Színes programok a magyar kultúra napján idén is
A magyar kultúra napját több mint harminc éve ünnepeljük meg január 22-én annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le és látta el dátummal Csekén a Himnusz kéziratát. Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések leginkább azt segítik, hogy magyar gyökereinkre, évezredes hagyományainkra, nemzeti tudatunkra jobban fókuszálhassunk, és tovább is adjuk azt a jövő generációjának.
Az emléknapon a magyarság szerte a világban megemlékezik kulturális értékeinkről, sokfelé koncertet, irodalmi esteket, színházi előadásokat tartanak, ahogy tesszük ezt mi is szűkebb pátriánkban. Az évforduló alkalmából a miskolci kulturális intézmények számos programot terveznek.
Szerdán 10 órától lesz az intézmény Petőfi Sándor Könyvtárában (Nagy Lajos király útja 16.), ahol a Diósgyőri Nagy Lajos Király Általános Iskola tanulói "Isten álld meg a magyart" címmel adnak zenés irodalmi műsort, amelynek rendezője Nagyné Idrányi Éva tanárnő.
A II. Rákóczi Ferenc Könyvtár központi épületében (Görgey u. 11.) január 22-én szerdán 16.30-tól Lajos András, a Miskolci Nemzeti Színház művésze lesz a vendég, akivel a Magyar Kultúra Napja apropóján beszélget majd Brézai Zoltán. Ugyanitt, a gyermekkönyvtárban még kedden 14 órától „A magyar kultúra napja a Mesebirodalomban” címmel papírszínház és rajzos mesék kisiskolásoknak.
A Lévay József Muzeális Könyvtárban (Mindszent tér 2.) január 22–én nyitják meg a „Nárcisz és Euterpé: Ungvárnémeti Tóth László lírája és kultusza” című kiállítást, ami egy kerek hónapon keresztül tekinthető meg a könyvtár nyitva tartási idejében. Míg a Móra Ferenc Könyvtárban (Klapka Gy. u. 2.) már hetek óta megtekinthető „A magyar kultúra napja – Vitrinkiállítás” című tárlat.
Január 21-én este héttől a Művészetek Háza nagytermében olyan ismert színművészek és zenészek működnek közre és játszanak együtt az Adagio produkciójában, mint Őze Áron, Csík János, Dresch Mihály és Balogh Kálmán. „József Attila, Radnóti Miklós, Weöres Sándor versei ötvöződnek a népzene, a klasszikus és kortárs zene sajátos ízeivel” - fogalmaztak az alkotók.
Nagyszerű könyvbemutatónak ad otthont a Művészetek Háza Kávézója január 23-án csütörtökön 17 órától. Utry Attila nem ismeretlen a nagyközönség számára, hiszen a Ragozinka igaz története már az író tizenötödik műve. Az alkotó végzettségét tekintve okleveles népművelő, de volt kulturális központ vezető, főiskolai docens és középiskolai tanár is. Szabó Lőrinc-díjas író, költő, irodalomszervező. A miskolci Kelet Írócsoport alapítója, vezetője; a Kelet antológiák és könyvek sorozatszerkesztője.
Jövő héten sem áll le az ünnep: Anatolia címmel ad koncertet január 29-én este a Reményi Ede Kamarazenekar a Zenepalota Bartók-termében. A műsor apropója egyrészt a magyar kultúra napja, másrészt a lassan záruló magyar-török kulturális évad. A koncerten megszólal majd Bartók Béla Erdélyi Táncok, valamint Ács Gyula Három népének és Öt miniatűr ősbemutatója mellett egy igazi kuriózum is, ami mindkét zeneszerzőhöz köthető.