Történelmi helyszínén, a Csanyikban rendezték a Miskolci Majálist
A hagyományos városi majálisok felelevenítése mellett a közösségépítésre helyezték még a hangsúlyt az idei Miskolci Majálison május 1-jén, ahol kicsik és nagyok egyaránt megtalálhatták a kedvükre való szórakozási lehetőséget. Mindemellett természetesen a polgármester gondolatait is meghallgathatták a munka ünnepéről.
Mivel stábunk ott járt, hamarosan arról is adunk egy hangulatképet, hogyan érezték magukat az emberek és mit szóltak hozzá, hogy újra a Majális parkban tölthették ezt a nevezetes csütörtököt.
"Számomra mindig felüdülés ide jönni. A Csanyik mindig idéz valamit a múltból és itt nosztalgikus érzés kerít hatalmába minket, főleg ilyenkor, amikor már zöldbe borul a természet. Olyan érzés ez, ami több annál, mint, amit szavakba tudnék önteni, de talán nem is kell, hiszen, aki miskolci, az pontosan tudja, hogy miről is beszélek" – mondta ünnepi beszédében Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere.
"Megannyi kor, megannyi ünnepének rétegei rakódtak erre a napra. A tavaszból nyárba fordulást több ezer évvel ezelőtt már ünnepelték ezen a napon, de abban is biztos vagyok, hogy mindannyian láttunk legalább egy májusfát valaki kapuja elé kötve. Szent Józsefre is ma emlékezünk mi katolikusok" – sorolta.
Hozzátette, hogy egy olyan ünnep is ez, mely egykor a dolgozók harcáról, jogairól és társadalmi elismerésük kivívásáról is szólt.
"Ma pedig, miközben nem feledkezünk meg a történelemről, feltehetjük a kérdést: számunkra mit is jelent ez a nap 2025-ben, itt Miskolcon? Számomra elsősorban azt, amit a munka ma jelent, az emberi értéket, az alkotást, az építést és az együttműködést, mert közös munkával tesszük jobbá ezt a világot, alkotjuk meg a jelen és a jövő Miskolcát. Ma ne csak a munkát ünnepeljük, hanem az embert is, aki ezt elvégzi! Legyenek büszkék az elvégzett munkára, arra, hogy miskolciak és ennek a városnak a lakói. A munka nemcsak a múlt öröksége, hanem a jövőnk záloga is" – fogalmazott.
"Ebben a városban mi miskolciak pontosan tudjuk, hogy mit jelent dolgozni, mert itt nem elméletek születtek a munka értékéről. Itt nap, mint nap emberek kelnek útra hajnalban, hogy gondoskodjanak a családjukról, gyarapítsák közösségüket, működtessék azt a világot és várost, amelyben nemcsak élünk, hanem amelyben élni is akarunk. Itt Miskolcon tudjuk, mit jelent két kezünkkel megdolgozni ezért. Én is tudom, a Vasgyár volt ugyanis az első munkahelyem" – osztotta meg a polgármester.
Ezt követően háláját fejezte ki a miskolciak felé az elmúlt időszakért, hogy közösen munkálkodhattak velük Miskolcért, a Bükk városáért, hogy az élhetőbb, rendezettebb, pezsgőbb legyen. Felidézte, hogy tisztábbá tették a köztereket a tavaszi nagytakarításon és a közrendet is elkezdték ráncba szedni a járatseriffek segítségével. Továbbá járatsűrítést is életbe léptettek a közösségi közlekedésben és megkezdték az úthálózat javítását. Rámutatott, hogy új munkahelyek jönnek létre, fejlődnek a város intézményei, beruházások és programok indulnak el, amelyek évtizedekre meghatározhatják Miskolc jövőjét.
"Örömteli, hogy úgy tűnik, újra megnyitja kapuit az a hely, amit annyira szeretünk, a Tündérkert a Diósgyőri vár tövében, mert most egy több éves huzavona végére pont kerülhet" – jelentette be személyesen is.
"Bosszantó feladat, amikor valaki azt gondolja, hogy egyeztetések, engedélyek és mindenféle konzultáció nélkül megkezd egy ipari beruházást egy lakóövezet tövében. Ez történt a napokban Szirma és Martinkertváros között. Az ott élők aggodalma és felháborodása is jogos volt, mert ezt így senkinek nem lehet. A törvények és a szabályok még a nagyvállalkozókra is vonatkoznak. A Kormányhivatal letiltotta a területen a munkákat és a gépek levonultak" – számot be Tóth-Szántai József. Végül köszönetet mondott azoknak a képviselőknek, akik szót emeltek az emberek érdekében.