Ugrás a tartalomra

Ésszel, miskolci szívvel, önerőből

minap.hu
Utoljára módosítva
2025. február 09. vasárnap 14:37
Újra élet költözik az egykori István gőzmalomba, aminek tetején már megkezdték a kilátó összeszerelését. Terveznek egy múzeumot is az épületbe – ebben olvasóink is segíthetnek.
Kilátó és múzeum lehet malomból. Fotó: Mocsári László

Diósgyőr a kohászatnak és a gépgyártásnak, Miskolc pedig a kereskedelemnek, az élelmiszeriparnak, ezen belül a térség legnagyobb őrlőhelyévé vált István gőzmalomnak köszönhette felemelkedését. A molnárok rég befejezték már a munkát, csak a 20 ezer tonnás kapacitású betonsiló emlékeztet rájuk. Az épület 2011-től üresen áll, de a tulajdonos szeretne új életet lehelni bele. A tetőn már megkezdték a kilátó fémszerkezetének összeszerelését, az alatta lévő két szinten pedig malom múzeumot szeretnének nyitni, tisztelegve az egykor itt dolgozó emberek előtt.

A történelemben 1864-ig kell visszalapozni a malom indulásával kapcsolatban. Az ügyes üzletpolitikának köszönhetően előbb a megye, majd a régió legnagyobb malmává vált a miskolci, beleértve a Felvidék keleti felét is. Az itt készült kiváló minőségű lisztből még Bécsbe is jutott, ahol az egyik pékség miskolci lisztből készítette a messze földön híres császárzsemlét.

Aztán jött Trianon, újra lábra állás, egyesülés Debrecennel, a mindent letaglózó világgazdasági válság, a világháború, amikor közraktárként működött. Aztán újjáépítették a malmot, majd jött az államosítás, 1972-ben tűzvész pusztított itt, így egy új, modern malom építésébe fogtak, hogy aztán a privatizációt követően 2011-ben bezárják, majd Tiszapalkonyára költözzön a malom. Az ingatlant az Átrium Ingatlanhasznosító Zrt.-nek adták el, a cég jó gazda módjára rendbe tette a lepusztult ipartelepet.

Ott állt azonban mementóként a teljesen üres, lepusztult betonsiló. A kor szokásainak megfelelően az 55 méter magas épület tetejére antennaerdő került. De mi legyen benne? Mivel páratlan panoráma nyílik a tetőről a városra, a Bükk-hegységre, sőt tiszta időben ellátni a Magas-Tátráig is, így adta magát az ötlet, hogy kilátó! A cég megszerezte a szükséges engedélyeket, megépítették a liftet, már részben kész van a tetőn a szükséges felépítmény. A tervek közt szerepel pénzbedobós távcsövek felszerelése is.

– Ha minden a tervek szerint alakul, akkor nyáron megnyitjuk Miskolc új, különleges turisztikai különlegességét. A lifttől két szintet gyalog kell megtenni, és itt egy malom múzeumot szeretnénk kialakítani. Az ezzel kapcsolatos gyűjtés, informálódás már megkezdődött – árulta el lapunknak a kiállítás kurátora, egykori kollégánk, Csontos László író, történész.

Azzal a kéréssel fordult olvasóinkhoz, az egykori dolgozókhoz, leszármazottaikhoz, hogy amennyiben van régi fotójuk, emléktárgyuk, relikviájuk a malomról és azt szívesen bemutatnák a nyilvánosságnak, akkor írjanak a csontoslaszlo@freemail.hu e-mail-címre.

– Írják meg, hogy milyen képekkel, tárgyakkal rendelkeznek. Önökön is múlik, hogy milyen emléket sikerül állítani a híres miskolci molnároknak – fogalmazott.

Az egykori ipartelepen modern, nagy befogadóképességű parkoló és étterem is várja a vendégeket. Olyat szeretnének nyújtani, ami különleges, amit csak Miskolc tud adni, saját polgárainak és az ide látogató turistáknak, amitől elégedetten csettintenek, hogy ezt érdemes volt megnézni. Mindezt ésszel, miskolci szívvel, önerőből. Ehhez kérik az olvasók segítségét.

 
 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!