Ugrás a tartalomra

Könyvtári "legek": ilyen volt az év olvasójeggyel

Bájer Máté
Utoljára módosítva
2025. január 25. szombat 12:02
A könyvtár a Gutenberg-galaxis Napja, és mi újabb teljes fordulatot tettünk körülötte. Mutatjuk, mik voltak Miskolcon a legérdekesebb és legkeresettebb kölcsönözhető könyvek 2024-ben.
Fotó: Juhász Ákos

Arról, hogy milyen volt a tavalyi év a II. Rákóczi-Ferenc Könyvtárban Kondás Krisztina tájékoztató könyvtárossal beszélgettünk. Megtudtuk például, hogy a könnyed szórakozást nyújtó romantikus vagy történelmi regények mellett a skandináv krimik is kedvelt célpontjai a felnőtt olvasóknak, az ismeretterjesztő irodalom terén pedig a pszichológiai, politikai, az egészséggel és gasztronómiával kapcsolatos könyvek a legkeresettebbek.

Fotó: Osztie Tibor

– Állományalakításunk és rendezvényeink szempontjából is fontosnak tartjuk a trendkövetést, ezért könyvtáraink igyekeznek naprakészek maradni az aktuálisan népszerű témákban (környezettudatosság, alternatív étrendek, állatvédelem, mesterséges intelligencia, robotika).  A leggyakrabban keresett és kölcsönzött szépirodalmi művek között előkelő helyet foglalnak el a kortárs magyar írók-költők alkotásai: például – a teljesség igénye nélkül –

Náray Tamás, Bán Mór, Grecsó Krisztián, Szlavicsek Judit, Karády Anna, Palotás Petra vagy Fábián Janka nevei gyakran felmerülnek a kölcsönző- és tájékoztatópult előtt.

Az irodalmi Nobel-díjas alkotások iránti fokozott érdeklődéssel is számolunk, a sikerkönyvekből igyekszünk nagyobb példányszámot biztosítani látogatóink számára - mesél a trendekről Kondás Krisztina, aki szerint a legkisebb olvasókat a népszerű hazai gyermekírók (Berg Judit, Marék Veronika) kötetei mellett különösen érdeklik a mesegyűjtemények, a kisiskolások körében pedig a napló-szerű regények (Szimat naplója, Egy Ropi naplója, Zizi naplója).

– Érdekes jelenség, hogy a szülők egyre szívesebben kölcsönöznek a gyermekeik számára az érzelemfeldolgozáshoz kapcsolódó mesekönyveket. A gyermekpszichológiai és mesepedagógiai alkotások mellett az interaktív mesemondás is közkedvelt a családok körében: intézményünkben reneszánszát éli a diafilm- és a papírszínház-kölcsönzés - véli a könyvtáros.

Fotó: Osztie Tibor

A tapasztalatok szerint a kisgyermekes családok, a felnőttek és az idősek látogatják leggyakrabban a miskolci könyvtárakat és az intézmény rendezvényeit. 

– A köztudatban élénken jelen van az a nézet, mely szerint a fiatalok egyáltalán nem olvasnak, látogatottsági adataink azonban ezt cáfolják. A II. Rákóczi Ferenc Könyvtár első emeletén található Tinisarkot szívesen veszik igénybe a kamaszok akár tanulni vagy társasjátékozni, beszélgetni szeretnének, akár csak kényelmes babzsákfoteljainkba lehuppanva szeretnének eltölteni néhány kellemes órát képregények társaságában. Fiókkönyvtáraink is az ifjúsági könyvek széles palettájával és színes programkínálattal várják a fiatalokat, mint pl. a József Attila Könyvtárban működő Harry Potter Klub vagy a Petőfi Sándor Könyvtárban alapított Könyvvadász Tini Klub. Az Iskolai Közösségi Szolgálatot teljesítő diákok is örömmel választják partnerként könyvtárainkat, ahol betekintést nyerhetnek a könyvtári munkafolyamatok rejtelmeibe - cáfolja a sztereotípiákat Kondás Krisztina.

Ezek voltak a legkeresettebb könyvek tavaly a II. Rákóczi Ferenc Könyvtárban:
1.  Náray Tamás: Apám szerint
2.    Szlavicsek Judit: Doszpot nyomoz
3.    Palotás Petra: Kékestető 
4.    Gerry Docherty: A titkos elit: kik, hogyan és miért sodorták az emberiséget az első világháborúba?
5.    Grecsó Krisztián: Apám üzent
6.    Johnson, Kitty: Öt tél
7.    Buda László: Mit üzen az életed? 
8.    Bán Mór – Karády Anna: Lillafüredi karácsony
9.    Erdélyi Margit: Börtönbe zárt szerelem 
10.  Emeran Mayer: A bél−agy kapcsolat 


A tájékoztató könyvtáros szerint a könyvek beszerzésének folyamata igazi  csapatmunka.

– Az olvasószolgálatban dolgozó kollégák folyamatosan figyelik a könyvpiac újdonságait és az olvasói igényeket, és a könyvtárral szerződésben álló könyváruház ajánlati listájáról válogatva heti rendszerességgel kezdeményezik a legújabb, legigényesebb könyvek beszerzését.

Az egyéni, de nagy érdeklődésre számot tartó kéréseket a könyvtárosok egy „deziderátán”, vagyis könyves kívánságlistán gyűjtik, és ezeket a köteteket a gyűjteményszervezési osztály dolgozói külső partnerektől szerzik be, többnyire könyváruházaktól, antikváriumoktól, online aukciók útján.

Állományalakító- és feltáró munkatársaink mindent megtesznek, hogy a beszerzett könyvek egy-két héten belül a polcra kerüljenek, az irodalomkedvelők nagy örömére - montda el portálunknak Kondás Krisztina.

 

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!