezte március elején. A természetbarát évtizedek óta járja az erdőket, és lefotózza az érdekes jelenségeket, tüneményeket.
– Gyerekkorom óta járom a Bükköt, imádom a Természetet. Semmiben sem vagyok profi, “csak” amatőr. A fotózás nálam hozzátartozik a természetjáráshoz. A 80. évemet taposom, sok mindent láttam már – mesélte a természetjáró.
A különleges “hupikék” színárnyalat bár nem példa nélküli, de nagyon ritkán látni hasonló virágot.
– Ahogy az embereknek kék vagy barna a szeme, úgy vélhetően ez is valamilyen színváltozat aminek genetikai magyarázata lehet. A csillagvirágból is vannak rózsaszínű és fehér egyedek, a magyar kikericsnek pedig normál esetben hat lepellevele van, de olykor lehet nyolc vagy akár kilenc is. Amennyiben nem okoz semmilyen kárt a növénynek a változás, akkor megmaradhat, de ha valamilyen hátrányos tulajdonsággal összekapcsolódik, akkor kihal – magyarázta Erdős László ökológus a Sokszínű vidéknek.
A leánykökörcsin a száraz gyepek egyik legkorábban nyíló vadvirága. A szemet gyönyörködtető növényt 1982-ben “természetvédelmi szempontból jelentős növényfajjá” nyilvánították.
A Natura 2000-es jelölőfaj minden egyes példányának természetvédelmi értéke 10 000 forint.
(sokszinuvidek.24.hu)