Ugrás a tartalomra

Panorámakép az éledező fürdőkről

Kujan István
Utoljára módosítva
2021. május 30. vasárnap 20:01
Egyelőre elmaradó forgalomról számoltak be, de egy forró nyárban reménykednek a lapunknak nyilatkozó fürdővezetők. Így talán idővel feledhetővé válnak az elmúlt hónapok.
A Selyemréti Strand tavaly nyáron. Fotó: MiNap-archív/Juhász Ákos

A miskolciakhoz hasonlóan a környékbeli fürdők is fokozatosan nyitnak, amiben szerepe van annak, hogy döntően váratlanul érte őket az újraindulásról szóló kormányzati bejelentés, de a hektikus májusi időjárás sem tette égetően szükségessé, hogy újra szélesre tárják a kapukat. És akkor még nem is beszéltünk a védettségi igazolvány kötelezővé tételéről, ami az általunk megkérdezett fürdők vezetőinek véleménye szerint nagyban befolyásolja a látogatottságot, ugyanis az átoltottság miatt 50-60 százalékra esett vissza azok köre, akik felkereshetik ezeket a létesítményeket. Volt, aki azt monda, idén annak is örülni kell, hogy egyáltalán megnyithatnak, a 2019-eshez hasonló számokat igazán csak jövőre várhatják. A miskolci fürdők kapcsán is vegyes tapasztalatokról számoltak be lapunknak: amennyire várták a nyitást a helyiek, annyira elmaradt az uszodai bérletet megváltók és a strandolók száma. Javíthat a helyzeten, hogy a hétvégén újra várja a vendégeket a Miskolctapolcai Strandfürdő, megnyitják a külső medencéket – a kérdés azonban még mindig fennáll: a továbbra is Janus-arcát mutató kora nyár, a járványhelyzet és a védettséghez kötött belépési zöldjelzés hány embert riaszt el az önfeledt fürdőzéstől?

November óta kényszerpihenőn parkoltak a hazai fürdők, még a legstabilabb lábakon álló létesítmények is megsínylették a vendégek elmaradását. A működőképességük határán egyensúlyoztak, így hosszú lemerülés utáni első levegővételként élhették meg, hogy újra fogadhatnak vendégeket, igaz, ehhez belépésnél ellenőrizniük kell, hogy a látogatók rendelkeznek-e védettségi igazolvánnyal. Eltelt szűk egy hónap, ennek tapasztalatairól kérdeztük meg a környékbeli fürdők vezetőit. Miskolcon tipikus szezonon kívüli adatokat mértek. A Selyemréten félszázan váltották meg úszóbérleteiket a május 22-ei nyitási hétvégén, a strandnak alig több mint 2300 vendége volt 11-24. között. Tapolcán, a wellnessben mindössze 155 fizetős vendég volt a nyitónapon.

Mezőkövesd, Zsóry fürdő.

Forróban reménykednek

A Zsóry Gyógy- és Strandfürdő vezetője, Vámos Zoltán azzal kezdte, hogy a bejelentéskor rögtön felmérték – a tavalyi tapasztalatokat is felhasználva –, hogy milyen medencékkel érdemes egyáltalán elindulni. – Azt tudtuk, hogy ebben a tavaszi időszakban hétköznap főleg az idősebbek jönnek, akik elsősorban a gyógyszolgáltatásokat veszik igénybe. Hétvégén viszont a családok keresnek meg minket, így pünkösdkor a fedett élményfürdőrészt, illetve a szaunát is megnyitottuk.

A forgalom így is elmaradt a 2019-eshez képest: a 2400 főt alig érte el a látogatók száma azon a héten. – A 20-22 Celsius fokos időjárás sem indokolta a kinti vízforgatós medencék feltöltését, szezonon kívüli nyitvatartással üzemelünk.

Hozzátette, nehéz megmondani, mennyire fogja befolyásolni a forgalmat a védettségi igazolvány megkövetelése. – Egyre többen lesznek beoltva, és mivel forró nyárra számítunk, legalább a tavalyi látogatottsági adatokat szeretnénk elérni a következő hónapokban. Aztán meglátjuk, szeptembertől mi vár ránk.

Befolyással bír

Tiszaújvárosban minden bevételnek örülnek, miközben igyekeznek minimalizálni a költségeket, és így élni túl ezt az évet – mondta el az ottani gyógy- és strandfürdő üzemeltetési vezetője. Fodor-Somodi Gabriellától megtudtuk, hogy a pünkösdi hétvégén nyitottak, a strandfürdő viszont csak július végétől fogadja a vendégeket. – Nem számítottunk tömegre, a 2-300 vendégnek is örültünk napi szinten. Véleményünk szerint a védettségi igazolvány követelése nagyban befolyásolja a látogatottságot. Egyrészt sokáig elhúzódott a kétoldalú megállapodás Szlovákiával (időközben aláírták a felek a védettségi igazolások kölcsönös elismerését Szlovákia és Magyarország között – a szerző), a magyar vendégek pedig nem tudnak akkora számban jönni, hiszen lássuk be, a felnőtt lakosságnak csak az 50 százaléka van beoltva.

A strand egyébként – bár a tanév még tart – korábban szokott nyitni, de az időjárás idén nem úgy alakult, így nem volt indokolt a nyitás. – Mi a tavalyi évhez hasonlóan az átlagoshoz képest 50 százalékos látogatottsággal számolunk, már ha megnyitják a határt Szlovákia felé. Nagyban könnyítené a dolgunkat, ha a kormány megszüntetné a védettségi igazolvány szükségességét, de nem látunk rá reális esélyt.

A Bogácsi Gyógy- és Strandfürdő.

Szűk a piac

A Bogácsi Gyógy- és Strandfürdő részéről az ügyvezető nyilatkozott lapunknak. Jacsó Zoltán elmondta, a nyitásról szóló bejelentés őket is váratlanul érte, de nem kis erőfeszítések árán meg tudták oldani a május 1-jei nyitást – igaz, itt is egyelőre csak a gyógymedencékkel. Ezeknek ugyanis egyszerűbb a beüzemelése, mint a vízforgatós medencéknek. Fokozatosan nyitnak majd. – Nem számítottunk magas vendégszámra a körülmények miatt. Annyira egyébként sincs érdeklődés ebben az időszakban. Egy hónap tapasztalata az, hogy a 2019 májusi látogatottság 60 százalékát értük el. Ha persze pünkösdkor jobb idő lett volna, más lenne a helyzet, de én még nagyobb visszaesésre számítottam egyébként.

Hozzátette, a tavaly júniusi, augusztusi számokat el kellene érni, ha a külföldi vendégeket is engednék, akkor akár több embert is fogadhatnának. – A védettségi igazolvány viszont szűkíti a piacot, és ezért nem lehet olyan forgalomra számítani, mint korábban.

Hajdúszoboszlón jelenleg csak a tradicionális strandrész üzemel.

Csak 2022-ben

Hajdúszoboszlón jelenleg a tradicionális strandrész medencéi üzemelnek, de a jó idő érkezésével hamarosan megnyitják a többi medencét is. 2019-hez képest a strand vendégforgalmának és árbevételének 25 százalékát sikerült elérni, a gyógyászati kezeléseknél jobb a helyzet, ott a 60 százalékát. Az Árpád uszoda kivételt képez, ott 100 százalékban sikerült visszaépíteni a vendégforgalmat. Azt is írták, hogy a védettségi igazolvány feltétele valamennyire csökkenti a látogatók számát, de elsősorban a külföldi vendégforgalom hiánya jelenti a legnagyobb problémát. A 2019-es vendégforgalom kétharmadát szeretnék elérni idén, ehhez erőteljesen javulnia kell a járványhelyzetnek, de alapvető fontosságú a belföldi vendégforgalmat érintő korlátozások feloldása a főszezonra. A 2019-es vendégforgalmat és árbevételt így is csak 2022-re tűzték ki célul.

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!