Ugrás a tartalomra

Tanszékfoglaló: az MVM is beszáll a felsőoktatásba Miskolcon

Bájer Máté
Utoljára módosítva
2025. január 30. csütörtök 15:31
Az energetikai vállalatcsoporttal közös tanszéket avatott a Miskolci Egyetem, ami szeptembertől nagyjából ötezer diák gyakorlatorientált képzésére teremt további lehetőséget.
Mocsári László képpgalériája

Az MVM ma Magyarország második, Közép-Európa hatodik legnagyobb vállalatcsoportja. Az energetikai cég a Miskolci Egyetem stratégiai partnere, ez a társulás pedig komoly mérföldkőhöz érkezett: MVM Ipari Intézeti Tanszéket alakítanak a campuson. A tervek szerint ez nagyjából 5 ezer hallgató képzését érintheti. Az ünnepélyes átadót csütörtök délelőtt tartották.

Horváth Zita, az egyetem rektora emlékeztetett: a felsőoktatási intézmény selmecbányai elődje is komoly hangsúlyt fektetett a gyakorlati oktatásra. Ez a 18. században innovatív szemléletnek számított.

– Amit most duális képzésnek vagy vállalati együttműködésnek nevezünk, az a Selmeci Akadémia sajátossága volt. A külsőségekben megjelenő diákhagyományok mellett tehát ezt a felfogást is megtartottuk – fejtette ki a rektor, hozzátéve: az egyetemen fontosnak tartják, hogy a munkaerőpiacra olyan végzett fiatalok kerüljenek ki, akik nem csak elméleti oktatásban, de gyakorlati képzésben is részesültek hallgatói éveik alatt.

A tanszékavatón megtudtuk, hogy nagyjából fél év megfeszített munkája készítette elő a csütörtöki eseményt.

–Tavaly nyáron írtuk alá a szándéknyilatkozatot erről a közös vállalásról a Miskolci Egyetemmel, fél év alatt pedig kézzelfogható eredmény született: megnyitjuk az MVM tanszéket - mondta Mátrai Károly vezérigazgató.

A tanszéki munka szeptemberben indul az MVM munkatársainak szakmai támogatásával.

– Olyan hallgatókat szeretnénk képezni, akik a jövő munkavállalói lehetnek a cégcsoportunknál. Az energetika világa olyan sokszínű, hogy nálunk szinte bármilyen diplomával biztos karriert és hosszú távú munkát találnak a pályakezdő fiatalok, legyen szó jogászokról, közgazdászokról, mérnökökről vagy informatikusokról – hangsúlyozta.

Juhász Edit, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke arról beszélt köszöntőjében, hogy a hivatal milyen hogyan segíti majd a gyakorlatorientált képzést.

– Fontos feladatnak tartjuk, hogy a szabályozói munka során szerzett tapasztalatainkat megosszuk a fiatalokkal. Tananyagfejlesztésben és kialakításban is tudunk segíteni, a munkatársaink pedig az iparág specifikus ismeretek oktatásában vállalnak majd szerepet – fogalmazott.

A munka hasonló összekapcsolása egy nagyvállalattal egyébként nem példa nélküli a felsőoktatási intézmény történetében – gondoljunk például a MOL Intézeti Tanszékre. Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára üdvözölte a törekvést, hogy az egyetem nagyobb szerepet vállaljon a térség gazdaságfejlesztésében.

– A hallgatók olyan tudáshoz juthatnak az MVM szakembereinek a segítségével, ami nem biztos, hogy ebben a formában a felsőoktatási intézmények birtokában áll. Ennek köszönhetően a Miskolci Egyetem még versenyképesebb képzést kínál szeptembertől a felsőoktatási piacon – vélekedett a helyettes államtitkár.

Az új tanszék a campus A3-as épületének második emeletén kapott helyet, és a Gépészmérnöki és Informatikai Kar keretein belül működik majd. Siménfalvi Zoltán, a kar dékánja ennek ellenére úgy fogalmazott, hogy az MVM tanszék „közös gyerek”, számos „keresztszülővel”.

– Jelenleg nagy a kereslet a villamosmérnökökre, automatizőrökre és infokommuikációs szakemberekre. Ez az elsődleges oka, hogy a Fizikai és Elektrotechnikai Intézetre került az új tanszék – tudatta a dékán, aki szerint a tehetséges hallgatók képzéséhez megfelelő oktatókat is kihívás találni, ezért fontos, hogy az egyetemek és a nagyvállalatok közösen gondolkodjanak.

Az MVM Ipari Intézeti Tanszék vezetője is a vállalatcsoport berkeiből kerül ki: Kiss Csaba termelési vezérigazgató-helyettes látja majd el ezt a feladatot.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!