M.I.skolc a M.I.ntaváros: beleszőnék a mesterséges intelligenciát a település életébe
A technológia, ezen belül a mesterséges intelligencia (M.I.) segíthet az előttünk álló kihívások kezelésében: használható folyamatok aktualizálására és optimalizálására. Ezáltal használható az iparban, az egészségügyben és a települések mindennapi életében. Minderről Palkovics László, mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos beszélt Miskolcon.
Új korszak veszi ugyanis kezdetét a város történetében: Miskolc lesz hazánk első mesterséges intelligencia mintavárosa – az erről szóló stratégiai együttműködési megállapodást szerda délelőtt írta alá Palkovics László, Tóth-Szántai József és Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke.
A megállapodás célja egy fenntartható, átlátható és intelligens városmenedzsment kialakítása, amely mesterséges intelligencia-alapú megoldásokkal kívánja hatékonyabbá tenni a városi működést.
Tóth Szántai József ennek nyomán kifejtette, az elkövetkezendő években újra kell értelmeznie magát Miskolcnak.
– Acélvárosból okos várossá, a Bükk városává kell válnunk, ehhez pedig sok fontos lépést meg is tettünk az elmúlt időszakban – véli a polgármester, aki azt is hozzátette, nagyon sok napi szintű problémát kell megoldani a városvezetésnek. Ellenben, ha nem előre tekint az önkormányzat, akkor lemarad a város a lehetőségeiről.
– Éppen ezért nem egyet kell lépnünk egyszerre, hanem hármat vagy négyet. Ennek érdekében olyan innovációkat kell hoznunk Miskolcra, amelyek talán furcsán hatnak első hallásra, de a jövőbe mutatnak – mondta Tóth-Szántai József.
Kiderült, a mesterséges intelligenciát olyan területeken szeretnék majd alkalmazni, ahol a városi élet minőségén képes javítani. Az MVK napi működését például rengeteg adat határozza meg. Ezek átvizsgálása, hatékonyabbá tétele, az indulások, érkezések és csatlakozások összehangolása olyan munka, ahol használható az M.I.. A városüzemeltetés és a kamerarendszerek szinkronizálása szintén ilyen területek.
– Bízunk benne, hogy a mesterséges intelligencia számos olyan javaslatot tesz a jövőben a városvezetés számára, amelyek hasznát a város lakói közvetlenül is érzékelnek majd – hangoztatta.
Az M.I. segíteti a vállalkozásokat és az egyéneket is. Erről már Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke beszélt.
– Ahhoz, hogy elérjük az embereket, a legalkalmasabb partner az önkormányzat, akik látják a problémákat, tudják, hol és miben lehet hasznosítani a mesterséges intelligenciát – mondta, hozzátéve: több európai település már sikeresen alkalmazza a technológiát; M.I. méri a széndioxid-kibocsátást, hangolja össze a közlekedési lámpákat és segíti a város mindennapjainak megtervezését.
– Érdemes ezeket a példákat megvizsgálni, és elgondolkodni, miképp lehetne átültetni őket a magyar gyakorlatba – vélekedett.
A megállapodás aláírását követően a város gazdasági tudományos és politikai életének szereplői megvitatták, hogyan lehetne mesterséges intelligencia alapú megoldásokkal hatékonyabbá tenni Miskolc működését.