Ugrás a tartalomra

A fogyasztás témáját járja körül a Miskolci Galéria

Bacsó István
Utoljára módosítva
2025. február 07. péntek 10:53
Enyém – Tiéd – Miénk. Fogyasztanak valamit? – címmel nyílt kiállítás a Miskolci Galéria kortárs képzőművészeti gyűjteményéből a Rákóczi-házban.
Madarász Györgyi és Barakonyi Szabolcs nyitották meg a Miskolci Galéria legújabb kiállítását. Fotó: Mocsári László

- Fogyasztás. Egyértelmű szó, szerteágazó mögöttes tartalom. Ha fogyasztunk, az egyik oldalon valamiből kevesebb lesz, a másikon viszont jóval több. A másik oldalt szívesen figyelmen kívül hagyjuk még akkor is, ha a mérleg jelez. Ha fogyasztunk, a javunkra fordítunk, vásárolunk, felhalmozunk és bekebelezünk. Nem csak a pénzünket áldozzuk rá, hanem az időnket, a szemünk egészségét, a vérnyomásunkat, a testünket és a lelkünket, a bolygónk jövőjét. A napi betevőn túl fogyasztunk információt, mindenféle online tartalmakat, üzemanyagot, élményeket, áramot, ideológiákat, területeket. Hagyjuk, hogy mindez maga alá gyűrjön bennünket és már ez irányítsa az életünket? Valódi igények és szükségletek vezérelnek, vagy a marketing által belénk nevelt vágyak? Igazából fogyni akarunk, vagy csak fogyasztani? Néhány műalkotás segítségével utánajárunk a kérdéseknek – fogalmazott megnyitóbeszédében Barakonyi Szabolcs, DLA fotóművész, aki egyik alkotásával maga is a kiállítók egyike. 

A budapesti fotóművész elárulta, hogy a Miskolci Galéria volt az első magyarországi közgyűjtemény, amely megvásárolta egyik alkotását. Ez a triptichon (eredeti formájában három táblából szerkesztett, összecsukható szárnyas oltár, de jelenthet egy közép- és két oldalsó részből álló festményt is, mint jelen esetben – a szerk.) több fényképezőgéppel készült egyszerre egy eredeti kínai büfében, Kínában. 

- Igazából azért készítettem, mert amikor beütjük a Google-be, hogy kínai büfé, rögtön felhoz egy csomó találatot a közelben. Én meg elmentem Kínába és felkerestem az igazi kínai büféket, és fotóztam őket. Összegyűjtöttem különböző típusokat. Ezek egyike látható most itt a galériában. Mint megtudtam, éppen beleillik a fogyasztás tematikájába. Kínában pedig nagyon meghatározó az, hogy az emberek közösen esznek, szigorúan meghatározott időben. Délben és este ezek az éttermek, büfék tele vannak – részletezte. 

Kattintásra galéria nyílik!

A tárlat létrehozásában többen segítették Madarász Györgyit a kiállítás kurátorát, aki elmondta, ez egy kiállítás sorozatnak a negyedik része. A Covid idején jött az ötlet, hogy a lehető legköltséghatékonyabban kellene kiállításokat csinálni, és akkor gondolkoztak el azon, hogy a már meglévő, több mint négyezer darabos saját gyűjteményből is lehet különböző tematikus tárlatokat összeállítani. 

- Eddig volt már a városi lét, a családban marad és egy iskolai tematikájú kiállítás, most a fogyasztást választottuk. Leginkább arra szeretnénk rámutatni, hogy a túlfogyasztásnak, a fogyasztói társadalomnak milyen hátrányai lehetnek. Hogy mennyire nem elég nekünk az elég. Hogy mennyivel akarunk többet, mint ami elég. Mikor elég? A kiállítás anyagában ennek nagyon sok vetülete látható, az erdő fohászától a megvehető hiten át a női témákig. Természetesen az étel és italfogyasztást is beleértve – emelte ki a kurátor. 
A negyedik tematikus tárlat célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a fogyasztói szemléletre és elgondolkodtasson a műtárgyak segítségével. 

Madarász Györgyitől megtudtuk, hogy huszonnégy művész alkotása látható ezen a kiállításon, akik mintegy negyven munkájukkal mutatkoznak be a közönségnek. 

A kiállítás augusztus 24-ig látogatható hétfő kivételével 9-17 óráig.

Kiállító művészek:
Balogh Kristóf József
Barakonyi Szabolcs
Benes József
Christian Opris
Eperjesi Ágnes
Gerhes Gábor
Germán Fatime
Gyenis Tibor
Hetényi Judit
Ioan Horvath Bugnariu
Koronczi Endre
Kovács Tamás
Lenkey-Tóth Péter
Lestyán Csaba
Molnár László József
Nagy Gábor György
Olajos György
Orr Máté
Prutkay Péter
Rácmolnár Sándor
Sáros András Miklós
Szabó Ádám
Szurcsik János
Varga Éva

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!