Navracsics Tibor: a fejlődés elképzelhetetlen partnerség nélkül
Az idei a harmadik alkalom, amikor a vármegyei önkormányzat évértékelőjén Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter is elmondta a térséggel kapcsolatos meglátásait, gondolatait.
– Azért tartom lényegesnek, hogy együtt indítsuk az évet, mert Miskolc és a vármegye is nagyon fontos szövetségese a minisztériumnak, amikor a jövő Magyarországát illető tervezésről van szó – fogalmazott.
A miniszter szerint nem kérdőjelezhető meg, hogy Észak-Magyarország hazánknak olyan régiója, ami meghatározó jelentőségű volt a múltban, és az maradt a jelenben is. Navracsics Tibor elmondta, azon dolgoznak, hogy az országrész a jövőben is megtartsa ezt a szerepet.
– Ehhez minden segítséget meg szeretnénk adni az itteni önkormányzatoknak, akik naponta küzdenek gazdasági és szociális nehézségekkel – fogalmazott. A miniszter elmondta, a kötelező feladatok ellátására közel 2 milliárd forint rendkívüli támogatást utalt ki a minisztérium a borsod-abaúj-zemplénbeli települések számára 2024-ben.
Emlékeztetett: közel egymilliárd forintnyi szociális tüzelőanyagot osztottak ki a vármegyében élők részére. Ide sorolta azt a négyszázmillió forintot is, amit a tavalyi év során utaltak a természeti katasztrófák sújtotta helyi önkormányzatok számára és a katasztrófák megelőzésére a vis major alapból. Összegezve: 2024-ben a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium mintegy 3,5 milliárd forinttal segítette a vármegye településit, mondta a miniszter. Ezt követően a jövő beruházásaira terelte a szót.
– Január 1-én indult el a Versenyképes járások program, hogy térségi szinten megfogalmazott projektekhez nyújtsunk támogatást.
Navracsics Tibor szerint erre éppen Borsod-Abaúj-Zemplénben láttunk erre jó példát, hiszen itt működik egy olyan területfejlesztési menedzsment a vármegyei önkormányzat jóvoltából, ami már az utóbbi években is szép eredményeket ért el.
A miniszter előre vetítette: idén talán a szolgáltatások terén is előre lép majd Miskolc. Alakszai Zoltán főispán támogatása révén ugyanis jó esély van arra, hogy végre Diósgyőrben megnyíljon a megígért kormányablak – emelte ki.
– Apránként tehát, de lépegetünk előre. Ez pedig elképzelhetetlen partnerség nélkül – fogalmazott Navracsics Tibor, aki bízik benne, hogy 2025-ben újabb célokat sikerül megvalósítani a régióban.
Ezt követően a vármegyei közgyűlés elnöke, Bánné dr. Gál Boglárka értékelte a 2024-es történéseket.
– Tavaly a legfontosabb esemény kétség kívül a választás volt, amely során a vármegye lakói tudatták a véleményüket – mondta, hozzátéve, a huszonngyolc vármegyei önkormányzati tagból tizenhéten a Fidesz-KDNP képviselői.
Hangsúlyozta, hogy folytatják a munkát, amely során kiemelt figyelmet kap majd a területfejlesztés.
Ismertette: 2024-ben 116 napirendi pontban döntött a megyei közgyűlés, 193 határozatot hoztak és 9 rendeletet alkottak meg. 16 kategóriában 52 vármegyei díjat adtak át, köztük az első magyar űrhajósnak - Farkas Bertalan tavaly augusztusban kapta meg a Rákóczi-láncot.
Bánné dr. Gál Boglárka évértékelőjében, részletesen beszámolt a vármegye eseményeiről. Először arról, milyen fejlesztések valósultak meg Borsod-Abaúj-Zemplénben az előző támogatási ciklus során.
Számos bölcsődét és óvodát építettek vagy újítottak fel, ami a vármegyében 4000 új férőhelyet jelent ezekben az intézményekben. Településeink 10 százalékán javítottuk a szociális alapszolgáltatásokon, negyedmillió ember részesült jobb egészségügyi ellátásban, 8500 fő képzési bérét és munkába járási támogatását biztosították, ezzel tevőlegesen hozzájárulva 6000 munkahely fenntartásához. 1400 focipálya nagyságú ipari területet fejlesztettek, 794 vállalkozás részesült támogatásban, 335 ezer méter felújított vagy új építésű vízelvezető-rendszer létesült, 200 önkormányzat energiaköltségeit csökkentették.
A vármegyei közgyűlés elnöke szerint mindezt a lakosság igényeivel összhangban, a polgármesterek és a parlamenti képviselők segítségével sikerült megvalósítani.
A következő beruházási időszak már elkezdődött a TOP Plusszal, ami a 2021-2027-es fejlesztési forrásokat tartalmazza.
– Önkormányzatunk most is több mint 2000 projektötletet rögzített. Nagy hangsúlyt fektetünk a turisztikai-gazdasági beruházásokra, a megújuló energia termelésére és az újabb infrastrukturális rendszerek kiépítésére. Továbbra is támogatjuk az orvosi rendelők, bölcsődék felújítását és más lakossági szolgáltatások létrejöttét, valamint a családbarát fejlesztéseket – fogalmazott Bánné dr. Gál Boglárka.
A TOP Pluszból 150 milliárd 345 millió forint érkezik a vármegyébe, amelyből 31 milliárd forintot Miskolc használhat fel.
Számos aktuális témát is érintett az évértékelő. Ezek közül kiemelkedik a klasszicista stílusban épült Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye székházának energetikai korszerűsítése, ami a napokban kezdődik meg. Bánné dr. Gál Boglárka elismerően beszélt az vármegyei értéktár munkájáról is.
Emlékeztetett, hogy a vármegyei önkormányzat 2013 júniusában kapta meg az Edelényi Kastélysziget üzemeltetését. Az újranyitás évében 16 ezer látogatót számoltak.
- Ez annak köszönhető, hogy minden korosztály számára kínáltunk programokat. Ezt az irányt 2024-ben is tartottuk, a Magyar Nemzeti Múzeummal szintén folytatódott az együttműködésünk: az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban országos programsorozat eseményeivel várjuk a hozzánk látogatókat.
Bánné dr. Gál Boglárka elmondta, hogy tavaly tartottak a különleges edelényi helyszínen számos gyermekprogramot, színházi előadást, természetvédelmi- és sportrendezvényt, valamint kastélytúrát is: 24 ezer 254 látogatóval zárták az évet. Nem csak a vármegyéből, de a világ minden tájáról érkeztek Edelénybe, többek között az USA-ból, Kínából, Svájcból, Hollandiából, Franciaországból, Romániából, Ukrajnából, Belgiumból és az Egyesült Királyságból is. Mindemellett 514 pár fogadott örök hűséget polgári szertartás keretében a L'Huillier-Coburg kastélyban – zárta a felsorolást a vármegyei közgyűlés elnöke.